• Odbierz prezent
podatek PIT urząd skarbowy Ministerstwo Finansów podatki

Podatnicy mogą się spodziewać dobrej zmiany. Kogo ona obejmie? Czy fiskus dla wszystkich będzie jednakowo łaskawy?

 

Dobra informacja dla podatników

„Gazeta Prawna” poinformowała o szykującej się rewolucji dotyczącej rozliczeń podatkowych. Pomoże ona wielu spóźnialskim, którzy nie złożą rocznej deklaracji PIT. Spóźnienie się z jej złożeniem nie będzie powodować utraty szansy na korzystniejsze rozliczenie podatków. Obecnie podatnicy, którzy nie składają rocznego rozliczenia w ustawowym terminie, tracą takie korzyści, jak ulgi podatkowe i możliwość wspólnego rozliczenia wspólnie z małżonkiem lub dzieckiem. W ten sposób można stracić od kilkuset do kilku tysięcy zł. Ministerstwo Finansów, dzięki nowemu projektowi Ordynacji Podatkowej, planuje wyjść naprzeciw tej grupie podatników.

„Gazeta Prawna” jednak podkreśla, że nie każdy podatnik, który spóźni się ze złożeniem zeznania podatkowego, będzie miał możliwość skorzystania z tej szansy. Możliwość ta będzie dotyczyć tylko sytuacji, kiedy spóźnienie nastąpiło z przyczyn niezależnych od niego.

 

Komu jeszcze to pomoże?

Nowy projekt obejmie również spadki i darowizny dla najbliższej rodziny. Obecnie członkowie rodziny nie muszą płacić podatku od spadków i darowizn pod warunkiem, że w ciągu 6 miesięcy złożą odpowiednie zgłoszenie w Urzędzie Skarbowym. Jeśli nie dopełnią tej formalności, muszą zapłacić podatek. Po zmianach w ustawie w wyjątkowych sytuacjach „termin zostanie przywrócony”, a więc będą mogli skorzystać z przysługujących im praw, pomimo, że utracili je z powodu upływu terminu wyznaczonego do skorzystania z tych uprawnień.

 

Magazyn: Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h

Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h
Jak stać się dobrym spekulantem - szczery wywiad z Rafałem Zaorskim Historia katastrofy większej niż Amber Gold Czy dało się zarobić na debiucie spółki Ferrari  Dlaczego rynek gamingowy jest przegrzany Czy Blockchain traci impet
Czytaj

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk