• Odbierz prezent
Raport ADP ze Stanów Zjednoczonych oraz stopa bezrobocia w Polsce. Jak reaguje kurs dolara (USD/PLN)

Kolejne bardzo ważne dane jakie dzisiaj do nas spływają to raport ADP ze Stanów Zjednoczonych. Zmiana pozarolniczego zatrudnienia ADP wyniosła w kwietniu: -20.236 tys. (prognoza: -20.050 tys., poprzednio -27 tys.)

Co to jest raport ADP?

ADP to firma outsourcingowa Automatic Data Processing, która jest liderem w branży tworzenia raportów kadrowo-płacowych. Raport ADP przedstawia szacunkowe zmiany zatrudnienia w prywatnych przedsiębiorstwach z wykluczeniem sektora rolniczego. Kalkulacje są przedstawiane co miesiąc i dotyczą danych za poprzedni okres. Dniem publikacji jest środa poprzedzająca odczyt Non Farm Payrolls, który prezentuje oficjalne dane z amerykańskiego rynku pracy.

Raporty ADP w przeszłości

Jak dotąd najgorszym wynikiem jaki zanotowała firma ADP pod względem pozarolniczego zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych było -708 tys. Kalkulacja ta miała miejsce 1 kwietnia 2009 roku. Tak słaby wynik nie był odosobniony, ponieważ miesiąc wcześniej było to -706 tys. Trzy poprzednie odczyty również były fatalne i wynosiły kolejno -614 tys., -693 tys. i -476 tys. W oparciu o tę wiedzę można zakładać, że ewentualne załamanie odczytu nie będzie wydarzeniem jednorazowym.

 USA ADP

Wykres zmian pozarolniczego zatrudnienia ADP (od 2001 roku)

Bezrobocie w Polsce

Poznaliśmy dzisiaj dane na temat bezrobocia w Polsce. Po raz pierwszy od wielu lat wzrosło ono rok do roku. W kwietniu 2020 stopa bezrobocia wyniosła 5,7% podczas gdy 12 miesięcy temu było to 5,6%. Zmiana pozornie niewielka, jednak w rzeczywistości jest to wzrost o 58 tys. osób. Łącznie mamy w Polsce już 960 tys. bezrobotnych. Ponadto mamy do czynienia z załamaniem długotrwałego trendu co może być kiepskim prognostykiem na przyszłość. Taki też wniosek można wyciągnąć z wypowiedzi minister rodziny pracy i polityki społecznej Marleny Maląg. W wywiadzie dla Polskiego Radia powiedziała: "No nie wygląda to źle, ale ja nawet do tej stopy nie chcę się odnosić, bo ja sobie zdaję sprawę, że dzisiaj jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji gospodarczej, firmy borykają się z podejmowaniem dalszych decyzji. A więc dziś powinniśmy przede wszystkim zabezpieczyć płynność funkcjonowania tych firm, zabezpieczyć środki na wynagrodzenia pracownicze i wprowadzać jeszcze dodatkowe mechanizmy, o których myślimy, aby chronić miejsca pracy". Dodała również: "Dziś mówienie, czy bezrobotnych będzie 1,5 miliona czy mniej... to myślę poczekajmy. Zróbmy wszystko, żeby tych osób bezrobotnych było jak najmniej"

Jak reaguje kurs dolara USD/PLN?

Podczas dzisiejszej sesji mamy do czynienia z wyraźnym umocnieniem się dolara amerykańskiego względem polskiej złotówki. Kurs dolara USD/PLN rośnie obecnie o +0,30%. Za jednego dolara musimy zapłacić 4,1962.

USDPLN

Wykres: kurs dolara do polskiego złotego (USD/PLN) (1 dzień)

Warto również zapoznać się z innymi wskaźnikami makroekonomicznymi opublikowanymi w ostatnim czasie z różnych gospodarek świata:

Bilans handlowy USA i Kanady

ISM i PMI dla usług w USA

Sprzedaż detalicza w Australii i rynek pracy w Nowej Zelandii

Fatalne PMI dla usług Strefy Euro i zamówienia fabryk w Niemczech

Wskaźnik PMI dla sektora budowlanego w Wielkiej Brytanii i sprzedaż detaliczna w Strefie Euro

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk