• Odbierz prezent
Rekomendacje giełdowe. Czym są rekomendacje dla spółek giełdowych? Kto je sporządza, jak je odpowiednio interpretować i na co zwracać uwagę?
fot. freepik.com

Każdy, kto zdecydował się już lokować swoje środki na rynkach finansowych z pewnością zastanawiał się, a może wciąż mierzy się z tym problemem - skąd wiedzieć kiedy jest ten odpowiedni moment na zakup i sprzedaż akcji. Odpowiednim momentem nazywam tutaj czas, w którym najkorzystniej kupić lub sprzedać akcje, aby zyskać lub co gorsza aby nie stracić włożonych już środków. Dokonywanie obrotu instrumentami finansowymi niemożliwe jest bez założenia odpowiedniego rachunku, dlatego z pewnością udało Ci się usłyszeć już czym jest wspomniana rekomendacja giełdowa od swojego Biura Maklerskiego. Co więcej, może spotkałeś się także ze stwierdzeniem, że rekomendacje zwykle się nie sprawdzają? Zapraszam Was serdecznie do zapoznania się z materiałem, w którym wyjaśnię czym jest rekomendacja, jak ją czytać, czy każdy może sugerować się dostępnymi rekomendacjami oraz wiele innych przydatnych kwestii.

Czym w ogóle jest rekomendacja giełdowa? Co warto wiedzieć wchodząc na rynek finansowy?

Jak już wcześniej wspominałem, rekomendacje są wystawiane przez domy i biura maklerskie, jako klient jednej z instytucji masz możliwość wykorzystania dostępu do nich lub choćby pogłębienia swojej wiedzy, tak aby potrafić odpowiednio je czytać. Opanowanie podstaw funkcjonowania giełdy jest niezbędne dla każdego inwestora do tego, aby utrzymać się ze swoim kapitałem na rynku, nie dość tego musi on analizować wszystko co się dookoła niego dzieje, od wydarzeń ekonomiczno politycznych, przez publikacje danych makroekonomicznych, raporty spółek, wyniki kwartalne aż po wykresy, notowania i ceny poszczególnych instrumentów finansowych. Nierzadko nadmierna dawka informacji potrafi namieszać niedoświadczonym spekulantom w głowach, przez co tracą swoje środki i rezygnują z ustalonych początkowo celi, planów i założeń. Wbrew temu, co często mówi się i uważa o inwestorach i ich niezwykłym doświadczeniu, tak naprawde każdy może zacząć swoją przygodę na giełdzie bez jakiegokolwiek większego przygotowania, odbywania szkoleń i lat nauki spędzonych na studiach ekonomicznych. Wystarczy zadać sobie proste pytanie, - czy warto? Czy warto ryzykować swoim kapitałem, za który odpowiadasz nie mając wystarczającego pojęcia o tym, co tak naprawde należy robić i na co zwracać uwagę. Z drugiej jednak strony, im więcej czasu i sił poświęcisz na edukację poprzedzającą Twoje wkroczenie na rynki finansowe może wydawać Ci się, że jest mnóstwo materiałów, z którymi jeszcze się nie zapoznałeś, a inni inwestorzy posiadają magiczną wiedzę z tajemnych źródeł. Warto mieć z tyłu głowy świadomość, że opanowanie całej teorii nigdy nie zagwarantuje Ci sukcesu, giełda jest nierzadko nieprzewidywalna, a doświadczenie praktyczne równie ważne jak cały zakres teorii. Z myślą o początkujących (i nie tylko) biura maklerskie wprowadziły do swoich usług wiele udogodnień takich jak:

  • możliwość otwarcia konta demonstracyjnego, dzięki któremu klienci mogą dokonywać operacji na wirtualnych środkach, bez ryzyka utraty środków
  • publikacja analiz i komentarzy eksperckich, które ułatwiają zrozumienie wykresów, raportów i zmian notowań jakie zachodzą na akcjach poszczególnych spółek i innych instrumentach finansowych. Dodatkowo materiały informacyjne często zawierają skrót najważniejszych wydarzeń politycznych i ekonomicznych, które pośrednio oddziaływują na rynki.
  • rekomendacje, czyli sedno do którego zmierzaliśmy. Jest to rodzaj doradztwa, są one przygotowywane przez doświadczonych i wykształconych analityków, wspierają inwestorów w podejmowaniu odpowiednich decyzji w odpowiednim czasie.

Rekomendacja teoretycznie

Rekomendacja jest publikacją okresową autorstwa domu, biura maklerskiego, niezależnego analityka, instytucji kredytowej czy firmy rekomendującej. Teoretyczne wyjaśnienie rekomendacji giełdowej znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Finansów. W uproszczeniu dokument taki można określić jako sugestie dokonania odpowiednich działań, w odpowiednim czasie. Doświadczony analityk śledzi wszelkie informacje dotyczące danej spółki, jej wyniki finansowe, zachowania rynków itp. - następnie na podstawie zebranych informacji ocenia jakie zachowanie będzie najrozsądniejsze, aby nie stracić środków pieniężnych na akcjach podmiotu lub właśnie dzięki zainwestowaniu w akcje tej spółki pomnożyć kapitał. Wnioski wyciągnięte po dokonaniu dogłębnej analizy są następnie odpowiednio formułowane i przelewane na papier, zgodnie z regulacjami jakie obowiązują wystawce rekomendacji. Treść publikacji musi zawierać imię i nazwisko każdej osoby, która wzięła udział w jej tworzeniu, datę sporządzenia dokumentu oraz horyzont czasowy, krąg adresatów, zalecenia i cenę docelową, zasady aktualizacji oraz analizę biznesu. Rekomendacje są w pierwszej kolejności dostarczane do ustalonego grona odbiorców, (mogą to być w pierwszej kolejności klienci instytucjonalni, następnie indywidualni a na końcu media, niekiedy wszyscy otrzymują materiał dokładnie w tym samym czasie) najczęściej klientów instytucji maklerskich, a w późniejszym terminie do portali i serwisów zajmujących się publikacją tego typu treści.

Co to są zalecenia? Czym i dlaczego rekomendacje biur maklerskich różnią się między sobą? Którą się sugerować?

Powinniśmy zacząć od tego jak tworzona są rekomendacje giełdowe, ale z racji tego że nie my je będziemy sporządzać przedstawię Wam to w dużym skrócie. Analityk, który podejmuje się napisania rekomendacji dokonuje tak zwanej wyceny akcji, - czym jest więc wycena i do czego może nam się ona przydać? Służy określeniu ryzyka danej inwestycji, ocenia to czy dana spółka jest niedowartościowana czy może raczej przewartościowana przez rynek. Kolejnym krokiem jest porównanie wyliczonej wyceny z wartością rynkową, różnica wpłynie na potencjał stopy zwrotu, czyli zyskowność. Domy maklerskie mają ustalone szczegółowe kryteria służące do oceny czy zarekomendować kupno, sprzedaż czy może zatrzymanie akcji danej spółki, właśnie dlatego rekomendacje najczęściej różnią się między sobą - a to powinno dać nam jasno do zrozumienia, że nie warto ograniczać się do wyliczeń jednego analityk. Zmienną, która powinna przykuwać uwagę inwestora analizującego rekomendacje nie jest samo w sobie słowo “kupuj”, “trzymaj” czy “sprzedaj”, ale cena docelowa, która wydaje się być najsilniej ze wszystkich wyliczonych wartości miarodajna.

Czy warto śledzić rekomendacje giełdowe?

Z racji tego, że analitycy tworzący rekomendacje nie mają dostępu do innych danych niż te ogólnodostępne dla każdego z nas mało prawdopodobne wydaje się, że odkryją oni coś na co jeszcze nie wpadł rynek. Nie oznacza to wcale, że nie warto śledzić tego typu publikacji z dwóch głównych powodów - po pierwsze wysoce prawdopodobne wydaje się to, że profesjonalista który spędził ogrom czasu na sporządzeniu dokumentu nie przeoczył istotnych szczegółów, tak jak mogło się stać w przypadku prywatnej analizy przeciętnego inwestora indywidualnego. Po drugie w momencie, gdy zalecenia trafią już pod lupę odbiorców inwestorzy “masowo przystępują do działania”. Co to oznacza? W uproszczeniu, jeśli dom maklerski sugeruje sprzedaż akcji danej spółki - instytucje, jak i spora część inwestorów indywidualnych pozbywa się ich ze swojego portfela, a dalsza część scenariusza zapewne nasuwa się już każdemu na myśl. Publikacja dokumentu, jakim jest rekomendacja giełdowa znacząco wpływa na kurs akcji. Z treści materiału inwestorzy dowiadują się nad czym w danym momencie pracuje spółka, jakie są jej szanse na rozwój, jak prezentuje się jej potencjalny plan na przyszłość i przede wszystkim jak i kiedy może się to przełożyć na wyniki.

Podsumowując, rekomendacja powinna być dla inwestora jedynie materiałem pomocniczym - nie należy bagatelizować zachowań rynku. Nieustanna edukacja i bieżące analizowanie dostępnych materiałów może okazać się niezwykle istotne, dzięki temu przyswojona wiedza pozwoli na dokonanie samodzielnej oceny tego, czy rekomendacja z którą mamy do czynienia jest naprawde warta uwagi oraz czy przybrane przez autora kryteria odpowiadają naszej strategii inwestycyjnej.

 

Kto wystawia rekomendacje?

Jak już wspomniałam powyżej, rekomendacje zazwyczaj są wystawiane przez domy i biura maklerskie, instytucje kredytowe lub przez niezależnych analityków. Przykładowymi autorami dokumentów są:

Czy rekomendacja giełdowa może się przydać każdemu?

Jak już zapewne zauważyliście rekomendacje nie są wystawiane dla każdej ze spółek giełdowego parkietu, inwestorzy lokujący swój kapitał w akcjach najpopularniejszych i najwyżej notowanych spółek mają największe szanse na znalezienie przydatnej im rekomendacji. Dobrym krokiem jest porównanie kilku rekomendacji dla tej samej spółki, wystawionych przez różnych autorów, a nie będzie to oczywiście prostym zadaniem jeśli zależy nam na odszukaniu wiadomości o spółce, o której analitycy piszą niechętnie. Kolejną bardzo istotną i poruszoną już powyżej kwestią jest doświadczenie i odpowiednia wiedza inwestora - nie można bezgranicznie ufać rekomendacjom, nawet jeśli okażą się one “trafne”. Nie można porównywać strategii przeciętnego akcjonariusza, którego wartość kapitału sięga kilku tysięcy złotych, dodatkowo nie ma on pojęcia o dywersyfikacji portfela i wielkiego inwestora instytucjonalnego - gdzie nad analizą rynku czas spędza kilku doradców inwestycyjnych czy maklerów. Założenia, strategie i cele inwestycyjne obu z nich będą z pewnością zdecydowanie różnić się od siebie, dla pierwszego rekomendacja może okazać się trafa, dla drugiego nie, co pokazuje że przed zasugerowaniem się zaleceniami analityków warto zapoznać się z założeniami jakie przyjął autor przez utworzeniem dokumentacji.

Zainteresowany śledzeniem aktualnych rekomendacji?

Zachęcamy Was do śledzenie profilu autora: Rekomendacje giełdowe, gdzie znajdziesz wszelkie najnowsze publikacje biur maklerskich i analityków dotyczące spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Publikacje oparte są na sprawozdaniach finansowych, analizach otoczenia oraz analizach biznesu dla poszczególnych podmiotów.


Wiktoria Gut

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk