• Odbierz prezent
Raphael Bostic z Atlany podgrzewa oczekiwania rynkowe przed wypowiedzią Jeroma Powella?- komentuje analityk TeleTrade Bartłomiej Chomka
fot. freepik.com

Pomimo tego, że rynek nie spodziewa się wysokiej zmienności podczas dzisiejszej wypowiedzi Jeroma Powella to jednak presja obozu jastrzębi z Fed jest coraz większa. Raphael Bostic po godzinie 12:00 w wywiadzie dla Reutersa stwierdził, że „rozsądne” byłoby rozpoczęcie ograniczenia skupu aktywów już w październiku (o dwa miesiące wcześniej niż rynek zakłada) pod warunkiem, że we wrześniu gospodarka utworzy kolejny milion nowych etatów.


Chciałbyś zacząć spekulować na rynkach? Potrzebne konto handlowe założysz w TeleTrade klikając w przycisk poniżej

                                                                                           konto handlowe forex TeleTrade czy warto

Załóż konto handlowe

Więcej szczegółów na temat TeleTrade znajdziesz w tym artykule.


 

Dodał również, że ograniczenie zakupów powinno być tak szybko zakończone

(nawet pod koniec pierwszego kwartału 2022 roku) jak zostało rozpoczęte. Raphael Bostic od początku roku uważa, że inflacja będzie silniejsza niż oczekiwano a stopy procentowe będą musiały być podwyższone w 2022 roku, aby wyhamować wzrost cen. Pozostali decydenci z Fed widzą pierwszą podwyżkę dopiero w 2023 roku. Przedstawiciel Fed z Atlanty odniósł się również do lepszego sprecyzowania średniego celu inflacyjnego, w szczególności w warunkach szybszego i dłuższego tempa wzrostu cen niż wcześniej oczekiwano. Być może będzie to jeden z elementów, na który Jerome Powell zwróci uwagę, który dwa lata temu ogłosił wprowadzenie nowego celu inflacyjnego Rezerwy Federalnej.

Fed wprowadzając średni cel inflacyjne nie precyzuje jaki okres będzie brał pod uwagę,

kiedy ten cel może zostać osiągnięty oraz jaka maksymalna inflacja będzie tolerowana. Raphael Bostic jest za tym, aby lepiej komunikować się z rynkiem, jednak jest to praktycznie niemożliwe do spełnienia, ponieważ bankierzy centralni z Fed od zawsze stosowali technikę „domyślania się” i „grę słów”, które sprawiają, iż rynek sam musi ocenić co konkretnego decydenci z banku centralnego mieli na myśli. Kwestia maksymalnego zatrudnienia również jest niezrozumiała i niezdefiniowana, ponieważ nie ma zgody wśród przedstawicieli Fed co do „odpowiedniej metryki”. We wcześniejszych komunikatach Fed pojawiały się wzmianki nie tylko o maksymalnym zatrudnieniu, ale i o niskim bezrobociu wśród różnych grup demograficznych. Raphael Bostic odnosząc się do wariantu Delty powiedział, że „nie zmienia on postrzegania perspektyw gospodarczych w zasadniczy sposób”. Rynek zareagował neutralnie na wypowiedzi Bostica, ponieważ świadomy jest jego „jastrzębiego” podejścia. O godzinie 14:30 poznamy kluczową miarę inflacji PCE a o 16:00 rozpocznie się konferencja z udziałem Jerome Powella.

Nota prawna


Bartłomiej Chomka

Główny analityk TeleTrade. Z wykształcenia ekonomista. Trader z ponad 10-letnim doświadczeniem zdobytym na rynku walutowym oraz w firmach proptradingowych. Autor licznych wywiadów, artykułów eksperckich oraz komentarzy rynkowych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk