• Odbierz prezent
Raport rynkowy - NBP oczekuje znacznego spowolnienia
fot. Materiał własny

Wczoraj opublikowane zostały najnowsze projekcje NBP. Perspektywy inflacji CPI, względem prognoz marcowych, idą w górę na ten i przyszły rok, wg centralnej ścieżki z 10,8% do 14,2% w ’22 oraz z 9% do 12,3% w ’23. Mniej więcej takie poziomy dedukowaliśmy na podstawie ubiegłotygodniowej informacji po lipcowym posiedzeniu RPP.

Nieco zamieszania wprowadza ścieżka inflacji, wg której CPI w 4Q’22 i 4Q’23 będzie na poziomie odpowiednio 17,9% r/r oraz 18,8% r/r, co wydaje się niespójne z wcześniejszymi komentarzami przedstawicieli NBP (szczyt inflacji prawdopodobnie w tegoroczne wakacje). Wg nas to techniczne niuanse. NBP zakłada odwrócenie tarczy antyinflacyjnej w listopadzie br. co prowadzi do wyskoku CPI z końcem ’22. Pośrednio odniósł się do tego szef DAiBE NBP P. Szpunar, który mówi o prawdopodobnym szczycie inflacji w wakacje br., ale przy założeniu utrzymania tarczy do końca ’23. Punktowe prognozy na przyszły rok dla inflacji są obarczone ogromnymi czynnikami ryzyka, w tym głównie potężną niewiadomą po stronie wzrostów cen energii, działań rządu by mitygować presje cenowe (przedłużenie tarcz?, inne?). Do tego dochodzi duża niepewność w otoczeniu zewnętrznym (wojna w Ukrainie, co z odżywającą pandemią?, jak mocne chłodzenie globalnej gospodarki?). Summa summarum uważamy, że prognoza ścieżki CPI zawartej w projekcji NBP jest dość wyważona.

Raport rynkowy - NBP oczekuje znacznego spowolnienia  - 1

Inflacja CPI w projekcji spada do 4,1% w ’24 wg NBP z poziomem 3,5% w 4Q’24. Jeśli dodamy, że prognozy zostały sporządzone przy założeniu głównej stopy na poziomie 6% widać, że NBP musi jeszcze zacieśniać politykę monetarną, aby zwiększyć szanse na sprowadzenie CPI w okolice celu w perspektywie 2024/25. Jednocześnie uważamy, że jest znacznie bliżej niż dalej do końca cyklu, gdyż NBP potwierdza powszechne już oczekiwania szybkiego chłodzenia gospodarki (PKB zaledwie +1,4% w ’23). Po lekturze projekcji nadal widzimy potencjał do kontynuacji podwyżek stóp procentowych. Spodziewamy się ich wzrostu do 7,5%, zakładając ruchy po 50 p.b. we wrześniu i październiku.

Raport rynkowy - NBP oczekuje znacznego spowolnienia  - 2


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk