• Sklep
  • Odbierz prezent
Rafał Zaorski, Paweł Szwajcar oraz popularni traderzy o przyszłym roku. Poznaj prognozy na 2019

Zamykamy rok 2018. Rok, który na rynku walutowym nie przebiegał pod dyktando większej zmienności. Zdecydowanie ciekawiej sytuacja prezentowała się na rynku akcyjnym, gdzie w przypadku chociażby indeksu S&P500 miały miejsce większe rynkowe tąpnięcia. Przez cały rok krwawił rynek kryptowalut, gdzie Bitcoin zaliczył ogromne spadki, tracąc ponad 80% od historycznego maksimum.

To jaki był rok 2018 dokładnie każdy inwestor wie, ale co może przynieść rok 2019? W co warto inwestować i jakie pozycje mają popularni polscy inwestorzy? Zapraszam do prognoz na 2019 rok.

Wskazane w artykule prognozy pochodzą z debaty zorganizowanej przez Trading Jam Session "Skończmy gwiazdorzyć na gwiazdkę".

Rafał Zaorski - prognozy na 2019 rok

Rafał Zaorski to jeden z założycieli i lider fundacji Trading Jam Session, znany przede wszystkim ze swoich spekulacyjnych runów, które kończyły się milionowymi zyskami. W 2018 roku mieliśmy możliwość przeprowadzenia wywiadu z Rafałem na temat spekulacji - możesz się z nim zapoznać tutaj.

Prognoza Rafała Zaorskiego dotycząca Bitcoina

"Jeśli Bitcoin ma rosnąć, musza do stycznia wyprostować cenę do 6000 i wtedy może powstać kolejna fala. Zakładam, że nie będzie kolejnej fali. Chociaż wcześniej rozpatrywałem scenariusz, że Bitcoin jest takim Amazonem i dobije jeszcze do końca bańki na maksima. Dla mnie Bitcoin jest takim ryzykownym walorem, dlatego, że może powstać kryptowaluta drugiej fali. Mam zakład, że do 2021 Bitcoin będzie wart mniej niż 100 dolarów. Wynika to z 2 kategorii: Rządy nie pozwolą na zdecentralizowany system poza ich kontrolą, czyli wprowadzą np. FEDcoina albo inną walutę na blockchainie, ale pod ich kontrolą. Drugą przesłanką będzie inna kryptowaluta drugiej fali."

Taka wypowiedź jasno wskazuje, że najbliższe lata na rynku kryptowalut powinny być wg Rafał ciężkim okresem, nawet jeżeli nastąpi kolejna, tzw. druga fala wzrostowa. Analogicznie jak miało to miejsce podczas internetowej bańki spekulacyjnej.

 

Pozytywne prognozy Rafała dla polskiego rynki i WIGu20

"Co do rynku akcji mocno obstawiam wzrosty WIG20 w przyszłym roku. Rząd zrobi tak żeby energetyka nie odczuła bardzo podwyżek prądu. Do wyborów coś obowiązuje potem już nie.

Wejście Goldmana, JP Morgan jest bardzo ważne dla polskiego rynku. Gra spekulacyjna pod PPK. Założyłem się, że WIG20 osiągnie 3000 w przyszłym roku."

Co do polskiego rynku Rafał wykazuje się dużym optymizmem. Zważywszy na zdecydowanie gorszy lata na polskiej giełdzie i możliwą bessę w Stanach Zjednoczonych, taki scenariusz wydaje się być mocno optymistyczny. Rafał Zaorski cały czas pozostaje akcjonariuszem Merlin Group i wg deklaracji wyrażonej w trakcie debaty Rafał planuje zwiększać zaangażowanie w tę spółkę bo zwyczajnie w nią wierzy.

"Nadal jestem akcjonariuszem Merlina i raczej będę tam zwiększał zaangażowanie bo wierze w tą spółkę"

Merlin Group to spółka notowania na rynku New Connect, która zmieniła swoją strategię. Aktualnie zajmuje się działalnością e-commerce, prowadząc sklepy internetowe merlin.pl oraz topmall.ua. O zaangażowaniu Rafał w spółkę Merlin informowaliśmy na łamach naszego portalu.

Sytuacja geopolityczna wg Rafała Zaorskiego

"Co do gorącego Brexitu uważam, że jest to przeciąganie Wielkiej Brytanii pomiędzy Stanami a Europą. Wyjdzie im to tylko na dobre... Musimy patrzeć też na Chiny, to kolos na glinianych nogach... Jeśli Chińczycy zbudują swój przemysł półprzewodnikowy to będzie pozamiatane. Stany Zjednoczone miały zawsze jakiegoś wroga. Mamy rozgrywkę pomiędzy Chinami i Stanami... Zmienność na indeksach będzie największa. Waluty dużo mniej. "

Taka wypowiedź jasno pokazuje, że dla inwestorów istotne powinno być obserwowanie napiętej sytuacji politycznej pomiędzy USA a Chinami.

 

Szymon Machalica o prognozach na 2019 rok

"W kryptowaluty absolutnie nie będę wchodził.  Chciałbym zostać na CFDkach. Nie wiem, nie mam żadnych prognoz. Staram się być jak Trader czyli działać reagować, a nie wróżyć"

W przypadku Szymona Machalicy, który na polskiej scenie traderskiej popularność zyskał poprzez aktywne działanie w fundacji Trading Jam Session, a także ostatnią głośną sprawą związaną z działalnością prowadzoną przez Fraktal Trader sytuacja jest bardzo traderska. Czyli nie prognozujemy, a reagujemy. W podobnym tonie podczas debaty wypowiadało się kilku innych uczestników.

 

Paweł Szwajcar Fx - najodważniejszy prognosta 2019 roku

Najodważniejszymi prognozami w trakcie debaty wykazał się Paweł SzwajcarFx, z którym niedawno mieliśmy przyjemność porozmawiać. Tutaj możesz zobaczyć pierwszy oficjalny wywiad z Pawłem Szwajcarem.

"Krypto zrobi korektę do połowy ostatniego high. Czyli tak gdzieś Bitcoin z 4 tysięcy urośnie tak do 12, 13 tysięcy i będzie tam konsolidował. Także krypto, Altcoiny kupowałbym teraz, sam jestem zapakowany w to."

W porównaniu do pozostałych uczestników postawa Szwajcara w stosunku do rynku kryptowalut jest zdecydowanie optymistyczna. Jako jedyny wskazał na szansę na wzrosty Bitcoina powyżej 10 tysięcy dolarów. To oczywiście niewielkie pocieszenie dla tych wszystkich inwestorów, którzy już od dłuższego czasu utrzymują pozycje długie na bitcoinie.

Indeksy wg Szwajcara dalej będą spadać, a waluty lepiej odpuścić

"Indeksy myślę że dalej potrwa korekta tych 10 lat wzrostów i będziemy mieli okres wysokiej zmienności, czyli super czas na spekulacje."

W tradingu należy pamiętać o tym, że przede wszystkim do zarabiania potrzebna jest zmienność. Wg Pawła ta zmienność będzie i to oznacza, że okazji powinniśmy poszukać na indeksach giełdowych.

 "Waluty, ostatni rok 2018, niska zmienność, myślę że będzie kontynuacja i waluty odpadają do spekulacji. A po Brexicie myślę, że w końcu funt brytyjski się ruszy. I wzrośnie masakrycznie tam zmienność i z obecnie z okolic 1,30 na 1,50 pójdzie funt.  Euro dolara wzrosty 15%, nawet powinien 1,3 przekroczyć... Surowce, ropa ostatnio spadła z 70 na 46 WTI., od 40 do 60 i w ciągu następnego roku i nie podniesie się ponad 70 dolarów za baryłkę. Złoto urośnie ale niewiele. Kawa z obecnych 100 na 115 około... Myślę że WIG20 z obecnych 2300 myślę,  że przekroczy 3000 a to ze względu na to że Morgan i Goldman szaleją i zaczynają tutaj operować.

W temacie polskiej giełdy zgodnie z prognozami Pawła Szwajcara wypowiada się Rafał Zaorski. Czy to oznacza, że rzeczywiście doczekamy się wzrostów?

 

Temet Nosce - optymistycznie w stosunku do giełdy oraz kryptowalut

"BTC long... Korekta na giełdach. Jesteśmy w tym dużym cyklu niepewności ekonomicznej Martina Armstronga on będzie trwał do stycznia 2020 także może być słabszy rok.  Ten rok może być dobry żeby poszukać spółek do portfela i żeby akumulować w długim terminie."

Temet w 2019 roku upatruje szansę w akumulacji i ewentualnie poszukiwania nowych walorów do portfela. Z informacji przekazanych podczas debaty około 1/3 portfela to aktualnie kryptowalut, z czego 1/3 stanowi Bitcoin, a pozostałe 2/3 mniej popularne altcoiny.

 

Bogusz Julian Kasowski - ciekawa sytuacja polityczna wpłynie na rynek surowcowy

"Osobiście nie zgodzę się z Pawłem odnośnie Brexitu. Jeżeli dojdzie do brexitu to będzie on bardzo twardy i wtedy funt poleci. Funt nie zyska w pierwszym roku brexitu z tego względu że będzie zbyt wiele niepewności. Zbyt wiele zmian w całym systemie. Rząd brytyjski już ma popodpisywane umowy z niektórymi firmami że będzie wynagradzał wszelkie negatywne skutki brexitu tym firmom, które mają zakłady produkcyjne na terenie Wielkiej Brytanii. Z dolarem może się kurs funta zrobić nawet 1 do 1 w pierwszym roku. Bo w 2020, 2021, po stabilizacji perspektywa wzrostowa...

Kawa bardzo duża sytuacja niepewności w związku ze zmianami jakie doszły we władzach Brazylii. Cena 100 dolarów to około 10-12% powyżej kosztów produkcji w Brazylii więc w tym momencie jest na to miejsce że odrobinę możemy się zsunąć. Tutaj konsolidacja 100 -115- 120 przez cały przyszły rok za nim ustabilizuje się sytuacja i czy prezydent Bolsonaro zdecyduje czy zwiększać areały kosztem Amazonii co nie będzie się większości podobało . To  samo dotyczy rynku cukru który jest z olbrzymią nadpodażą ze strony Unii Europejskiej, jeżeli to samo będzie w Brazylii to nie spodziewam się tutaj kosmicznych wzrostów... W przypadku ropy cały czas USA powiększają swoją infrastrukturę eksportową co oznacza, że OPEC będzie miał strasznie ciężkie zadanie żeby w jakikolwiek sposób podnosić cenę ropy poprzez ograniczenia produkcji. Cały czas jest perspektywa żeby ropę utrzymywać w tych konsolidacjach 40-60 dolarów za baryłkę.  Nie ma sygnałów w Stanach silnego spowolnienia, Trump stymuluje gospodarkę cały czas swoimi decyzjami czy to wojną cenę czy budową muru. W Europie zaczynamy mieć większe spowolnienie. Odczyty PMI w Niemczech schodzące poniżej 50 są dla mnie groźnym sygnałem dla tutaj indeksów europejskich.  Podnoszenie stóp procentowych stawia dolara w bardzo fajnej pozycji pro wzrostowej w dłuższym terminie. Pytanie na ile FED będzie uginał się pod żądaniami Trumpa żeby nie podnosić stóp procentowych.  W srebrze widzę duży potencjał.  Z tego względu, że jesteśmy dalej w okolicach historycznych dołków układ gold silver rate jest na historycznych (od 75 roku) szczytach. Srebro jest masakrycznie niedowartościowane."

Najważniejsze rzeczy, które wg Bogusza powinny mieć miejsce to spadki funta i wzrosty srebra. Czy taki scenariusz może mieć miejsce? Biorąc pod uwagę przytoczone przez Bogusza argumenty jest to jak najbardziej prawdopodobne.

 

Tomasz EMINI wtóruje Szymonowi Machalicy

"Nie widzę sensu w prognozowaniu i takich rozmowach. Wolę reagować i patrzyć na to co się dzieje. Budowanie przekonań nie zawsze jest dobra droga i często prowadzi do zerowania rachunku. Fiksowanie się na konkretne rzeczy jest mało przydatna rzecz."

Kolejny argument przeciwko prognozą podrzucił mniej znany na polskiej scenie tradingowej Tomasz EMINI.  

 

Tomasz Piwoński oczekuje na spadki Bitcoina i wzrosty spółek irańskich

"Z moich planów. Chciałbym dokończyć rozgrywanie bitcoina i chciałbym zobaczyć 1000 dolarów albo niżej. Bardzo się boje korekt i możliwości wywalenia mnie z pozycji. Powyżej 6700 to uśredniając cenę byłbym na break evenie. Bańka pękła...

Fundamentalnie Unia Europejska nie jest żadnym zbawieniem dla Wielkiej Brytanii i fundamentalnie to są tylko krótkoterminowe zawirowania a funt dzięki wyjściu z Unii tylko zyska. Będą przejściowe problemy no bo Unia musi utrudniać im to i będzie chciała dać lekcję innym krajom. Ale na osłabieniu funta tuż po twardym Brexicie bardzo mocno kupowałbym funta.

Z ciekawostek mam teraz ekspozycję na spółki irański. W Iranie bardzo dużo złego było w cenach poprzez wszystkie sankcje a spółki w Iranie cena do zysku jest około 1 do 5. Czasami w przeciągu 4, 5 lat z dywidend można zgarnąć tyle co wartość spółki, wartość całej inwestycji.

Na lirze chciałbym zobaczyć nowy szczyt albo przetestowanie tego ekstremum. Uważam, że Erdoganowi znów odbije, zobaczy że lira trochę się umocniła i z powrotem pojawią się naciski na stopę procentową...

Indeksy giełdowe 2019 i 2020 to spadki na giełdach zachodnich w Stanach Zjednocznych. podnoszenie stóp procentowych + to co Greenspan powiedział ostatnio, że nawet stagflacja nas czeka czyli spadek PKB połączony ze wzrostem inflacji.

Paradoksalnie jestem pozytywnie nastawiony do polskich spółek i uważam że nie mają one z czego spadać że nawet taka pozycja long wig20 short Dow Jones mogłoby być ciekawe zagranie w średnim i długim terminie. "

Tak wyglądają prognozy przedstawione przez Tomasza Piwońskiego. Tomasz Piwoński to główny zarządzający i prezes Spółek Portfelowych Funduszu (SPV).

Marcin Wenus wierzy w polskie spółki gamingowe

"Kryptowaluty tak, alty które mają już jakiś biznes i są w stanie na nich zarabiać. Mam takie krypto, które nazywa się Apollon.  Fazę spekulacyjną bańki na krypto mamy już za sobą więc myślę, że czas na jakieś fundamenty.

Jeżeli chodzi o giełdę, spółki gamingowe raczej tak. To jedyny globalny biznes, do którego my jako Polacy mamy dostęp. Natomiast wszystko co jest w Polsce jest wyceniane śmiesznie i nie potrafi skalować biznesu. Moim typem jest Farm 51. Trzymam spokojnie do czasu debiutu na konsole i finalnej wersji gry World War 3. Moim marzeniem byłoby to żeby była duża bessa w USA."

Redaktor naczelny portalu Comparic.pl przede wszystkim stawia na gaming i mniej popularne waluty cyfrowe. W przypadku rynku USA prognoza i oczekiwania są zbieżne z tym co o rynku myślą pozostali członkowie debety.

Przemysław Mućka - spadki funta i bitcoina

"Moim zdaniem zacznijmy od bitcoina. Uważam, że straci na wartości. Ogólnie moim zdaniem on e jest wart coś dopóki nie powstanie lepsza technologia, a lepsza technologia może powstać w każdej chwili co spowoduje, że wycena tego waloru może spaść prawie do zera...

Odnośnie Brexitu zgadzam się z Boguszem. Ze spółek giełdowych nie gram na GPW, mało płynny i niewygodny rynek"

Przemek Mućka, znany z ponad milionowych zysków, nie wróży przyszłości rynkowi kryptowalut, a w szczególności Bitcoinowi, którego może wyprzeć inna, lepsza technologicznie waluta cyfrowa.

 

Podsumowanie opinii i prognoz przedstawia poniższa infografika

Do przedstawionych prognoza podczas debaty w infografice przedstawiam również swój własny pogląd na temat tego co może wydarzyć się w 2019 roku. Według mojej oceny jest realna szansa na spadki głównych indeksów giełdowych oraz umocnienie dolara, ale o tym już w kolejnym artykule.

Infografika prognoz na 2019


Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu TradingDot. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk