• Odbierz prezent
"Recesji nie będzie" - Adam Glapiński uspokaja i zapewnia, że NBP ma wszystko pod kontrolą

Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego, na konferencji prasowej w czwartek 12 marca zapowiedział, że w związku z epidemią koronawirusa nastąpi spowolnienie wzrostu gospodarczego, jednak nie ma zagrożenia recesją.

 

Glapiński przyznał, że „sytuacja gospodarcza trochę się pogorszy” i nawet zakładając negatywny scenariusz dojdzie do spowolnienia gospodarczego, jednak nie ma zagrożenia recesją.

Prezes NBP zapewnił również, że system bankowy jest stabilny i bezpieczny, a banki są odpowiednio zabezpieczone kapitałowo.

Kapitał może im się przydać w najbliższym czasie, gdyż prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że scenariusz, w którym odroczenie spłaty kredytów hipotecznych i inwestycyjnych jest realnym scenariuszem.

Glapiński zapewnił także, że NBP dokładnie śledzi kroki, jakie podejmują banki centralne innych krajów, nie podając jednak jakichkolwiek konkretów w kwestii potencjalnych interwencji w wysokość stóp procentowych. W środę na obniżenie stóp o 0,50 pkt. proc. niespodziewanie zdecydował się Bank Anglii, zaś w zeszłym tygodniu podobne kroki podjął Fed oraz Bank Rezerw Australii.

 

Obecnie w Polsce wykryto 48 przypadków zarażenia koronawirusem. W czwartek w Poznaniu zmarła również pierwsza zarażona osoba.

 

Na dzisiejszej sesji WIG20 traci niecałe 9%, pierwszy raz od jedenastu lat spadając poniżej 1400 pkt. (1373 pkt.), na niemal 6% minusie znajduje się również S&P500 (2600 pkt.).

 

Czytaj także: Panika na warszawskiej giełdzie! WIG20 traci niemal 10%, rynek na czerwono

Czwartkowa sesja 12 marca jest jedną z najgorszych w historii warszawskiego parkietu. Rynek ogarnęła panika, akcjonariusze masowo wyprzedają akcje spółek posiadanych w portfelach. W pierwszej godzinie notowań indeks WIG20 traci ponad 9,5%, spadając do poziomu 1362,80 pkt., co jest najgorszym wynikie.. Czytaj
Panika na warszawskiej giełdzie! WIG20 traci niemal 10%, rynek na czerwono

Notowania: WIG20

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:WIG20/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk