• Odbierz prezent
Rekomendacja nadzoru stablecoinów wystawiona przez prawnika Rezerwy Federalnej i profesora Yale

Artykuł opublikowany przez profesora z Yale i członka Rady Gubernatorów Systemu Rezerwy Federalnej wzywa do nadzoru nad rynkiem stablecoinów.

Praca badawcza opublikowana w Social Science Research Network (SSRN) przez profesora z Yale i członka Rady Gubernatorów Systemu Rezerwy Federalnej proponuje nadzór nad ekosystemem stablecoinów. Profesor Gary B. Gorton i Jeffery Zhang opublikowali “Taming Wildcat Stablecoins”, wzywając do sposobów radzenia sobie z ryzykiem systemowym, regulując emitentów stablecoinów jako banki i wprowadzając cyfrową walutę banku centralnego (CBDC).

Autorzy twierdzą, że kryptowaluty są modne i nie ma nic nowego w prywatnie produkowanych pieniądzach, dodając, że stablecoiny nie są efektywnym środkiem wymiany.

W abstrakcie pracy czytamy:

…prywatnie produkowane pieniądze nie są efektywnym środkiem wymiany, ponieważ nie zawsze są akceptowane po wartości nominalnej i podlegają runom. Przedstawiamy propozycje rozwiązania problemu ryzyka systemowego stwarzanego przez stablecoiny, w tym uregulowanie emitentów stablecoinów jako banków oraz emisję cyfrowej waluty banku centralnego.

Stablecoiny są jak „dzikie koty”

Nazywają oni te prywatnie emitowane waluty “dzikimi kotami”, które w przyszłości mogłyby spowodować wkroczenie rządów z pakietem ratunkowym z powodu braku ubezpieczenia. Twierdzą, że może się to zdarzyć, jeśli emitenci stablecoinów staną się funduszami rynku pieniężnego XXI wieku.

W abstrakcie autorzy mówią też konkretnie o stablecoinie Tether (USDT) i Diem Facebooka. Wydaje się, że istnieje globalny ruch w kierunku regulacji tej przestrzeni, prawdopodobnie nawet bardziej niż w przypadku innych niepaństwowych walut emitowanych przez państwo, takich jak Bitcoin.

Stabilne monety są jednym z największych zmartwień rządów i instytucji finansowych, ponieważ ich wykorzystanie w transakcjach transgranicznych może potencjalnie podważyć wykorzystanie walut emitowanych przez państwo. O stablecoinach wypowiadały się w tej kwestii liczne światowe organy i wysoko postawione władze w wielu krajach.

Nadchodzące regulacje dotyczące stablecoinów

Ruch regulacyjny przeciwko stablecoinom obejmuje kilka dużych gospodarek i agencji w całej hierarchii rządowej. W opublikowanym dokumencie, Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) zaproponował hybrydowy i pośredni CBDC. Chociaż nie wspomina on konkretnie o stablecoinach, władze ogólnie zgadzają się, że CBDC przeciwdziałałyby rozwojowi stablecoinów.

Amerykańskie i unijne organy regulacyjne również dyskutowały na temat regulacji stablecoinów i kryptowalut, mówiąc w kontekście prania pieniędzy i zwalczania finansowania terroryzmu. Tymczasem Bank Japonii wykazał pewne ciepło w stosunku do klasy aktywów, ale jest sceptyczny wobec kryptowalut. Podobnie gubernator Banku Anglii Andrew Bailey powiedział, że mogą one być ważnym źródłem innowacji.

W międzyczasie społeczność kryptowalutowa sprzeciwiła się pomysłowi regulowania stablecoinów jak banków. Zwolennicy argumentują, że przestarzałe regulacje nie mogą być stosowane do nowych technologii.

BeInCrypto Polska - Rekomendacja nadzoru stablecoinów wystawiona przez prawnika Rezerwy Federalnej i profesora Yale


Beincrypto

BeInCrypto - to strona internetowa, która skupia się na technice kryptograficznej, prywatności, fintech, internecie i wielu innych zagadnieniach. Głównym celem strony jest wprowadzenie większej transparentności w przemyśle skalanym nieszczerymi treściami, nieoznaczonymi artykułami sponsorowanymi i płatnymi newsami udającymi obiektywne dziennikarstwo.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk