• Odbierz prezent
Realne zyski ukryte w innowacyjnej technologii - startuje Blockchainowy ETF

Na jednym z czołowych parkietów świata, jakim jest London Stock Exchange, rozpoczęły się notowania pionierskiego „blockchainowego” funduszu ETF, który pozwoli inwestorom dołączyć do grona potencjalnych beneficjentów niezwykle prężnego rozwoju technologii blockchain w globalnych korporacjach, spółkach produkujących sprzęt elektroniczny oraz firmach z sektora finansowego.

 

„Prawdziwe zyski” ukryte w rozwoju technologii blockchain 

Poniedziałek 11 marca to pierwszy dzień aktywności funduszu notowanego na londyńskiej giełdzie o nazwie Invesco Elwood Global Blockchain UCITS ETF. Powstał on we współpracy amerykańskiego funduszu Invesco z londyńskim Elwood Asset Management, specjalizującym się w aktywach cyfrowych i dostarczającym indeks docelowy, którego notowania odwzorowywał będzie opisywany „blockchainowy ETF”. Indeks Elwood Blockchain Global Equity zawiera 48 spółek z różnych parkietów giełdowych i sektorów gospodarki, zaś blockchainowy ETF będzie dokonywał jego replikacji fizycznej. Oznacza to, że odwzorowywanie zachowania indeksu docelowego będzie osiągane przez rzeczywiste nabycie (lub zbycie) akcji spółek, które wchodzą w jego skład przez zarządzających funduszem. Koszt zarządzania został ustalony na poziomie 0,65% rocznie i można uznać go za atrakcyjny z punktu widzenia inwestora, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że samodzielne zdywersyfikowanie portfela akcjami niemal pięćdziesięciu spółek z różnych parkietów byłoby czasochłonne i kosztowne.

Jak można przeczytać w prospekcie blockchainowego ETF-u, został on stworzony po to, aby „dać inwestorom możliwość uzyskania realnego zysku z rozwoju przyszłościowej technologii blockchain, który najczęściej jest ukryty w licznych spółkach z wielu sektorów gospodarczych”.

Czytaj także: Szwajcarska giełda rozpoczyna notowania ETP na Ethereum

Czołowa giełda w Szwajcarii, SIX Swiss, we wtorek 5 marca rozpoczęła notowania instrumentu ETP replikującego kurs kryptowaluty Ethereum (ETH). Jest to trzeci ETP odwzorowujący notowania kryptowalut dostępny na szwajcarskiej giełdzie - od listopada zeszłego roku SIX Exchange udostępnia również ETP o.. Czytaj
Szwajcarska giełda rozpoczyna notowania ETP na Ethereum

 

Blockchainowy indeks rozwoju technologii

Indeks dostarczany przez Elwood Asset Management to istniejący od końca lipca 2017 roku Elwood Blockchain Global Equity Index, zapewniający rozległą dywersyfikację spółek z różnych sektorów, powiązanych z szeroko rozumianą technologią blockchain. Jego notowania prowadzone są przez niemieckiego dostawcę indeksów Solactive i obliczane na podstawie kursów 48 spółek publicznych, mających mniejszy lub większy związek z technologią blockchain.

Na wagę jego notowań składają się spółki produkcyjno-technologiczne (46%), spółki świadczące usługi finansowe (23%), spółki z sektora technologii komunikacyjnych i mediów społecznościowych (9%) oraz dóbr luksusowych (8%) i sektora przemysłowego (8%). Spółki notowane są na globalnych parkietach giełdowych, wśród których dominują giełdy amerykańskie (39%), Japońska (29%) oraz Tajwańska (12%). Spółki były dobierane do indeksu na podstawie zakresu ich działalności, obejmującego:

  • produkcję sprzętu do kopania kryptowalut
  • prowadzenie badań nad rozwojem technologii wydobycia kryptowalut
  • dostarczanie energii wykorzystywanej do wydobycia
  • inwestowanie i emitowanie cyfrowych tokenów
  • prowadzenie działalności finansowej związanej z technologią blockchain
  • dostarczanie usług płatniczych związanych z blockchain
  • oferowanie usług wykorzystujących technologie blockchain
  • świadczenie usług konsultingowych i doradczych związanych z technologią blockchain

 

Tak szeroki zakres działalności pozwolił na zawarcie w blockchainowym indeksie Elwood m.in. największego na świecie producenta kart graficznych, jakim jest Nvidia, czołowego dostawcę konsumenckich procesorów komputerowych Intel, tajwańską spółkę TSMC, będącą jednym z głównych producentów chipów ASIC wykorzystywanych w koparkach kryptowalut (m.in. przez chińską firmę Bitmain, będącą czołowym producentem koparek). Oprócz tego w indeksie znajdują się chicagowskie giełdy instrumentów pochodnych CME i Cboe, prowadzące notowania kontraktów terminowych futures na bitcoina (BTC), czy nowojorska giełda Nasdaq, która również planuje wprowadzenie kryptowalutowych futuresów. W skład indeksu wchodzą również takie koncerny jak Samsung, Apple, czy Microsoft. Pełna lista 48 spółek tworzących indeks dostępna jest na stronie Solactive.

 

Elwood Blockchain Global Equity Index zapewnia bardzo szeroką dywersyfikację spółek powiązanych z technologia blockchain, operujących w różnych sektorach gospodarki, co jest jego szczególnym atutem. Bardziej spostrzegawczy zauważą również, że indeks skupia się na typowo „kryptowalutowym” podejściu do szerokiego zakresu technologii blockchain, włączając spółki dostarczające technologie i urządzenia do kopania, jednocześnie zaś pomijając globalne korporacje rozwijające zamknięte, biznesowe sieci blockchain - w składzie indeksu nie znajdziemy m.in. czołowych kontrybutorów korporacyjnych blockchainów, takich jak IBM, czy JPMorgan.

Czytaj także: JPMorgan tworzy własną kryptowalutę - JPM Coin

Jeszcze w zeszłym roku Jamie Dimon, prezes JPMorgan, należącego do grona największych na świecie banków inwestycyjnych, wyrażał się krytycznie o bitcoinie (BTC) i w dość barwny sposób zapewniał, że zwolni każdego swojego pracownika, który handluje kryptowalutami. Teraz natomiast JPMorgan wyemituje .. Czytaj
JPMorgan tworzy własną kryptowalutę - JPM Coin

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk