• Odbierz prezent
Rajd kursu dolara wykazuje oznaki hamowania. Cena ropy i pszenicy odnotowuje odbicie. Co z wyprzedażą pozostałych surowców (m.in. miedzi, złota, srebra)?

Surowce zaczynają znajdować wsparcie: indeks towarowy Bloomberg już przez drugi tydzień z rzędu odnotowuje wzrost. Od czerwca stracił na wartości 10% w efekcie narracji stanowiącej, że „wojna handlowa obniży wzrost gospodarczy i popyt”.

FXMAG surowce rajd kursu dolara wykazuje oznaki hamowania. cena ropy i pszenicy odnotowuje odbicie. co z wyprzedażą pozostałych surowców? złoto wojna handlowa opec soja pszenica juan cukier soja kawa brent wti 1 

Oto kilka najważniejszych czynników ogólnego wzrostu w ubiegłym tygodniu:

- Zboża (3%): upalne i suche warunki pogodowe w głównych regionach upraw przyczyniły się do wzrostu cen pszenicy, natomiast wart 12 mld USD amerykański pakiet pomocowy dla rolników, którzy ucierpieli na skutek nowych taryf celnych, a także przewidywany wzrost popytu w Europie, umożliwiły stabilizację cen soi.

- Metale przemysłowe (1,8%): Chiny wprowadziły nowe bodźce w postaci obniżki podatków, inwestycji infrastrukturalnych i złagodzenia wymogów kapitałowych dla niektórych banków.

- Energia (2,4%): Ropa naftowa odnotowała odbicie, jednak najprawdopodobniej utrzyma się w granicach przedziału; wpływ obaw dotyczących wzrostu gospodarczego i sankcji nałożonych na Iran zrównoważył wzrost podaży ze strony głównych dostawców.

- Stany Zjednoczone i Europa wstrzymały nałożenie nowych ceł, deklarując zawieszenie broni w ramach wojny handlowej.

- Trwający już miesiąc rajd dolara wykazuje oznaki hamowania.

- Sprzedaż tej waluty ze strony funduszy hedgingowych najprawdopodobniej osłabnie po redukcji pozycji zwyżkowych w 24 głównych walutach o niemal 2/3 w porównaniu ze stanem z marca do poziomu trzynastomiesięcznego minimum.

Czytaj także: Fundusz hedgingowy a hedging

Zagłębiając się w różnorodne pojęcia związane z rynkami finansowymi musimy bardzo uważać na to jak interpretujemy różne terminy. Wynika to z faktu, że intuicja bardzo często może prowadzić do złych wniosków, tak jak w przypadku pary pojęć „fundusz hedgingowy” oraz „hedging”. Jak się okaże po lektur.. Czytaj
Fundusz hedgingowy a hedging

 

Kurs srebra od 7 tygodni na spadkach

Metale szlachetne, przede wszystkim złoto, stanowiły jeden z wyjątków ze względu na obecną mocną korelację z juanem chińskim, który w dalszym ciągu traci na wartości. Kurs srebra spada już siódmy tydzień z rzędu, co stanowi najgorszy ciąg tygodniowych strat od niemal 18 lat. Surowce miękkie, takie jak cukier czy kawa, ucierpiały na skutek ponownej deprecjacji reala brazylijskiego.

Miedź HG zyskała na wartości po raz pierwszy od siedmiu tygodni po spadku o 20% od początku czerwca do poziomu rocznego minimum. Możliwość nowych inwestycji infrastrukturalnych w Chinach, rozejm w amerykańsko-europejskiej wojnie handlowej oraz trudne negocjacje w sprawie płac w największej na świecie kopalni w Chile zapewniły niezbędne wsparcie.

Po stracie niemal połowy zysków z okresu pomiędzy 2016 r. a styczniem tego roku, wydarzenia te przyczyniły się do stabilizacji cen miedzi i ogólnie metali przemysłowych.  Lepsza prognoza fundamentalna i/lub techniczna może teraz potencjalnie pobudzić kupno. Wskazuje na to m.in. fakt, iż fundusze hedgingowe w kontekście wyższych cen bynajmniej się nie poddały i dysponują dziś największą krótką pozycją netto (kolor fioletowy) od niemal dwóch lat.

FXMAG surowce rajd kursu dolara wykazuje oznaki hamowania. cena ropy i pszenicy odnotowuje odbicie. co z wyprzedażą pozostałych surowców? złoto wojna handlowa opec soja pszenica juan cukier soja kawa brent wti 2

 

Ożywienie w sektorze surowców naturalnych

W sektorze zbóż najwyraźniej mamy do czynienia z ożywieniem, przede wszystkim w odniesieniu do pszenicy, a wiele istotnych regionów upraw, począwszy od Europy, przez kraje byłego Związku Radzieckiego, po Australię, odnotowuje utrudnione warunki ze względu na suszę. Brak opadów w całej Europie spowodował, że zwykle zielone pola uprawne przypominają piaszczyste plaże. W efekcie rolnicy zostali zmuszeni do naruszenia zimowych zapasów paszy, aby utrzymać trzody przy życiu, przez co ceny pszenicy obecnie rosną, ponieważ nabywcy chcą zabezpieczyć się przed zimą. Spowodowało to, że europejski rynek pszenicy odnotował wyraźny wzrost: kontrakt terminowy na pszenicę konsumpcyjną dostępny na giełdzie paryskiej po raz pierwszy od trzech lat przekroczył 200 EUR/Mt. Przyczyniła się do tego wspomniana powyżej fala transakcji kupna w połączeniu z fundamentalnym wsparciem w postaci dalszej redukcji zapasów zbóż w Europie; wspomina się również o możliwości wprowadzenia w Rosji ograniczeń eksportu, aby przeciwdziałać podwyżce cen chleba.

FXMAG surowce rajd kursu dolara wykazuje oznaki hamowania. cena ropy i pszenicy odnotowuje odbicie. co z wyprzedażą pozostałych surowców? złoto wojna handlowa opec soja pszenica juan cukier soja kawa brent wti 3

 

Na cenę złota  w coraz większym stopniu wpływa jego odwrotna relacja do dolara. W szczególności do juana chińskiego, ponieważ obecna wojna handlowa pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami przyczyniła się do spadku ceny zarówno juana, jak i złota względem dolara. Korelacja ta, jak widzimy poniżej, w ciągu ostatnich kilku miesięcy rosła, przy czym złoto straciło na wartości w okresie, w którym chiński rząd dopuścił do osłabienia swojej waluty, aby zrównoważyć trudności spowodowane nałożeniem przez Stany Zjednoczone ceł na warte miliardy dolarów amerykańskich towary, a przyczyniające się do zahamowania tempa wzrostu gospodarczego Państwa Środka.

Czytaj także: Donald Trump atakuje Chiny. Sprawdź jakie nowe cło wprowadza!

Po dwóch dniach optymistycznych nastrojów spokój został po raz kolejny zmącony przez administrację amerykańskiego prezydenta. Informacja o planowanych nowych cłach wymierzonych w chińską gospodarkę mocno uderzyła w azjatyckie giełdy, rynek surowcowy, a na fali wzrostu awersji do ryzyka o poranku tra.. Czytaj
Donald Trump atakuje Chiny. Sprawdź jakie nowe cło wprowadza!

 

Czynniki wpływające na wyniki złota zmieniają się w czasie. Mimo iż  USD dolar amerykański pozostaje zawsze jednym z głównych źródeł inspiracji, waluta, względem której mierzona jest jego wartość, ulega zmianom. Rok temu czynnikami kształtującymi cenę złota była mocna, dodatnia korelacja z jenem japońskim oraz ujemna korelacja z realnymi rentownościami amerykańskich obligacji.

FXMAG surowce rajd kursu dolara wykazuje oznaki hamowania. cena ropy i pszenicy odnotowuje odbicie. co z wyprzedażą pozostałych surowców? złoto wojna handlowa opec soja pszenica juan cukier soja kawa brent wti 4 

Mocny wzrost gospodarczy w Stanach Zjednoczonych w II kwartale zapewnił wsparcie dla akcji i relatywną stabilizację rentowności obligacji. Może to jednak być maksimum dostępnych możliwości, ponieważ w drugim półroczu wyraźne stanie się oddziaływanie nowych taryf celnych, wyższych cen benzyny i wyższych kosztów finansowania. Eskalacja wojny handlowej, która jeszcze bardziej pogorszy prognozy dla wzrostu, może spowodować, że Federalny Komitet Otwartego Rynku przemyśli kwestię dalszego podwyższania stóp procentowych. W przypadku takiego scenariusza dolar amerykański najprawdopodobniej ucierpi, ponieważ proces rozszerzania się luki stopy procentowej względem pozostałych walut ulegnie zahamowaniu.

Złoto ponownie czeka na nabywców w okolicach 1 200 USD/uncja (dolarów amerykańskich za uncje), czyli obszaru, który w przeszłości zapewniał już wsparcie i który stanowi zniesienie o 50% z rajdu na poziomie 329 USD/uncja odnotowanego w okresie od grudnia 2015 r. do lipca 2016 r. Aby utrzymać ten poziom, konieczne jest jednak zatrzymanie lub wręcz odwrócenie aprecjacji dolara amerykańskiego, w szczególności względem juana, jak omówiliśmy powyżej. Presja na sprzedaż ze strony funduszy również może osłabnąć po osiągnięciu przez nie największej w historii krótkiej pozycji brutto. W efekcie kurs złota może znacznie lepiej reagować na dotychczas deficytowe informacje sprzyjające wzrostowi cen.

FXMAG surowce rajd kursu dolara wykazuje oznaki hamowania. cena ropy i pszenicy odnotowuje odbicie. co z wyprzedażą pozostałych surowców? złoto wojna handlowa opec soja pszenica juan cukier soja kawa brent wti 5 

Korekta ceny ropy Brent w dół w porównaniu z odnotowanym na początku lipca 80 USD/b wydaje się na razie zakończona. Zdecydowaną korektę zapoczątkowały doniesienia wpływające na potencjalną prognozę dla popytu, a także na krótkoterminową prognozę dla podaży. Narastające od trzech miesięcy napięcia handlowe wywołały obawy o światowy wzrost gospodarczy i popyt, w szczególności w gospodarkach wschodzących, które już ucierpiały na skutek mocniejszego USD dolara amerykańskiego i rosnących kosztów obsługi długu w amerykańskiej walucie.

Najwięcej szkód wyrządziło najprawdopodobniej względne ustabilizowanie podaży w takich krajach, jak Libia czy Kanada, a także doniesienia, że trzech członków Rady Współpracy Zatoki Perskiej OPEC, tj. Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Kuwejt, rozpoczęło już zwiększanie produkcji i eksportu. Rozbieżność czasowa pomiędzy wprowadzeniem tych dodatkowych baryłek na rynek a faktycznym zapotrzebowaniem na nie – pod koniec tego roku, kiedy odczuwalne staną się amerykańskie sankcje nałożone na Iran – przyczyniła się do utworzenia chwilowej nadpodaży na rynku.

 

Najnowsze wydarzenia zaprezentowane na czterech wykresach 

Wzrost podaży z głównych państw członkowskich OPEC oraz z Rosji wywiera presję na ropę Brent – światowy benchmark – a w konsekwencji spread kontraktów terminowych o najbliższym terminie wygaśnięcia powrócił do stanu contango. Zmusiło to fundusze hedgingowe, których zasadnicza część ekspozycji na najbardziej płynne kontrakty znajduje się zwykle na przednim końcu krzywej, do masowej likwidacji długich pozycji.  Równocześnie na rynku ropy WTI nastąpiła znacznie mniejsza likwidacja spekulacyjnych długich pozycji ze względu na podwyższony deport spowodowany dalszą redukcją zapasów w Cushing w stanie Oklahoma, głównym ośrodku magazynowania ropy służącym jako centrum realizacji kontraktów terminowych na ropę WTI.

 FXMAG surowce rajd kursu dolara wykazuje oznaki hamowania. cena ropy i pszenicy odnotowuje odbicie. co z wyprzedażą pozostałych surowców? złoto wojna handlowa opec soja pszenica juan cukier soja kawa brent wti 6

 

Podtrzymujemy pogląd wyrażony w opublikowanej ostatnio prognozie na III kwartał, że cena ropy Brent najprawdopodobniej utrzyma się na razie w przedziale ~70-80 USD/b. Przed potencjalnym spadkiem wydaje się chronić utrzymujące się ryzyko dotyczące dostaw, pomimo zwiększenia produkcji z niektórych państw członkowskich OPEC i z Rosji. Co do wzrostu, poziom 80 USD/b okazał się już twardym orzechem do zgryzienia, a narracja stanowiąca, że „wojna handlowa obniży wzrost gospodarczy” powinna w dalszym ciągu ograniczać apetyt nabywców powyżej tego poziomu.

 

Magazyn: Jak zarobić na wojnach walutowych?

Jak zarobić na wojnach walutowych?
Kolekcjonerski numer magazynu FxMag. Idealne połączenie jakościowego wykończenia z merytoryczną wiedzą na temat inwestowania na rynku walutowym Forex. Ten numer jest obowiązkowy dla tych Inwestorów, którzy cały czas poszukują swojej metody.  
Czytaj

 

Nie należy pomijać również dodatkowych inicjatyw politycznych na rzecz zapobieżenia hossie na rynku. Według ostatnich sondaży prezydenta Trumpa czeka prawdziwa batalia przed wyborami uzupełniającymi w listopadzie. Po gwałtownej wyprzedaży głównych zbóż, takich jak soja czy kukurydza, w związku z nałożeniem nowych taryf celnych, na czym ucierpiał zarówno elektorat Trumpa, jak i wyborcy, którzy jeszcze się wahają, ostatnią rzeczą, jakiej potrzebuje jest kolejny wzrost cen benzyny w Stanach Zjednoczonych. Dlatego nie wolno wykluczać decyzji politycznej w sprawie uwolnienia amerykańskich strategicznych rezerw benzyny.

Stosując zniesienie Fibonacciego do oszacowania, jak daleko obecne ożywienie może wywindować ceny, widzimy, że krótkoterminowy potencjał wzrostu ogranicza się do obszaru pomiędzy 75,35 a 76,33 USD/b.

FXMAG surowce rajd kursu dolara wykazuje oznaki hamowania. cena ropy i pszenicy odnotowuje odbicie. co z wyprzedażą pozostałych surowców? złoto wojna handlowa opec soja pszenica juan cukier soja kawa brent wti 7

Ole Hansen, szef działu strategii rynków towarowych, Saxo Bank

 

O Saxo Banku

Grupa Kapitałowa Saxo Bank (Saxo) to wiodący specjalista w zakresie obrotu i inwestycjach online, oferujący dostęp do wielu instrumentów finansowych oraz kompleksowych strategii i narzędzi inwestycyjnych.

Od ponad 25 lat misją Saxo jest ułatwianie klientom indywidualnym i instytucjonalnym dostępu do profesjonalnego inwestowania dzięki oferowaniu najlepszych technologii i analiz.

Jako w pełni licencjonowany i podlegający niezbędnym regulacjom bank, Saxo umożliwia klientom indywidualnym obrót różnorodnymi klasami aktywów na globalnych rynkach finansowych z jednego rachunku opartego na depozycie zabezpieczającym i dostępnego na wielu urządzeniach. Dodatkowo, Saxo oferuje klientom instytucjonalnym, takim jak banki i brokerzy, realizację zleceń obejmującą wiele aktywów oraz najwyższej jakości usługi brokerskie i technologię.

Nagradzane platformy transakcyjne Saxo są dostępne w ponad 20 językach i wspierają technologiczne ponad 100 instytucji finansowych na całym świecie.

Założony w 1992 roku i z siedzibą w Kopenhadze, Saxo zatrudnia ponad 1500 osób w centrach finansowych na całym świecie, w tym w Londynie, Singapurze, Paryżu, Zurichu, Dubaju i Tokio.


Saxo Bank

Saxo Group to ogólnoświatowy internetowy bank inwestycyjny podlegający przepisom prawa UE; ma siedzibę główną w Kopenhadze i działa w centrach finansowych na całym świecie, w miastach takich jak Londyn, Singapur, Paryż, Zurych, Dubaj i Tokio.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk