• Odbierz prezent
Raport krypto: największe cyfrowe waluty straciły blisko 20% swojej wartości, Evergrande katalizatorem wyprzedaży
fot. freepik.com

Największe kryptowaluty straciły około 20 proc. swojej wartości

Kryptowaluty zanurkowały gwałtownie w poniedziałek w związku z obawami rynku o potencjalny upadek chińskiego giganta nieruchomości Evergrande. Po stosunkowo pozytywnym weekendzie dla aktywów cyfrowych, Bitcoin spadł o około 15 proc. i był notowany na poziomie około 41 tys. dolarów, podczas gdy Ethereum straciło jeszcze więcej i osiągnęło 2,7 tys. USD – najniższy poziom od początku sierpnia. Całkowita kapitalizacja rynku kryptowalut spadła w poniedziałek rano poniżej 1,85 bln USD.

Evergrande katalizatorem wyprzedaży

Rynek kryptowalut w coraz większym stopniu podlega wpływowi wydarzeń makroekonomicznych, prawdopodobnie dzięki napływowi pieniędzy instytucjonalnych i rosnącej adopcji. Wiele osób traktuje kryptowaluty jako ryzykowne aktywa i ogranicza ich udział w portfelu w sytuacjach zagrożenia. Korelacja wycen kryptowalut z wydarzeniami makroekonomicznymi będzie najprawdopodobniej już tylko coraz wyższa w przyszłości. Aby bardziej szczegółowo zilustrować tę zależność, należy również wziąć pod uwagę skalę możliwego wpływu obecnej sytuacji na rynek. Zadłużenie Evergrande wynosi około 350 mld dolarów, a we wrześniu przypada płatność około 90 mln dolarów z tytułu obligacji o terminie wykupu w I kwartale 2022 roku. Firma ma 30 dni od wyznaczonej daty na dokonanie płatności, w przeciwnym razie obligacje staną się niewypłacalne.

Prawdopodobnie czeka nas okres kilku tygodni, podczas których wydarzenia związane z Evergrande będą miały znaczny wpływ na globalne rynki finansowe, co oznacza, że inwestorzy mogą doświadczać przez ten czas zwiększonej zmienności.

Altcoiny podążają za BTC i ETH

Po tym jak Bitcoin zaczął spadać, większość głównych altcoinów podążyła za nim. Ostatnie dane z Crypto Fear & Greed Index wskazują ponownie na strach inwestorów. W efekcie główne altcoiny, takie jak DOT, ADA, LTC i XRP, straciły około 30 – 40 proc. od swoich wrześniowych maksimów. Cardano osiągnęło swój najwyższy w historii poziom 3 dolarów na początku września, przed oczekiwanym wprowadzeniem do sieci inteligentnych kontraktów. Od tego czasu jego wartość spadła o ponad 36 proc. od swojego szczytu. Cena LINK doświadczyła jeszcze głębszego spadku, z najwyższego poziomu 35 dolarów osiągniętego na początku września, do 21 dolarów – najniższego od końca lipca. Przed korektą DOT gwałtownie wzrósł i osiągnął wartość prawie 39 dolarów. Obecnie ósma największa kryptowaluta wyceniana jest na poziomie około 30 dolarów. Jeszcze trzy tygodnie temu LTC notowany był blisko poziomu 230 dolarów, jednak od tego czasu spadł do 160 dolarów, gdzie próbuje znaleźć wsparcie. 

Ripple nie zawrze ugody pozasądowej z SEC

Sprawa sądowa, o której mowa, Ripple vs SEC (Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd), toczy się od końca 2020 roku. Sednem sprawy jest oskarżenie SEC, że Ripple Labs emituje i sprzedaje publicznie nielicencjonowane papiery wartościowe. Pomimo bycia pozwanym przez samą SEC, Ripple Labs zaprzeczyło jakimkolwiek planom zawarcia ugody pozasądowej. Cena porusza się mniej więcej zgodnie z rozwojem sytuacji w tej sprawie, a każda ważna informacja w sprawie pozwu może drastycznie wpłynąć na wycenę kryptowaluty.

 


Bitpanda

Bitpanda została założona w 2014 roku w Wiedniu. Stworzyliśmy ją, aby umożliwić inwestowanie każdemu. Od początku naszym celem było przedefiniowanie znaczenia słowa „inwestowanie” poprzez tworzenie łatwych w użyciu produktów finansowych, które dostępne będą dla każdego. Autora możesz obserwować na LINKEDIN | FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk