• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
Rezerwy złota - kto posiada najwięcej kruszcu?
Z artykułu dowiesz się:

- Które kraje posiadają największe rezerwy złota

Banki centralne co miesiąc informują o stanie swoich rezerw złota. Według najnowszego zestawienia WGC (World Gold Council) największym kupującym w ostatnim czasie był Centralny Bank Rosji. W styczniu zwiększył swoje rezerwy do 1435,9 tony kupując |(głównie na własnym rynku) 21,4 tony złotego kruszcu.

Na rynku aktywny był również PBOC. Bank centralny Chin w styczniu zwiększył swoje rezerwy złota o 16,7 ton i na ten moment zgromadził już 1778,5 tony. W przypadku PBOC warte odnotowania jest to, że rezerwy złota systematycznie rosną, ale od dłuższego czasu topnieją rezerwy walutowe. Spadek poziomu rezerw walutowych spowodowany jest obroną kursu mocno słabnącego yuana. Od szczytu z 2014 roku, gdy Chiny posiadały ok. 4 biliony dolarów rezerw walutowych i wartość skurczyła się o niemal 20%.

 

W zestawieniu krajów o największych rezerwach złota Rosja plasuje się na 7 miejscu, a Chiny na piątym (w zestawieniu WGC uwzględnione zostały również instytucje międzynarodowe: MFW, EBC i BIS i WAEMU).

Na czele zestawienia znajdują się Stany zjednoczone z rezerwami na poziomie ponad 8 tyś. ton. Jeśli jednak potraktujemy strefę euro jako całość to kraje europejskiej wspólnoty wyprzedzają Stany Zjednoczone. Tylko 3 kraje z największymi rezerwami złota - Niemcy, Włochy i Francja - posiadają więcej kruszcu niż USA.

Polska w zestawieniu zajmuje 36 miejsce z rezerwami na poziomie102,9 ton. Nie uwzględniając instytucji międzynarodowych Polska zajmuje 33 miejsce, gdyż pod względem rezerw wyprzedza nas Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Europejski Bank Centralny i Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS).

 

 


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk