• Odbierz prezent
Rekord za rekordem. Indeks WIG20 ponad 2% w górę, DAX zyskuje 3%. Notowania giełdowe

Hossa na giełdzie trwa w najlepsze. Kolejny miesiąc w pandemicznym świecie rozpoczyna się sporymi wzrostami na giełdach. Wciąż w przypadku Stanów Zjednoczonych wzrok inwestorów skierowany jest na sezon wyników. Do tej pory spółki publikują niezłe wyniki, co przekłada się na kontynuację wzrostów. Dzisiaj obserwujemy nowe lokalne rekordy na S&P 500.

Jeszcze przed rozpoczęciem sesji kasowej, kontrakty wzrosły powyżej szczytów z drugiej połowy lipca i znalazły się najwyżej od 24 lutego. Warto przypomnieć, że historyczne szczyty na Wall Street osiągnięte zostały 20 lutego. Aktualnie od bieżących poziomów do historycznych szczytów brakuje jeszcze ok. 3,5% wzrostu. Z drugiej strony nowe historyczne szczyty na moment były zanotowane na technologicznym indeksie Nasdaq. Najpierw doszło do przebicia poziomu 11000 punktów, a następnie do wzrostu w okolice poziomu 11050 punktów. Dzisiejsze przebicie poprzednich szczytów możliwe było dzięki dobrym informacjom napływającym z gospodarki. Indeks ISM dla przemysłu za lipiec pokazuje kolejny silny wzrost większy od oczekiwań. Co więcej, źródłem wzrostu jest napływ nowych zamówień w sektorze, który oceniany jest na powyżej 60 punktów. To jednak nie koniec. Model PKB Fedu z Atlanty sugeruje, że III kwartał przyniesie wzrost na poziomie 19,6% w tempie annualizowanym!

Wcześniejsza prognoza z końca lipca wskazywała na wzrost na poziomie jedynie 11%. Warto pamiętać, że wzrost liczony jest w USA w tempie annualizowanym, co oznacza rozszerzenie danego kwartału na 4 kwartały. Niemniej skala odbicia i tak jest imponująca, choć z drugiej strony II kwartał przyniósł spadek powyżej 30%. Model Fed z Atlanty dobrze przewidział zmianę PKB w II kwartale. Powierzchownie widać również poprawę pod względem koronawirusa w USA. Na Florydzie zanotowano najmniejszą ilość przypadków od wielu tygodni. Poprawa jest jednak złudna, gdyż przed weekendem w obawie o huragany zamknięto wiele centrów testowych. Niemniej poprawa jest widoczne też w innych stanach, jak np. w Arizonie, choć wciąż w całych USA rośnie śmiertelność. Sezon wyników w USA trwa w najlepsze, ale również rozpoczyna się w pełni na GPW. Swoje wyniki opublikował dzisiaj LPP, który pokazał stratę za II kwartał tego roku. W najbliższym czasie poznamy wiele wyników banków w Polsce. Można spodziewać się sporych odpisów na ryzyko kredytowe. Dzisiaj sesja w Europie była wyśmienita. DAX zyskał niemal 3%. Na Wall Street z kolei wzrosty przekraczają nawet 1% w przypadku Nasdaqa. WIG20 zyskał dzisiaj nieco ponad 2% i zamyka sesje powyżej 1800 punktów.


Michał Stajniak

Analityk rynków surowcowych w Dziale Analiz XTB. Aktywy inwestor, rynkiem kapitałowym zajmuje się od 7 lat, natomiast rynkiem instrumentów pochodnych od 5 lat. W XTB od 2014 roku, w szczególności kładzie nacisk na fundamentalną analizę rynku towarów, ale również dla walut surowcowych. Współtworzy portal dla inwestorów Tradebeat.pl, częsty gość programów telewizyjnych oraz autor artykułów oraz felietonów w prasie branżowej.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk