Reklama
WIG82 736,56+1,44%
WIG202 437,41+1,78%
EUR / PLN4,31-0,11%
USD / PLN3,99-0,02%
CHF / PLN4,43+0,40%
GBP / PLN5,04+0,08%
EUR / USD1,08-0,09%
DAX18 503,25+0,14%
FT-SE7 965,33+0,42%
CAC 408 214,19+0,11%
DJI39 778,09+0,05%
S&P 5005 253,42+0,09%
ROPA BRENT86,38+0,79%
ROPA WTI82,50+0,95%
ZŁOTO2 214,30+1,03%
SREBRO24,82+1,02%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rebranding Coin Market Cap – kontrowersyjny hegemon obchodzi piąte urodziny

Tatiana Pasich | 16:00 03 maj 2018
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Z okazji swoich piątych urodzin, znana strona internetowa CoinMarketCap zaoferowała użytkownikom wiele nowości. Nie wszystkich jednak mogą one zadowolić, biorąc pod uwagę zarzuty związane z działaniem tej strony internetowej.

 

Urodzinowy prezent CMC

CoinMarketCap (CMC) jest jedną z najbardziej popularnych stron internetowych informujących o cenach, kapitalizacji, wolumenie obrotów i innych danych dotyczących kryptowalut. CoinMarketCap korzysta z danych pochodzących z wielu giełd kryptowalut na świecie w celu uzyskania średnich cen transakcyjnych poszczególnych kryptowalut i tokenów. CMC śledzi cały rynek kryptowalut.

Według rankingu Alexa, CMC zajmuje 175 miejsce wśród najczęściej odwiedzanych stron internetowych i cieszy się coraz większym zainteresowaniem użytkowników. W tym roku mogła pochwalić się ponad 60 mln unikalnych wejść na stronę.

Reklama

30 kwietnia CMC wydała aplikację z okazji swoich piątych urodzin. Jest to aplikacja na iOS, która pozwala użytkownikom porównywać bieżące dane poprzez ranking kapitalizacji rynkowej kryptowalut, zmiany procentowe ceny przez 24 godziny na dobę i wiele innych parametrów. Oprócz uruchomienia aplikacji, CMC zaoferowała użytkownikom dodatkowe atrakcje. Główna strona internetowa CMC została poddana rebrandingowi poprzez zmianę logo i interfejsu, a także ulepszony API.

Urodzinowy post na blogu medium.com informuje krótko o historii strony: „Gdy uruchomiliśmy CoinMarketCap w 2013 r., śledziliśmy 7 kryptowalut i tylko kilka giełd i rynków o łącznej kapitalizacji rynkowej około 1,6 mld USD. 1 maja 2018 r. śledzimy już ponad 1600 kryptowalut i 200 giełd o łącznej kapitalizacji ponad 400 mld USD”.

 

CMC a koreańskie giełdy

W styczniu 2018 r. CMC podjęła kontrowersyjną decyzję o usunięciu południowokoreańskich giełd kryptowalut  ze swoich notowań, gdy „krypto-szaleństwo” w Korei było przyczyną znacznych różnic cenowych w przypadku niektórych kryptowalut, w szczególności ripple (XRP). Niektóre kryptowaluty były w Korei Południowej o 30% droższe niż na innych rynkach, wpływając na średnie wartości kryptowalut podawane na stronie CoinMarketCap. 8 stycznia CMC usunęła ze swojej strony kilka koreańskich giełd kryptowalut, co spowodowało spadki cen na rynku. Wśród usuniętych ze strony CMC giełd znalazła się m. in. Bithumb – druga pod względem wielkości obrotów giełda kryptowalut na świecie.

CMC, która używa danych z wielu różnych giełd kryptowalut, decyzję o usunięciu koreańskich giełd ze swojej listy, tłumaczyła „ekstremalną rozbieżnością cen z resztą świata i ograniczeniem możliwości arbitrażu”. Po decyzji CMC nastąpiła dramatyczna zmiana w dotychczasowym trendzie wzrostowym kryptowaluty ripple. W dniu usunięcia koreańskich giełd ze strony CMC, cena ripple spadła o 30%, a kapitalizacja rynkowa tej kryptowaluty zmniejszyła się o ponad 20 mld USD. 8 stycznia cena ripple spadła o 16% w ciągu 6 minut.

Reklama

 

FXMAG kryptowaluty rebranding coin market cap – kontrowersyjny hegemon obchodzi piąte urodziny ripple kryptowaluty tokeny insider trading manipulacja coin market cap 1

FXMAG kryptowaluty rebranding coin market cap – kontrowersyjny hegemon obchodzi piąte urodziny ripple kryptowaluty tokeny insider trading manipulacja coin market cap 1

Wykres ripple - źródło: cointelegraph.com

 

Użytkownicy CMC skarżyli się na Twitterze, że CMC nie ostrzegła ich o swojej decyzji, co spowodowało paniczną wyprzedaż, wpływając negatywnie na sytuację na rynku.

Pod koniec stycznia koreańskie giełdy kryptowalut zostały umieszczone z powrotem na stronie CMC, gdy różnice cen już nie były tak duże. Nie wywołało to istotnych zmian na rynku.

Reklama

 

Zarzuty wobec CMC

20 marca na blogu medium.com ukazał się artykuł oskarżający CMC o celowe wprowadzanie użytkowników w błąd i czerpanie z tego korzyści. Zwrócono także uwagę na to, że CMC nie odpowiada na próby kontaktu ze strony użytkowników, a także ignoruje wszelkie ich sugestie dotyczące uaktualnienia i korekty błędnych danych podanych na stronie. Brak aktualnych danych lub błędne dane mogły wywierać negatywny lub pozytywny wpływ na kursy kryptowalut notowanych na CMC. Wprowadzały one w błąd użytkowników, którzy kierując się tymi informacjami, kupowali lub sprzedawali kryptowaluty. Przedstawiono długą listę zarzutów.

 

Insider trading

W artykule na blogu wyrażono przypuszczenie, że właściciele, pracownicy CMC oraz inne osoby związane z tą stroną, są zaangażowane w insider trading. Autorzy artykułu zwrócili uwagę na zwiększony popyt na kryptowaluty lub tokeny w czasie pomiędzy momentem, kiedy ich twórcy prosili CMC o umieszczenie ich na liście za pośrednictwem formularza internetowego, a rozpoczęciem ich notowania na stronie CMC. Według autorów artykułu, taki wzrost popytu był zauważalny wiele razy, gdy nowe kryptowaluty lub tokeny zaczynały być notowane na stronie CMC.

Reklama

 

Manipulacje rynkiem

Autorzy artykułu na blogu medium.com przedstawili szczegółowo sposoby manipulacji na rynku kryptowalut przez CMC. Jednym z nich mogła być bezpośrednia manipulacja informacjami na temat ilości kryptowalut lub tokenów w obiegu. CMC mogła podawać fałszywe dane na temat ilości danej kryptowaluty w obiegu lub jej kapitalizacji, podając ją najpierw jako wyższą, a następnie niższą niż w rzeczywistości. Mogło to sprawiać wrażenie, że jest ona wyprzedawana. Zmiana miejsca danej kryptowaluty w rankingu na stronie CMC mogła powodować jej sprzedaż lub kupno przez użytkowników w zależności od zamiarów CMC.

 

Jak można „zabić” kryptowalutę?

Reklama

Autorzy artykułu poinformowali także o dowodach na to, że CMC ma sposób na „zabicie” określonych kryptowalut lub tokenów. Strona nie podaje danych na temat określonej kryptowaluty, umieszczając przy jej nazwie jedynie pytajnik lub przedstawia ilość tej kryptowaluty w obiegu jako bardzo niską i przez długi czas utrzymuje te dane, podczas gdy naprawdę krąży ona w obiegu. Takie działania są w stanie doprowadzić do spadku zainteresowania daną kryptowalutą. Twórcy i użytkownicy tych kryptowalut i tokenów nie mogą doprosić się o aktualizację danych przez CMC. W ten sposób CMC dosłownie decyduje, które kryptowaluty mają „żyć” lub „umrzeć” według własnego uznania.

 

Przekupstwo

Podejrzewa się także o przekupstwo pracowników CMC, gdyż nietrudno sobie wyobrazić, że twórca jednej kryptowaluty może zapłacić CMC, by konkurencja miała niższą kapitalizację. Obniżenie kapitalizacji rynkowej danej kryptowaluty jest stosunkowo łatwe dla CMC, gdyż wystarczy, że odmówi aktualizacji danych na temat rzeczywistej ilości tej kryptowaluty w obiegu, a zamiast tego poda arbitralnie wybrane liczby.

 

Reklama

Problemy techniczne

Innym problemem CMC, na który zwrócono uwagę, są nieaktualne lub nieprawidłowe informacje na temat poszczególnych kryptowalut lub tokenów, niedziałające linki do związanych z nimi stron internetowych, błędny dzienny wolumen obrotów (nieaktualizowany dniami lub tygodniami) oraz ilość poszczególnych kryptowalut w obiegu, różniąca się w dużym stopniu od danych z innych źródeł.

 

Można przypuszczać, że nowości oferowane użytkownikom przez CMC z okazji piątych urodzin mają na celu zatarcie przykrego wrażania, które pozostawiły po sobie wcześniejsze działania strony.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Tatiana Pasich

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, redaktor portalu FXMAG.


Reklama

Czytaj dalej