Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,25%
USD / PLN3,99-0,05%
CHF / PLN4,43+0,37%
GBP / PLN5,04+0,02%
EUR / USD1,08-0,20%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 786,20+0,07%
S&P 5005 255,60+0,14%
ROPA BRENT86,94+1,45%
ROPA WTI83,11+1,70%
ZŁOTO2 232,81+1,87%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rekord światowego popytu na ropę już niedługo! Prognozy dla WTI I BRENT. Sytuacja na rynku ZŁOTA

Dorota Sierakowska | 12:54 09 październik 2020
Rekord światowego popytu na ropę już niedługo! Prognozy dla WTI I BRENT. Sytuacja na rynku ZŁOTA | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się na dużym plusie. Ceny ropy są wspierane przez przedłużający się strajk w sektorze naftowym Norwegii, który już przełożył się na pewne cięcia produkcji w tym kraju, a w kolejnych dniach – jeśli nie zostanie osiągnięty kompromis – cięcia te mogą okazać się znacznie większe, sięgające niemal miliona baryłek dziennie.

 

Stronie popytowej na rynku ropy naftowej sprzyja także huragan Delta znajdujący się już u południowych wybrzeży Stanów Zjednoczonych, a którego uderzenie ma nastąpić już dzisiaj. Ze względu na huragan, spora część produkcji ropy naftowej w rejonie Zatoki Meksykańskiej została wygaszona w ostatnich dniach, a samo uderzenie może wywołać straty w infrastrukturze naftowej. Niemniej, jest spora szansa, że przestoje w lokalnej produkcji będą krótkotrwałe.

 

Reklama

 wti

wti

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

 

 

Tymczasem wczoraj kartel OPEC opublikował ciekawy, cykliczny raport – 2020 World Oil Outlook  - w którym podał długoterminowe prognozy dla rynku ropy naftowej. Według OPEC, w ciągu najbliższej dekady globalny popyt na ropę naftową będzie rósł. O ile w 2020 roku wyniesie on średnio 90,7 mln baryłek dziennie (po dużym spadku wywołanym pandemią), to w 2030 r. wzrośnie do 107,2 mln baryłek dziennie. Ta liczba to znacząca zmiana – jest ona bowiem niższa o 1,1 mln baryłek niż w raporcie sprzed roku i aż o ponad 10 mln niższa niż popyt na 2030 r. prezentowany w raporcie z 2007 roku.

Reklama

 

OPEC prognozuje także, że po 2030 roku globalny popyt na ropę nie będzie już rósł, a wręcz powoli zacznie spadać. Kartel tłumaczy to nie tylko coraz większą efektywnością w wykorzystaniu energii oraz stopniowym wzrostem popularności samochodów elektrycznych, ale także … zmianą naszego stylu życia. Według OPEC, tegoroczna pandemia doprowadzi do trwałego przerzucenia się wielu osób na pracę zdalną i telekonferencje, niwelując tym samym konieczność dojazdów do pracy oraz przemieszczania się na spotkania. To trwale ograniczy popyt na paliwa na świecie.

 

Co to oznacza dla cen ropy naftowej? Długoterminowo, jest to niewątpliwie sygnał, że ceny ropy naftowej mogą już nigdy nie powrócić do wartości trzycyfrowych, o ile nie wydarzą się jakieś nieprzewidziane zaburzenia w podaży w kolejnych latach. Tymczasem najbliższe dni mogą być nerwowe ze względu na strajk w Norwegii i szacowanie strat po huraganie w USA.

 brent

brent

Reklama

 

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

ZŁOTO

 

Ponad 1000 ton złota zgromadzonych przez ETFy w miesiącach I-IX 2020 r.

 

Reklama

Powrót słabości dolara amerykańskiego pomógł notowaniom złota przyspieszyć zwyżkę pod koniec bieżącego tygodnia. W rezultacie, notowania złota powróciły wyraźnie ponad barierę na poziomie 1900 USD za uncję. Najbliższe dni mogą jednak nadal przynosić rozchwianie cen złota, wynikające z niepewnych perspektyw dolara, związanych m.in. ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi, a także mało sprecyzowanymi zamiarami Fed.

 

Tymczasem ciekawe informacje przedstawiła dzisiaj World Gold Council (WGC) – organizacja od lat badająca dogłębnie rynek złota i prezentująca cykliczne raporty na temat sytuacji na rynku tego kruszcu. WGC podała wczoraj, że we wrześniu fundusze ETF oparte o złoto zgromadziły ponad 68 ton złota, co oznacza, że w pierwszych trzech kwartałach 2020 roku ETFy wykupiły łącznie aż 1003 tony złota. Ta liczba znacząco przekracza popyt ze strony ETFów przez cały 2019 rok.

 

Popyt inwestycyjny na złoto, objawiający się głównie poprzez kupowanie złota lokacyjnego (sztabki, monety) oraz jednostek funduszy ETF opartych o złoto przyczynił się w największej mierze do hossy na rynku złota w bieżącym roku. Według szacunków WGC, na podstawie bazy 120 śledzonych przez organizację funduszy ETF, obecnie fundusze ETF przechowują łącznie aż 3880 ton złota.

Reklama

 

 złoto

złoto

Notowania złota – dane dzienne

 

 

Reklama

 

 

 

 

 

Reklama

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Dorota Sierakowska

Dorota Sierakowska

Analityczka, inwestorka, seryjna przedsiębiorczyni i zapalona podróżniczka. Pierwsza w Polsce analityczka, specjalizująca się wyłącznie w rynku surowcowym – czyli inwestycjach w złoto, ropę naftową czy … kawę oraz autorka bestsellerowej książki: „Świat Surowców”. Jedna z niewielu kobiet-analityczek w branży inwestycyjnej w Polsce. Założycielka Girls Money Club.


Reklama

Czytaj dalej