• Odbierz prezent
Regulatorzy są coraz bardziej zaniepokojeni ryzykiem związanym z stablecoinami

Ponieważ kapitalizacja rynkowa stablecoinów przekroczyła w maju 100 miliardów dolarów, organy regulacyjne są coraz bardziej zaniepokojone ryzykiem, jakie one stwarzają.

Stablecoiny są ogólnie postrzegane jako znacznie bezpieczniejsze niż typowe kryptowaluty. Dzieje się tak dlatego, że zazwyczaj mają stałą cenę ze względu na to, że są wspierane przez fizyczne aktywa. Jednak ich rosnące wykorzystanie powoduje, że organy regulacyjne są zaniepokojone ryzykiem, jakie ze sobą niosą. Obawy te dotyczą nie tylko inwestorów, ale także stabilności systemu finansowego. Lev Menand, pracownik naukowy Columbia Law School, podkreślił ten punkt w swoim zeznaniu przed senacką podkomisją bankową w zeszłym tygodniu.

Dodatkowo, chociaż stablecoiny są często wspierane przez dolara amerykańskiego, wiele z nich nigdy nie przechodzi przez amerykański system bankowy. To również wzbudziło obawy o ich potencjalne wykorzystanie do nielegalnych celów, takich jak pranie brudnych pieniędzy.

Perspektywy stablecoinów

Niektórzy urzędnicy administracji obawiają się, że wielu inwestorów stablecoinów nie rozumie zasadniczo tego aktywa. Na przykład, konsumenci mogą nie wiedzieć, że pieniądze przechowywane w stablecoinach nie są chronione przez Federal Deposit Insurance Corp. Oznacza to, że mogą oni potencjalnie stracić pieniądze na stablecoinach bez możliwości odwołania się.

Senator USA Elizabeth Warren porównała stablecoiny do “banknotów bez pokrycia”, które słabo skapitalizowane banki emitowały na Dzikim Zachodzie w XIX wieku. Warren dodała, że gdyby Rezerwa Federalna wydała własną walutę cyfrową (CBDC), konsumenci mogliby czerpać korzyści ze stablecoinów.

Podejście Fedu

Prezes Fed Jerome Powell powtórzył ten sentyment w przemówieniu z zeszłego miesiąca. Powell uznał, że stablecoiny mają “potencjał do zwiększenia wydajności płatności, przyspieszenia przepływów rozliczeniowych i zmniejszenia kosztów użytkownika końcowego”. Pomimo tego, wciąż brakuje im odpowiedniej ochrony. Emitowanie CBDC mogłoby wykorzystać te zalety, zapewniając jednocześnie właściwą ochronę.

Po tym wystąpieniu, prezes Fed Lael Brainard ostrzegła, że szersze wykorzystanie stablecoinów może spowodować fragmentację systemu finansowego. Mogłoby to potencjalnie podnieść koszty dla amerykańskich gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Inni urzędnicy Fed ostrzegli również, że jeśli konsumenci stracą zaufanie do prywatnie emitowanych stablecoinów po tym, jak staną się one powszechnie używane, może to spowodować panikę w rodzaju “ucieczki z banków”, zagrażającą stabilności finansowej.

Tymczasem Bank Rezerwy Federalnej w Bostonie planuje opublikować badania i kod open-source jeszcze w tym roku, demonstrując technologię, która mogłaby stanowić podstawę cyfrowego dolara. Podczas swojego wystąpienia Powell powiedział, że ustawodawcy i opinia publiczna będą musieli się wypowiedzieć, aby projekt mógł ruszyć do przodu. Proces ten może jednak potrwać lata.

BeInCrypto Polska - Regulatorzy są coraz bardziej zaniepokojeni ryzykiem związanym z stablecoinami


Beincrypto

BeInCrypto - to strona internetowa, która skupia się na technice kryptograficznej, prywatności, fintech, internecie i wielu innych zagadnieniach. Głównym celem strony jest wprowadzenie większej transparentności w przemyśle skalanym nieszczerymi treściami, nieoznaczonymi artykułami sponsorowanymi i płatnymi newsami udającymi obiektywne dziennikarstwo.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk