• Odbierz prezent
Rewelacyjne wyniki na rynku nieruchomości w USA i Kanadzie. Kurs USD/CAD rośnie

29 czerwca 2020 roku otrzymaliśmy dane dotyczące rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie:

O godzinie 16:00 poznaliśmy wartość indeksu podpisanych umów kupna domów w USA miesiąc do miesiąca w maju. Wyniósł on 44,3% (prognoza: 18,9%; poprzednio: -21,8%)

Wcześniej, o godzinie 14:30 opublikowana została informacja dotycząca zezwoleń na budowę w Kanadzie (m/m) w maju. Odczyt wyniósł 20,2%, natomiast miesiąc wcześniej było to -15,4%

Indeks podpisanych umów kupna domów w Stanach Zjednoczonych w przeszłości

Spadek z ostatnich miesięcy jest oczywiście dramatyczny, jednak nie mogło być inaczej skoro gospodarki na całym świecie zostały niemal całkowicie zamrożone za sprawą pandemii koronawrusa. Co ciekawe, ostatnie dwa wyniki, choć niezaprzeczalnie fatalne, nie były najgorszymi w historii. Jak się bowiem okazuje odczyty z maja i kwietnia 2020 roku wynosiły kolejno -21,8% i -20,8%, natomiast w lipcu 2010 roku, mieliśmy do czynienia ze spadkiem podpisanych umów kupna domów miesiąc do miesiąca na poziomie -29,9%.

 USA

Wykres 1: Indeks podpisanych umów kupna domów w USA m/m (od 2001 roku)

Zezwolenia na budowę w Kanadzie w przeszłości

Przyglądając się wykresowi obrazującemu zmiany ilości zezwoleń na budowę w Kanadzie miesiąc do miesiąca, można zauważyć, iż ostatnie słupki nie są szczególnie duże w porównaniu do pozostałych. Oznacza to, że pandemia koronawirusa nie wpłynęła dotychczas znacząco na te aspekt rynku nieruchomości w Kanadzie. Jest to dość zaskakujące, jednak pamiętajmy, że rynek nieruchomości jest znacznie wolniejszy i stabilniejszy niż na przykład notowania giełdowe, dlatego zmiany mogą zachodzić z opóźnieniem. Czy jest jednak możliwe, aby w razie krótkotrwałego kryzysu nie odbyły się one wcale? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, choć wydaje się to mało prawdopodobne.

 Kanada

Wykres 2: Zezwolenia na budowę w Kanadzie m/m (od 1970 roku)

Kurs USD/CAD na rynku walutowym Forex

Kurs dolara USD/CAD rośnie dzisiaj o +0,14%, osiągając obecnie poziom 1,3684. W szerszej perspektywie nic się nie zmieniło względem wcześniejszego scenariusza opisanego tutaj.

USDCAD

Wykres 3: Kurs dolara USD/CAD (1 dzień)

Warto również zapoznać się z innymi wskaźnikami makroekonomicznymi opublikowanymi w ostatnim czasie z różnych gospodarek świata:

USA - zapasy ropy naftowej

Nowa Zelandia - bilans handlowy

USA - PKB, rynek pracy, bilans handlowy, zamówienia środków trwałych

Japonia - sprzedaż detaliczna

Niemcy i Hiszpania - inflacja CPI

Notowania: USDCAD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDCAD/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk