29 czerwca 2020 roku otrzymaliśmy dane dotyczące rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie:
O godzinie 16:00 poznaliśmy wartość indeksu podpisanych umów kupna domów w USA miesiąc do miesiąca w maju. Wyniósł on 44,3% (prognoza: 18,9%; poprzednio: -21,8%)
Wcześniej, o godzinie 14:30 opublikowana została informacja dotycząca zezwoleń na budowę w Kanadzie (m/m) w maju. Odczyt wyniósł 20,2%, natomiast miesiąc wcześniej było to -15,4%
Spadek z ostatnich miesięcy jest oczywiście dramatyczny, jednak nie mogło być inaczej skoro gospodarki na całym świecie zostały niemal całkowicie zamrożone za sprawą pandemii koronawrusa. Co ciekawe, ostatnie dwa wyniki, choć niezaprzeczalnie fatalne, nie były najgorszymi w historii. Jak się bowiem okazuje odczyty z maja i kwietnia 2020 roku wynosiły kolejno -21,8% i -20,8%, natomiast w lipcu 2010 roku, mieliśmy do czynienia ze spadkiem podpisanych umów kupna domów miesiąc do miesiąca na poziomie -29,9%.
Wykres 1: Indeks podpisanych umów kupna domów w USA m/m (od 2001 roku)
Przyglądając się wykresowi obrazującemu zmiany ilości zezwoleń na budowę w Kanadzie miesiąc do miesiąca, można zauważyć, iż ostatnie słupki nie są szczególnie duże w porównaniu do pozostałych. Oznacza to, że pandemia koronawirusa nie wpłynęła dotychczas znacząco na te aspekt rynku nieruchomości w Kanadzie. Jest to dość zaskakujące, jednak pamiętajmy, że rynek nieruchomości jest znacznie wolniejszy i stabilniejszy niż na przykład notowania giełdowe, dlatego zmiany mogą zachodzić z opóźnieniem. Czy jest jednak możliwe, aby w razie krótkotrwałego kryzysu nie odbyły się one wcale? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, choć wydaje się to mało prawdopodobne.
Wykres 2: Zezwolenia na budowę w Kanadzie m/m (od 1970 roku)
Kurs dolara USD/CAD rośnie dzisiaj o +0,14%, osiągając obecnie poziom 1,3684. W szerszej perspektywie nic się nie zmieniło względem wcześniejszego scenariusza opisanego tutaj.
Wykres 3: Kurs dolara USD/CAD (1 dzień)
Nowa Zelandia - bilans handlowy
USA - PKB, rynek pracy, bilans handlowy, zamówienia środków trwałych
Niemcy i Hiszpania - inflacja CPI