• Odbierz prezent
Rekordowe przychody tej firmy w 50. rocznicę istnienia!

Przychód przekraczający poziom 1 mld euro, całkowita liczba klientów sięgająca 174 tysięcy, wzrost zatrudnienia pracowników do 7300 osób oraz podniesienie o 5,5% skali sprzedaży. Globalny bilans 2019 roku dla prężnie działającej również na polskim rynku firmy IFM Electronic jest znakomity. Prognozy na ten rok, dzięki dobrym wynikom w I kwartale, nadal pozostają bardzo optymistyczne, pomimo trudnej sytuacji w światowej gospodarce.

Całość polskiego przemysłu w gospodarce i produkcie krajowym brutto była w 2018 i 2019 roku szacowana przez Eurostat na 20-25%. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego tylko w grudniu 2019 roku produkcja przemysłowa nad Wisłą i Odrą wzrosła w ujęciu rocznym o 3,8%. Natomiast od stycznia do grudnia 2019 roku średnie zatrudnienie w działających w kraju przedsiębiorstwach, które zatrudniają powyżej 9 osób, wzrosło o 2,7%, a wynagrodzenie o 6,5%.

Na te wskaźniki wpływ miał oczywiście popyt i bardzo dobra kondycja nie tylko krajowej, ale i światowej gospodarki oraz poszczególnych gałęzi przemysłu. To z kolei powodowało, że wysokie wzrosty notowały koncerny firm funkcjonujących na szeroką skalę i produkujących swoje wyroby również w naszym kraju. Wśród tych przedsiębiorstw znalazła się między innymi spółka IFM Electronic, liderująca w branży zajmującej się produkcją innowacyjnych i specjalistycznych systemów kontrolnych oraz czujników, mająca w Polsce swoją siedzibę w Katowicach.

Pół wieku z rekordem

W 2019 roku sprzedaż grupy ifm, która dokładnie od 50 lat istnienia wiedzie prym w dziedzinie innowacyjnej automatyki i cyfryzacji produkcji przemysłowej, po raz pierwszy w historii przekroczyła poziom 1 mld euro. Całkowita liczba aktywnych klientów również pobiła historyczny poziom, osiągając 174 000. Jednocześnie zatrudnienie w grupie, w 97 krajach świata, w tym w Polsce, wzrosło do 7300 pracowników. Znacząco udało się też podnieść sprzedaż, notując na koniec roku rekordowy wzrost 5,5% w ujęciu rok do roku. Wszystko to w roku, który jest jednocześnie jubileuszem 50 lat działalności.

Największymi motorami napędowymi tych osiągnięć były rynki Ameryki Północnej i Południowej oraz Chiny. Dzięki dużemu wzrostowi między innymi w sektorach spożywczym i maszyn mobilnych, koncern mógł zamortyzować spadki na globalnym rynku samochodowym i w pokrewnej branży przemysłu mechanicznego. To dlatego wyniki operacyjne utrzymały się na solidnym poziomie wzrostów.

Sprawdzony model biznesowy

Ze względu na globalne spowolnienie gospodarcze, firma zarządzana rodzinnie, z olbrzymią ostrożnością podchodzi do prognoz na rok 2020. Warto jednak podkreślić, że pierwsze dane i w tym przypadku są częściowo optymistyczne. I to pomimo znacznych zawirowań, jakie w wielu aspektach dotknęły przemysł w Azji, Europie i obu Amerykach w związku z pandemią koronawirusa.

– Jednym z efektów obecnego kryzysu dla firm może być tendencja, w której korzystanie z rozwiązań smart factory w funkcjonowaniu linii produkcyjnych będzie miało duże znaczenie w unikaniu długotrwałych przestojów produkcyjnych. Wzmocnienie standardów pracy, bezpieczeństwa i efektywniejsze delegowanie obowiązków pracowników, dzięki użyciu nowoczesnych technologii przynosi oszczędności, zwłaszcza w trudniejszych momentach działalności przedsiębiorstw produkcyjnych z większości sektorów – zaznacza Aleksandra Banaś, prezes zarządu spółki ifm electronic.

Doświadczenie procentuje

Pandemia koronawirusa nie jest jedynym kryzysem, z jakim globalne koncerny musiały się w przeszłości zmierzyć. Kłopoty gospodarek na międzynarodowych rynkach powodowały, że przedsiębiorstwa musiały stale dostosowywać się do zmieniającej się sytuacji na rynkach regionalnych i wprowadzać niezbędne korekty. 50 lat działalności grupy ifm w zakresie konstruowania, produkcji i sprzedaży czujników, sterowników, oprogramowania i systemów dla światowej automatyki, pokazuje, że wykorzystanie nowoczesnych technologii służących do pomiaru, sterowania i przetwarzania, zwłaszcza w dobie Przemysłu 4.0. będzie przynosiło znaczne zmniejszenie negatywnych skutków obecnego kryzysu.

Jak przekonują eksperci - szybkość podejmowanych we współczesnym przemyśle decyzji ma kluczowe znaczenie w kontekście oszczędności i minimalizacji strat. Ale jeśli już się zdarzy przymusowy przestój w produkcji, można go wykorzystać na ulepszanie procesów technologicznych. Inwentaryzacja, przeglądy, serwisowanie, modernizacja czy dalsza automatyzacja sprzętu oraz procesów dadzą wymierne efekty po zakończeniu pandemii. Decydującą o powrocie do odpowiednich wskaźników dochodów i zatrudnienia kwestią w zautomatyzowanych zakładach produkcyjnych będzie bezawaryjne i sprawne funkcjonowanie parku maszyn, umożliwiające wdrożenie różnych programów produkcji. Montaż specjalistycznych czujników wykrycia awarii czy systemów nadzorujących nawet kilkukrotnie zwiększa możliwości produkcyjne i potęguje uelastycznienie wszystkich procesów fabrycznych.


Wiadomości prasowe

Wiadomości prasowe, dostarczane m.in. ze spółek giełdowych, Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, Startup'ów oraz mikro przedsiębiorstw

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk