• Odbierz prezent
Raport rynku akcji. Biden po pierwszych rozmowach z przywódcą Chin Xi Jinpingiem. Blue chipy znów znacznie gorzej niż małe spółki

Minimalną zniżkę odnotowały wczoraj kluczowe indeksy za Oceanem. Trwają starania Demokratów wprowadzenia nowych bodźców fiskalnych – wśród form wsparcia znalazła się propozycja prezydenta Joe Bidena podwyższenia godzinowej stawki minimalnej do 15 USD. Z jednej strony taki zabieg mógłby przyczynić się do polepszenia sytuacji życiowej niektórych rodzin, z drugiej strony mógłby oznaczać wzrost bezrobocia.

Rozmowa Joe Bidena z przywódcą Chin Xi Jinipingiem

Z pozostałych tematów Joe Biden po raz pierwszy od objęcia nowego stanowiska rozmawiał z przywódcą Chin Xi Jinpingiem, co rodzi nadzieje na poprawienie bardzo napiętych relacji. Tak naprawdę strategia działania wobec Państwa Środka dopiero nabiera kształtu, m.in. w Departamencie Obrony powołano nową grupę zadaniową ds. Chin. Wśród spółek pozytywnie wyróżniał się m.in. Twitter, który zyskał przeszło 13% po publikacji wyników za ostatni kwartał ubiegłego roku. Dziś swoje raporty opublikują: Walt Disney, PepsiCo i AstraZeneca.

Przedłużenie lockdownu w Niemczech

Z Europy płyną informacje o przedłużeniu niemieckiego lockdownu do 7 marca oraz o liście intencyjnym AstraZeneca, który umożliwi produkcję dodatkowych szczepionek w Niemczech. W sprawie szczepionki AstraZeneca wypowiedział się panel ekspertów WHO – oświadczyli, że może być podawana osobom po 65 roku życia. Wiele azjatyckich rynków ze względu na święto ma dzisiaj wolne w tym japoński, chiński i koreański.

Na krajowym rynku kolejny raz z rzędu blue chipy zachowywały się znacznie gorzej od średnich i małych spółek

Indeks WIG20 przecenił się o 1,2%, traciła większość walorów, ale do spadków najmocniej kontrybuowała niemal 5%-owa przecena Allegro – spółka znalazła się na poziomie z otwarcia notowań na niedawnym debiucie. Najlepiej zachowywało się JSW (+2%), choć w ostatnich minutach handlu oddało większość wzrostu. W indeksie mWIG40 najmocniejszym walorem był Famur (+4,6%), najsłabszym Budimex (-4%). W indeksie sWIG80 najmocniej przeceniła się Agora (-5,2%), która wczoraj wspólnie z innymi przedstawicielami branży mediów protestowała w akcji „media bez wyboru”. Najlepiej wśród małych spółek zachował się Asbis (+7,3%), który znalazł się na historycznym maksimum. W temacie spółek:

1. R22 w ubiegłym kwartale wypracował 71 mln zł przychodów, o 48% więcej niż w 2019 r.

2. Bank Handlowy przedstawił wyniki finansowe za IV kw. 2020 r. – strata netto wyniosła 58 mln zł wobec konsensusu, który zakładał zysk netto w wysokości 136 mln zł, ale nie przewidywał dokonania odpisu o wartości 215 mln zł. W analogicznym okresie ubiegłego roku bank wypracował 180 mln zł zysku.

3. Wielton w 2020 roku osiągnął 94,4 mln zł EBITDA wobec 142 mln zł w 2019 roku. Przychody spadły z 2,34 mld zł do 1,8 mld zł.

 


Alior Bank

Alior Bank SA – bank uniwersalny w Polsce, który rozpoczął działalność operacyjną 17 listopada 2008. Bank kieruje swoją ofertę zarówno do klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Alior Bank stworzył w pełni internetowy bank i bankowy internetowy kantor walutowy.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk