• Odbierz prezent
Raport ADP ze Stanów Zjednoczonych - czy wpłynie na notowania indeksu S&P500?

1 lipca o godzinie 14:15 poznaliśmy kolejne dane z rynku pracy w Stanach Zjednoczonych:

Zmiana pozarolniczego zatrudnienia ADP za czerwiec: 2.369 tys. (prognoza: 3.000 tys., poprzednio: -2.760 tys.)

Co to jest raport ADP?

ADP to firma outsourcingowa Automatic Data Processing, która jest liderem w branży tworzenia raportów kadrowo-płacowych. Raport ADP przedstawia szacunkowe zmiany zatrudnienia w prywatnych przedsiębiorstwach z wykluczeniem sektora rolniczego. Kalkulacje są przedstawiane co miesiąc i dotyczą danych za poprzedni okres. Dniem publikacji jest środa poprzedzająca odczyt Non Farm Payrolls, który prezentuje oficjalne dane z amerykańskiego rynku pracy.

Raporty ADP w przeszłości

Do prawdziwej masakry doszło podczas publikacji raportu ADP w maju 2020 roku dotyczącego zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych. Wyniósł on -19.557 tys., a różnica w porównaniu do najgorszych wyników jakie kiedykolwiek wcześniej opublikowano była dramatyczna. Dla przypomnienia, wcześniej najniższa wartość w historii wynosiła -708 tys. z 1 kwietnia 2009 roku -706 tys. Kolejny odczyt, z czerwca 2020 roku był zdecydowanie lepszy, jednak wciąż fatalny. Ponownie zanotowaliśmy 2.760 tys. bezrobotnych. Na dzisiaj prognozy zakładają pierwszy wzrost zatrudnienia miesiąc do miesiąca od czasu wybuchu pandemii koronawirusa.

 USA - ADP

Wykres zmian pozarolniczego zatrudnienia ADP (od 2001 roku)

Sytuacja na rynku kapitałowym w Stanach Zjednoczonych

Patrząc na indeksy giełdowe można dojść do wniosku, że inwestorzy zakładali odbicie w kształcie litery V. Jest to spowodowane faktem ogromnej płynności dostarczonej przez FED oraz inne Banki Centralne na świecie. Położenie osób bezrobotnych również jak się okazuje nie jest bardzo ciężkie, ponieważ Rząd Stanów Zjednoczonych bardzo hojnie obdarza wszystkich bezrobotnych sowitymi zasiłkami. W efekcie tej sytuacji wszystkie indeksy amerykańskie zaliczyły od połowy marca imponujący rajd wzrostowy, jednak ostatni miesiąc to już przejście w trend boczny. Aby wzrosty mogły być kontynuowane, potrzebne jest kolejne paliwo. Poprawiające się dane są już w cenach, dlatego bardzo niebezpiecznie mogłoby się zrobić, gdyby obecna narastająca fala nowych zachorowań na COVID-19, ponownie doprowadziła do ograniczeń gospodarczych i społecznych.

SP500 

Wykres indeksu S&P500 (5 miesięcy)

Warto również zapoznać się z innymi wskaźnikami makroekonomicznymi opublikowanymi w ostatnim czasie z różnych gospodarek świata:

USA - wskaźnik Conference Board

Japonia - wskaźnik Tankan, wskaźnik PMI, indeks zaufania

Polska - wskaźnik PMI dla przemysłu

Niemcy - rynek pracy, PMI dla przemysłu, sprzedaż detaliczna

Strefa Euro i Wieka Brytania - wskaźnik PMI

Notowania: S&P 500

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/SP:SPX/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk