• Odbierz prezent
Rewolucja w audycie i w branży venture capital! Giganci wierzą, że ta technologia da im przewagę. Przejściowa moda czy realny game-changer?
fot. Opracowanie własne; freepik.com

Sztuczna inteligencja osiąga rekordową popularność. Firmy z najrozmaitszych sektorów zaczęły ścigać się kto pierwszy wdroży tą innowacyjną technologię do swojej działalności. „Hype” wokół AI nie ominął funduszy venture capital, grup private equity oraz firm księgowych.

  • Korporacja KPMG szybko przyjęła technologię sztucznej inteligencji w doradztwie dla klientów, wykorzystując AI do analizy finansowej i oceny potencjału wzrostu firm.
  • Firmy takie jak Coatue i Headline integrują generatywną sztuczną inteligencję w swoje platformy danych, umożliwiając przesiewanie i skondensowanie kluczowych informacji dla lepszych briefingów i oceny potencjalnych inwestycji.
  • Firmy Venture Capital widzą w AI sojusznika zwiększającego efektywność pracy ich ekspertów.

 

Gigant z „Wielkiej Czwórki” przegoni konkurencję dzięki AI?

Firma KPMG, należąca do Wielkiej Czwórki firm audytorskich,  szybko wdrożyła technologię sztucznej inteligencji przy doradztwie względem klientów. Jednak największy potencjał w sektorze finansowym  generative AI wykazuje na rynkach venture capital, gdzie presja na inwestorów na zidentyfikowanie kolejnego szybko rozwijającego się start-up’u jest ogromna. Generatywna sztuczna inteligencja może dobrze się sprawdzać w zadaniach takich jak ocena potencjału wzrostu firmy na podstawie analizy finansowej.

Pär Edin, kierujący innowacjami w amerykańskim dziale doradztwa transakcyjnego i strategii KPM powiedział, że "Jeśli możesz trenować lub używać modelu, który jako pierwszy uzyskuje dużą wydajność, uzyskasz przewagę w tym konkretnym obszarze działalności, co jest trudniejsze dla drugiego podmiotu". Tym samym firma KPMG liczy, że szybkie wdrożenie sztucznej inteligencji i uczenie jej z biegiem czasu pozwoli uzyskać im niedoganianą przewagę nad konkurencją.

W ten sposób KPMG wykorzystuje technologię, która stoi za ChatGPT, do opracowania systemu opartego na własnych danych, mającego na celu doradztwo dla swoich pracowników. Według informacji przekazanych przez firmę narzędzie to cieszyło się bardzo dużą popularnością w miesiącu premiery. Dodano również, że dzięki przetrenowaniu sztucznej inteligencji na ich bazie danych firmy, narzędzie to stało się użyteczne, zwłaszcza w zakresie doradztwa dotyczącego fuzji i przejęć.

Zobacz również: Miał być ratunkiem, a prowadzi go na dno. Portal społecznościowy traci reklamodawców, a jego wartość topnieje

 

Venture capital też zachwyca się sztuczną inteligencją

Fundusz hedgingowy Coatue i firma venture capital Headline, podobnie jak KPMG, znajdują się w gronie innowatorów sztucznej inteligencji na rynkach finansowych. Oprogramowanie Coatue Brain (należące do firmy Coatue) integruje generative AI ze swoimi platformami danych, wykorzystując technologię do przesiewania badań po stronie sprzedaży, transkrypcji zysków i pitch decków w celu wyodrębnienia i skondensowania kluczowych punktów w jasne i zwięzłe briefingi.

Z kolei PitchBook stworzył "predyktor wyjścia VC"  oparty na sztucznej inteligencji. Ich narzędzie ocenia, jak prawdopodobne jest, że firma wejdzie na giełdę lub zostanie przejęta. Dostawca danych twierdzi, że dwumiesięczne narzędzie miało 75% dokładność.

W międzyczasie firmy venture capital Headline i Moonfire Ventures wykorzystały generatywną sztuczną inteligencję do oceny i porównania celów inwestycyjnych w oparciu o takie miary, jak ruch internetowy i nowi użytkownicy, aby wyodrębnić te o największym potencjale wzrostu. W ten sposób ich partnerzy mogliby skupiać się na mniejszej ilości firm, przeselekcjonowanych przez AI. Firma dodała, że sama zainwestowała w menadżera haseł Bitwarden który zostały im zarekomendowany przez sztuczną inteligencję.

Zobacz również: Najsłynniejszy na świecie inwestor zwiększa udział w rynkowym gigancie! Dlaczego jednak unika inwestowania w mniejsze spółki?

 

Sztuczna Inteligencja zagrożeniem dla  pracowników sektora VC?

Rosnąca popularność sztucznej inteligencji w tej dziedzinie inwestycji budzi pytania dotyczące znaczenia tradycyjnej roli relacji międzyludzkich i osądu. Analitycy z grupy Gartner oszacowali, że do 2025 r. sztuczna inteligencja i analiza danych będą odgrywać kluczową rolę w 75% inwestycji venture capital oraz inwestycji na wczesnym etapie.

Mimo tego żadna z powyższych firm nie widzi w generatywnej sztucznej inteligencji swojego konkurenta lecz sojusznika, który pomaga im w selekcji interesujących ich firm. Tym samym nie sądzą by mógł on zagrozić tradycyjnemu sektorowi Venture Capital. Sztuczna Inteligencja, analizując suche dane, potencjalnie może popadać w tzw. uprzedzenia algorytmiczne. Z tego powodu „aspekt ludzki”  w tym procesie jest nierozerwalny. Pracownik musi uprzednio nauczyć AI słusznej oceny tworząc odpowiednią bazę danych, a na końcu dogłębnie przeanalizować propozycje przygotowaną przez „sztuczny umysł”.

Zobacz również: Sztuczna Inteligencja rewolucjonizuje ważną branżę i… pochłania swoją pierwszą wielką ofiarę!


Michał Bożydar Góra

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk