Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31+0,05%
USD / PLN4,00+0,18%
CHF / PLN4,43+0,06%
GBP / PLN5,05+0,13%
EUR / USD1,08-0,12%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Relacja z Kongresu Rady Podatkowej Lewiatana

Wiadomości prasowe | 17:05 07 czerwiec 2023
Relacja z Kongresu Rady Podatkowej Lewiatana  | FXMAG INWESTOR
Materiał partnera
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

O upraszczaniu prawa podatkowego, VIDA, KSeF i fundacji rodzinnej na Kongresie Rady Podatkowej Lewiatana

W najbliższych miesiącach chcemy kontynuować uszczelnianie systemu podatkowego, dalej upraszczać prawo podatkowe, wprowadzać nowe technologie – zapowiedział Marcin Lachowicz, dyrektor departamentu polityki podatkowej w Ministerstwie Finansów na VII Kongresie Podatkowym Konfederacji Lewiatan.

– W roku wyborczym nie spodziewamy się jakiś spektakularnych zmian w podatkach. Czeka nas jednak sporo bieżących wdrożeń dotyczących m.in. elektronizacji rozliczeń podatkowych – mówił Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.

Eksperci uczestniczący w wydarzeniu rozmawiali również o wpływie VAT Digital Age na przedsiębiorców działających w branży e-commerce. Komisja Europejska przedstawiła pakiet zmian modernizujących i dostosowujących zasady prowadzenia rozliczeń podatku VAT na miarę wyzwań ery cyfrowej. Ma on przynieść 13 mld euro dodatkowych wpływów z VAT w ciągu 10 lat.

Reklama

Anna Mytyk, zastępczyni dyrektora departamentu podatku od towarów i usług w Ministerstwie Finansów powiedziała, że rząd w większości popiera te rozwiązania, chociaż z pewnymi zastrzeżeniami.

 

Pakiet ViDA jest kluczowy dla przedsiębiorców

Agnieszka Urbaniak, Tax Manager z Allegro w panelu dotyczącym projektowanych unijnych zmian w Vat in the Digital Age (VIDA) wskazała, że kluczowe w pakiecie zmian są dwa obszary, tj.: rozszerzenie reżimu uznanego dostawcy oraz plan uszczelnienia importu z Chin w zakresie eCommerce. Zwróciła uwagę, że rozszerzenie roli tych platform jako deemed supplier (czyli uznanego dostawcy) w obszarze ułatwianych przez nie transakcji wiąże się z ogromnymi wyzwaniami dla samych internetowych platform handlowych i dla unijnych sprzedających oraz dla organów podatkowych.

Jej zdaniem, do największych wyzwań należeć będzie zwiększenie liczby sytuacji, gdy polscy podatnicy, korzystający z kanałów sprzedaży oferowanych przez platformy, będą wykazywać nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym, co w praktyce wiązać się będzie z koniecznością wystąpienia o zwrot podatku VAT i obsługi tych procesów przez organy podatkowe. - Jeżeli regulacje projektowane w VIDA w ich obecnym kształcie wejdą w życie, to z pewnością pożądane byłoby wprowadzenie uproszczeń w tym zakresie, np. przyspieszonych terminów do zwrotu. Dodatkowo pojawia się pytanie o przesłankę wprowadzania takich zmian - mówiła.

 

Fundacja rodzinna w Polsce a podatki

Reklama

Dyskusja na panelu o fundacji rodzinnej skupiła się na doświadczeniach przedsiębiorców, potrzebach biznesu rodzinnego oraz inicjatywach rządzących i innych instytucji w obszarze rozwoju firm rodzinnych i zapewnienia możliwości zabezpieczenia biznesu. Wzięli w niej udział Jerzy Pietrucha, prezes Grupy Pietrucha, Małgorzata Popielewska, członek zarządu Q Securities, Jarosław Szatański, dyrektor Departamentu Podatków Dochodowych Ministerstwa Finansów i Andrzej Zalega, prezes zarządu PZN Sp. z o.o.

Dyskusję prowadził Piotr Grabowski, radca prawny, wspólnik zarządzający Grabowski i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych sp.k. Podkreślił, że fundacja rodzinna to podstawowy instrument prawny w drodze do budowania wielopokoleniowych firm rodzinnych i tym samym planowania sukcesji. - Instrument nieodzowny i swoiste panaceum na wiele problemów jakie napotykają polskie firmy rodzinne w ramach zmiany pokoleniowej w tym m.in. takich jak nagła śmierć właściciela firmy rodzinnej i konflikty rodzinne wynikające ze spadkobrania czy ryzyka związane z brakiem umiejętności zarządzania firmą rodzinną przez spadkobierców – dodał.

Małgorzata Popielewska wskazała, że fundacja rodzinna jest rozwiązaniem, którego głównym celem jest sukcesja – długoterminowe zaopiekowanie majątku wykraczające poza jedno pokolenie. Dążeniem powołania fundacji rodzinnej nie są kwestie podatkowe, tylko sukcesja, bezpieczeństwo i trwałość majątku na lata. - Ważne, aby zarządzanie fundacją rodzinną odbywało się przez profesjonalną instytucję. Stabilność przepisów i przewidywalność zmian jest istotna. W zależności od jakości i częstotliwości zmian przepisów przedsiębiorcy będą decydować o założeniu fundacji rodzinnej – mówiła.

 

Beneficjent rzeczywisty

Tomasz Leszczewski i Grzegorz Sprawka z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka podczas panelu, który moderowali, podkreślali, że pojęcie rzeczywistego właściciela wzbudza ogromne emocje i leży u podstaw wielu sporów w relacji płatnicy – organy podatkowe, zwłaszcza w odniesieniu do dywidend. Wątpliwości budzi, czy odbiorca dywidendy musi być jej rzeczywistym właścicielem, by korzystać ze zwolnienia z podatku u źródła. Zdaniem ekspertów zdaje się, że polskie i unijne przepisy wprost takiego wymogu nie przewidują, jednak bywa on wywodzony z innych pojęć czy przepisów o przeciwdziałaniu nadużyciom. Poglądy są rozbieżne, co obrazuje orzecznictwo NSA.

Reklama

Temperaturę sporu podgrzewa praktyka organów, które często ustanawiają dla rzeczywistego właściciela wymogi nieprzystające do charakteru otrzymywanych należności. Nie pomaga tu brak jasnych wytycznych i wciąż niesfinalizowany oraz nieaktualizowany projekt objaśnień sprzed czterech lat. To chyba najwyższy czas, by przyjrzeć się sprawie i wypracować jakieś stanowisko, bo brak pewności prawa nikomu nie służy – podkreślali eksperci kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.

 

Obowiązkowy KSeF ważny dla każdego biznesu

Janina Fornalik, doradca podatkowy, partner w MDDP podkreślała podczas warsztatów online, że wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur to proces skomplikowany i czasochłonny. Obejmuje nie tylko aspekty techniczne, ale również konieczność wprowadzenia bardzo istotnych zmian w procesach, procedurach wewnętrznych, umowach, regulaminach.

- Z naszego praktycznego doświadczenia z projektów wdrożeniowych KSeF wynika, że typowe trudności wiążą się np. z brakiem możliwości przesyłania w KSeF załączników do faktur, utrudnionym procesem księgowania faktur z uwagi na oczekiwanie na ich walidację w KSeF oraz rozróżnieniem procesów fakturowania w relacji B2B i B2C - mówiła.

W konferencji stacjonarnej w Warszawie udział wzięło ok. 150 osób - ekspertów, doradców podatkowych, przedsiębiorców. Patronat objęło Ministerstwo Finansów. Portal FXMAG był partnerem medialnym wydarzenia.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Wiadomości prasowe

Wiadomości prasowe

Wiadomości prasowe, dostarczane m.in. ze spółek giełdowych, Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, Startup'ów oraz mikro przedsiębiorstw.


Reklama

Czytaj dalej