• Odbierz prezent
Rajd św. Mikołaja coraz bliżej? Inwestorzy nie mają wątpliwości! Indeks S&P500 zbliża się do rocznych maksimów
fot. freepik.com

W bieżącym tygodniu obserwujemy stopniową poprawę nastrojów na globalnych rynkach akcji co może być zbieżne z rozpoczęciem tzw. rajdu św. Mikołaja, co historycznie wskazywało na wzrostowy koniec roku i pozytywne notowania w dwóch ostatnich tygodniach grudnia. Pomimo dużej zmienności obserwowanej na rynkach bazowych od końca listopada, kilka lepszych dnia na amerykańskich giełdach wystarczyło na powrót głównych indeksów (szczególnie S&P500) bliżej tegorocznych maksimów.

W przypadku indeksów europejskich, w tym WIG, możemy zaobserwować próbę zbudowania formacji podwójnego dna na wykresie co zwiększa prawdopodobieństwo odbicia w kolejnych okresach.

W środę dobre nastroje na rynku akcji wspierały dane makro

Departament Handlu podał w trzecim, końcowym wyliczeniu, że PKB USA wzrósł w trzecim kwartale o 2,3% w ujęciu zanualizowanym kwartał do kwartału. Wcześniejsze wyliczenia wskazywały na wzrost o 2,1 proc. Lepszy od oczekiwań okazał się także indeks nastroju amerykańskich konsumentów Conference Board (115,8 pkt vs 110,8 pkt. prognozy i 111,9 pkt. w listopadzie). Wcześniejsze obawy inwestorów odnośnie wariantu omnikron koronawirusa mogły być także złagodzone zatwierdzeniem przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) tabletki Paxlovid firmy Pfizer, jako pierwszego doustnego leku na COVID-19. Wzrostem o 7,5% wyróżniły się akcje Tesli. Prezes Tesli Elon Musk powiedział w opublikowanym we wtorek wywiadzie, że sprzedał „wystarczającą ilość akcji”, aby zrealizować swój plan sprzedaży 10 proc. udziałów w firmie.

Rajd św. Mikołaja coraz bliżej? Inwestorzy nie mają wątpliwości! Indeks S&P500 coraz bliżej rocznych maksiów - 1

Z pozytywnej atmosfery na zachodnich rynkach skorzystała także warszawska giełda,

a głównie blue chipy w indeksie WIG20 (+1,23%), gdzie in plus wyróżniały się notowania Allegro, CD Projekt i Dino Polska. Pomimo spadków sektora energetycznego oraz JSW, WIG20 powrócił więc powyżej poziomu 2 220 pkt.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Silne zakończenie amerykańskiej sesji i ustające obawy inwestorów o rozwój kolejnej fali pandemii koronawirusa powinny przełożyć się naszym zdaniem na kolejny dzień wzrostowych notowań na ostatniej sesji przed Świętami.


BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk