• Odbierz prezent
Rekordowa inflacja, kiedy zacznie zwalniać? Zobacz, jak zachowywały się poszczególne waluty w tym tygodniu [PLN/EUR, USD/EUR]
fot. freepik.com

Inflacja jest niewątpliwie najbardziej monitorowanym wskaźnikiem makroekonomicznym w ostatnich miesiącach. Można powiedzieć, że tempo wzrostu cen staje się jeszcze ważniejsze niż tempo wzrostu PKB. Inflacja ma zatem fundamentalny wpływ na decyzje banków centralnych, które swoimi działaniami wpływają na kursy walut.

Widać to wyraźnie na kursie korony czeskiej, która reagując nie tylko na zmiany w polityce pieniężnej, ale również na wydarzenia w Ukrainie, ma za sobą tydzień dynamicznych wahań. Początkowo kurs CZK mocno się osłabiał z powodu powołania nowego prezesa CNB, który nie jest zwolennikiem dalszego podnoszenia stóp procentowych, a następnie ponownie umocnił dzięki interwencjom CNB, który chce odwrócić inflację poprzez umocnienie korony. Według wyników z tego tygodnia wzrosła ona w kwietniu aż o 14,2% r/r. Przyszły rozwój korony jest jednak niepewny i możliwe, że nadal będziemy obserwować ostre wahania.

Na świecie zostały również opublikowane wyniki kwietniowej inflacji w USA, która wzrosła o 8,3% r/r i 0,3% m/m. To wciąż sporo, ale w porównaniu do marca, kiedy wzrost rok do roku wyniósł 8,5%, a miesiąc do miesiąca 1,2%, mamy do czynienia ze spowolnieniem. Sugeruje to, że globalne tempo wzrostu cen osiągnęło szczyt, a inflacja zacznie spadać w drugiej połowie roku. Nie oznacza to jednak, że w najbliższych latach ceny nie będą nadal rosły.

Złoty umocnił się w tym tygodniu w stosunku do EUR i w piątek rano był notowany na poziomie 4,67 PLN/EUR. Dolar nieprzerwanie się umacniał i notowany był na poziomie 1,040 USD/EUR.

Magdalena Peterko, analityczka instytucji płatniczej AKCENTA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Akcenta

AKCENTA to międzynarodowa instytucja płatnicza, oferująca obsługę transakcji walutowych dla firm zajmujących się eksportem i importem.AKCENTA specjalizuje się w wymianie walut, realizacji płatności zagranicznych i transakcjach zabezpieczających kursy walut. Przewagami AKCENTY wobec banków są bardzo dobre oferowane kursy walut, które każdy Klient może negocjować, niskie opłaty za przelewy międzynarodowe oraz bezpłatne rachunki. Przewagą AKCENTY wobec kantorów internetowych jest specjalizacja w kierunku obsługi firm i pełna oferta usług walutowych uwzględniających potrzeby przedsiębiorstw, w tym transakcje z rynku terminowego (forwardy).AKCENTA działa na rynkach finansowych od ponad 20 lat, obecnie w 7 krajach Europy: w Czechach, Francji, Niemczech, Polsce, Rumunii oraz na Słowacji i Węgrzech. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk