• Odbierz prezent
Raport sektorowy DM BOŚ - które spółki deweloperskie dadzą zarobić w 2018 roku?

DM BOŚ opublikował raport dotyczący sektora deweloperów mieszkaniowych. Perspektywy dla tego sektora są pozytywne, a część spółek deweloperskich może stanowić atrakcyjną inwestycję, dającą potencjał do rocznej stopy zwrotu powyżej 30%.

 

W ramach raportu dotyczącego sektora deweloperów mieszkaniowych DM BOŚ wziął pod uwagę 6 spółek notowanych na warszawskiej giełdzie. Są to:

 • Dom Development
 • W. Construction
 • Marvipol Development
 • Polnord
 • Robyg
 • Ronson

W przypadku większości z nich rekomendacje długoterminowe ustalone są na poziomie Trzymaj lub Kupuj, a rekomendacje krótkoterminowe na Neutralnie lub Przeważaj.

Analitycy DM BOŚ uważają, że wyniki finansowe za IV kwartał 2017 roku będą mocne w przypadku powyższych spółek. Powodem jest solidny wzrost wolumenu przedsprzedaży w ostatnich miesiącach. Analitycy zakładają, że wszystkie sześć spółek zwiększyły liczbę przekazywanych lokali w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.

W raporcie sektorowym wskazano, że rok 2018 powinien być dla deweloperów mieszkaniowych pozytywnym okresem, choć trudno będzie im zwiększyć liczbę sprzedanych lokali względem roku 2017. Prognozuje się jednak, że ceny lokali mogą wzrosnąć, jako że w 2018 roku popyt może przewyższyć podaż. Analitycy domu maklerskiego zakładają, że ceny lokali w 2018 roku mogą rosnąć w tempie ok. 10%, co powinno ożywić rentowność deweloperów mieszkaniowych.

Analitycy wskazują, że na rynku deweloperów mieszkaniowych może dojść do koncentracji. Większe spółki (mające na koncie udane inwestycje i pozostające w dobrych kontaktach z bankami) będą zwiększać udział w rynku kosztem mniejszych podmiotów. Oceniają również, że hossa na rynku mieszkaniowym może potrwać jeszcze przez najbliższe 2 lata, choć pojawiają się już pewne sygnały schyłku rynku byka.

 

Dom Development

Rekomendacja fundamentalna (długoterminowa): Trzymaj

Rekomendacja relatywna (krótkoterminowa) : Przeważaj

Wycena w horyzoncie 12m: 81,40 PLN

Cena dziś na otwarciu: 87,60 PLN (potencjalny zysk: -7,1%)

Data publikacji wyników finansowych za 2017 rok: 7 marca 2018

 

J.W. Construction

Rekomendacja fundamentalna (długoterminowa): Kupuj

Rekomendacja relatywna (krótkoterminowa) : Neutralnie

Wycena w horyzoncie 12m: 5,80 PLN

Cena dziś na otwarciu: 4,40 PLN (potencjalny zysk: 31,8%)

Data publikacji wyników finansowych za 2017 rok: 14 marca 2018

 

Marvipol Development

Rekomendacja fundamentalna (długoterminowa): Kupuj

Rekomendacja relatywna (krótkoterminowa) : Przeważaj

Wycena w horyzoncie 12m: 9,40 PLN

Cena dziś na otwarciu: 6,80 PLN (potencjalny zysk: 38,2%)

Data publikacji wyników finansowych za 2017 rok: 30 marca 2018

 

Polnord

Rekomendacja fundamentalna (długoterminowa): Trzymaj

Rekomendacja relatywna (krótkoterminowa) : Niedoważaj

Wycena w horyzoncie 12m: 9,50 PLN

Cena dziś na otwarciu: 9,94 PLN (potencjalny zysk: -4,4%)

Data publikacji wyników finansowych za 2017 rok: 27 kwietnia 2018

 

Robyg

Rekomendacja fundamentalna (długoterminowa): Sprzedaj

Rekomendacja relatywna (krótkoterminowa) : Neutralnie

Wycena w horyzoncie 12m: 4,00 PLN

Cena dziś na otwarciu: 3,97 PLN (potencjalny zysk: 0,8%)

Data publikacji wyników finansowych za 2017 rok: 14 marca 2018

 

Ronson

Rekomendacja fundamentalna (długoterminowa): Trzymaj

Rekomendacja relatywna (krótkoterminowa) : Neutralnie

Wycena w horyzoncie 12m: 1,50 PLN

Cena dziś na otwarciu: 1,42 PLN (potencjalny zysk: 5,6%)

Data publikacji wyników finansowych za 2017 rok: 8 marca 2018

 

Atrakcyjne inwestycje

Według raportu DM BOŚ najlepszą inwestycją wśród spółek sektora deweloperów mieszkaniowych jest Marvipol Develompment. Jest to spółka, która wśród powyższych może pochwalić się najniższą wartością współczynnika ceny do zysku. Mocnym kandydatem jest również J.W. Construction. Stopy zwrotu bazujące na 12-miesięcznej wycenie i cenie z dzisiejszego otwarcia wskazują, że akcje obu spółek mogą wzrosnąć o więcej niż 30% (w momencie sporządzenia raportu stopy zwrotu wynosiły 43% dla Marvipolu i 2,8% dla J.W. Construction). Najmniej atrakcyjną inwestycją wydają się Dom Development i Polnord – według raportu mogą one spaść w ciągu roku o kilka procent (w dniu sporządzenia raportu stopy zwrotu wynosiły 0% dla Dom Development i -1% dla Polnordu).

W przypadku spółki Robyg DM BOŚ rekomenduje sprzedaż, choć wycena w raporcie jest nieznacznie wyższa od aktualnej rynkowej. Rekomendacja ta jest jednak związana z wezwaniem ogłoszonym przez Bricks Acquisition Limited.

Zalecamy sprzedaż  akcji w wezwaniu (w konsekwencji obniżamy nasze rekomendacje: długoterminową fundamentalną do Sprzedaj (poprzednio Kupuj) i krótkoterminową  relatywną (do rynku) do Neutralnie (poprzednio Przeważaj). Jednakże premia za kontrolę (6% względem naszej wyceny) wydaje się niewielka zważywszy na  oczekiwane mocne przyszłe zyski Spółki oraz w perspektywie wypłatę dywidendę (na poziomie dwucyfrowej dywidendy z poprzednich 2 lat,  wg naszych szacunków).” – napisał DM BOŚ w specjalnym komunikacie, opublikowanym w związku z wezwaniem.

 

SYSTEM REKOMENDACYJNY DM BOŚ

 • Kupuj – fundamentalnie niedowartościowana (potencjał wzrostu [procentowa różnica pomiędzy 12M EFV i ceną rynkową] powyżej kosztu kapitału) + zidentyfikowane katalizatory, które powinny zniwelować różnicę pomiędzy ceną rynkową a wyceną;
 • Trzymaj – albo (i) właściwie wyceniona, lub (ii) fundamentalnie niedowartościowana/przewartościowana, ale brak katalizatorów, które mogą zniwelować różnicę pomiędzy ceną rynkową a wyceną;
 • Sprzedaj – fundamentalnie przewartościowana (12M EFV jest większy niż obecna cena rynkowa) + zidentyfikowane katalizatory, które powinny zniwelować różnicę pomiędzy ceną rynkową a wyceną.
 • Przeważaj – oczekujemy, iż inwestycja w akcje spółki da zwrot lepszy niż benchmark w ciągu następnego kwartału.
 • Neutralnie – oczekujemy, iż inwestycja w akcje spółki da zwrot zbliżony do zwrotu z benchmarku w ciągu następnego kwartału.
 • Niedoważaj – oczekujemy, iż inwestycja w akcje spółki da zwrot gorszy niż benchmark w ciągu następnego kwartału.

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk