• Odbierz prezent
Rekordowa kara od UOKiK dla operatora sieci Plus (Cyfrowy Polsat) za niechciane "umilanie czasu"

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w czwartek 30 maja poinformował o nałożeniu na operatora sieci telekomunikacyjnej Plus - należącą do Cyfrowego Polsatu spółkę Polkomtel - kary finansowej w wysokości niemal 40 mln złotych. UOKiK zdecydował, że operator bezprawnie pobierał opłaty od swoich klientów za usługi, na które nie wyrazili oni bezpośredniej zgody.

 

Kara nałożona przez UOKiK na operatora sieci Plus wynosi 39,4 mln złotych i jest skutkiem naruszenia zbiorowych interesów swoich klientów. O co dokładnie chodzi? O dziewięć usług dodatkowych (takich jak „Czasoumilacz”, czy „granie na czekanie”), które automatycznie uruchamiane były przy podpisaniu nowej umowy abonenckiej i które przez pierwszy miesiąc lub dwa były całkowicie bezpłatne. Po upływie tego czasu koszt każdej z usług była doliczany do rachunku abonenta. Oscylował w granicach od 2 aż do 20 zł miesięcznie za pojedynczą usługę. Klient mógł zrezygnować z dodatkowo płatnych usług na żądanie, co wg UOKiK było naruszeniem jego interesów, gdyż operator w ramach umowy musi uzyskać wyraźną zgodę na każdą dodatkową płatność. Takich klauzul w umowach Polkomtel z klientami jednak nie było.

Wynosząca niemal 40 mln złotych kara jest jak dotąd najwyższą nałożoną w sprawie tego typu.

„Mam nadzieję, że wskutek działań UOKiK takie praktyki znikną z rynku. Konsumenci muszą mieć zawsze zapewnioną możliwość podjęcia świadomej i swobodnej decyzji, czy chcą korzystać z dodatkowo płatnych usług”, stwierdził w komunikacie prezes Urzędu, Marek Niechciał.

Podobne praktyki „naciągania” nieświadomych klientów na dodatkowe, początkowo darmowe usługi swego czasu były powszechne wśród operatorów komórkowych. W grudniu 2016 r. operator T-Mobile otrzymał karę finansową w podobnej sprawie, jednak jej wysokość była znacznie niższa, gdyż wynosiła 15 mln złotych.

 

Polkomtel nie jest notowany na giełdzie, jednak całość jego udziałów znajduje się w posiadaniu spółki Cyfrowy Polsat, notowanej na GPW od 2008 r.

 

Czytaj także: Wysokie zyski, wysokie ryzyko oszustwa! UOKiK ostrzega konsumentów

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uruchomił społeczną kampanię edukacyjną „Oszczędzasz, inwestujesz - uważaj!”. Ma ona na celu ostrzeżenie konsumentów przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi związanymi z inwestowaniem oszczędności i zwrócenie uwagi na fakt, że nawet produkty inwestycyjno-oszcz.. Czytaj
Wysokie zyski, wysokie ryzyko oszustwa! UOKiK ostrzega konsumentów

Notowania: Cyfrowy Polsat SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:CPS/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk