• Odbierz prezent
RBA może dalej ciąć stopy - obawy o inflację, wynagrodzenia i zatrudnienie
Z artykułu dowiesz się:

- Co znajdziemy w protokole z posiedzenia RBA

Reserve Bank of Australia w minutkach z ostatniego posiedzenia, podczas którego zdecydowano się na obniżkę stóp procentowych, zasygnalizował, że słaba dynamika inflacji może skutkować dalszymi cięciami stóp. RBA zamierza również bacznie obserwować stopę bezrobocia.

 

Australijski problem z inflacją

3 Maja RBA zaskoczył rynki obniżką stóp procentowych o 25 punktów bazowych do poziomu 1,75%. Bank zdecydował się na poluzowanie polityki pieniężnej by walczyć ze słabnącą dynamiką inflacji. W pierwszym kwartale bieżącego roku roczna dynamika inflacji spadła do 1,3% (wobec 1,7% w ostatnim kwartale ubiegłego roku). Znacznie osłabła również inflacja bazowa (nie uwzględniająca cen paliw, energii i żywności) - z 2,1% do 1,67%. Oznacza to, że wartość bazowego wskaźnika inflacji znajduje się poza widełkami celu inflacyjnego RBA (2-3%).

3 dni po obniżce stóp procentowych RBA w oświadczeniu dotyczącym inflacji obniżyło prognozy dla inflacji na najbliższe lata. 3 miesiące temu zakładano, że w 2016 roku inflacja bazowa będzie się znajdować w przedziale 2-3%. Teraz prognoza wskazuje na przedział 1-2%. Do czerwca 2018 roku inflacja bazowa powinna znajdować się w przedziale 1,5-2,5%.

 

Inflacja może osłabić wzrost wynagrodzeń

Niepokojące w przypadku inflacji jest to, że słabsze od oczekiwanych odczyty dotyczące inflacji nie mogą być tłumaczone czynnikami przejściowymi, takimi jak niskie ceny paliw. RBA obawia się, że  niska dynamika inflacji może osłabić wzrost wynagrodzeń, nawet pomimo tego, że pracodawcy obecnie nie są skłonni do oferowania stopy wzrostu wynagrodzeń poniżej 2%. Jeśli niski poziom inflacji będzie się utrzymywać przez dłuższy czas to presja na dynamikę wynagrodzeń będzie rosła.

 

Słabnie również zatrudnienie

W protokole z posiedzenia RBA Bank zwraca uwagę również na perspektywy rynku pracy. Wzrost zatrudnienia słabła w pierwszym kwartale. RBA ostrzega, że osłabienie będzie widoczne również w najbliższym okresie.

"Zatrudnienie nadal będzie wzrastać ale tempo wzrostu będzie słabsze niż to, które obserwowaliśmy w ostatnich latach" - czytamy w protokole.

Obecnie stopa bezrobocia w Australii znajduje się na poziomie 5,7%, a najnowsze dane (za kwiecień) poznamy w najbliższy czwartek.

 

Do końca roku 2-3 obniżki stóp procentowych

Ekonomiści spodziewają się, że RBA zdecyduje się na kolejne cięcia stóp procentowych. Commonwealth Bank spodziewa się dwóch obniżek po 25 punktów bazowych i widzi stopę procentową RBA na poziomie 1,25% na koniec roku 2016. Prognoza RBA wskazuje na jeszcze silniejsze poluzowanie polityki pieniężnej i przewiduje, że na koniec roku stopa procentowa RBA znajdzie się na poziomie 1%.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk