• Odbierz prezent
Rekordowy spadek rezerw walutowych w Chinach?
Z artykułu dowiesz się:

- Jak Barclays szacuje spadek wartości rezerw walutowych w Chinach

- Dlaczego rezerwy walutowe PBOC topnieją

W najbliższy weekend bank centralny w Chinach opublikuje wartość posiadanych rezerw walutowych. Analitycy Barclays uważają, że dane mogą zaszokować inwestorów.

 

Specjaliści Barclays, na czele z Davidem Fernandezem w Singapurze, szacują, że rezerwy walutowe Chin topnieją szybciej niż kiedykolwiek.

„Nasza analiza operacji płynnościowych banku centralnego wskazuje na to, że chińskie rezerwy walutowe mogły spaść w styczniu do około 3,19 bilionów dolarów”.

 

Jeśli oszacowania okażą się prawdziwe to byłby to największy miesięczny spadek wartości rezerw walutowych w Chinach. Jeśli chodzi o poprzedni rekord to nie trzeba go szukać daleko, gdyż był to grudzień ubiegłego roku. Wtedy rezerwy stopniały o prawie 108 miliardów dolarów. Teraz ta wartość może być o około 20 miliardów większa.

Dla bezpieczeństwa Barclays stwierdza, że przy niewielkiej modyfikacji założeń spadek może wynieść od 80 miliardów do 180 miliardów dolarów.

 

Wykres 1. Rezerwy walutowe Chin od 2000 roku

FXMAG forex rekordowy spadek rezerw walutowych w chinach? 1

 

Spadek wartości rezerw wiąże się z działaniami PBOC, który sprzedaje dolary, by skupować własną walutę i zatrzymać dynamiczne spadki. Trzeba tu zauważyć, że wielu spekulantów upatrzyło sobie za cel chińską walutę, stąd obrona kursu (czy raczej jego stabilności, gdyż w rzeczywistości deprecjacja yuana jest na rękę chińskim władzom) jest dość kosztowna.

 

Źródło informacji: businessinsider.com


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk