Reklama
WIG78 968,34-1,29%
WIG202 314,38-1,55%
EUR / PLN4,32-0,07%
USD / PLN3,98+0,13%
CHF / PLN4,49+0,13%
GBP / PLN5,05-0,13%
EUR / USD1,09-0,18%
DAX17 921,25-0,06%
FT-SE7 706,64-0,21%
CAC 408 160,41+0,15%
DJI38 790,43+0,20%
S&P 5005 149,42+0,63%
ROPA BRENT86,84-0,08%
ROPA WTI82,72-0,11%
ZŁOTO2 155,90-0,26%
SREBRO24,96-0,28%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rafał Trzaskowski zapowiada: "Będę podpisywał tylko takie ustawy, które przejdą konsultacje społeczne"

Konfederacja Lewiatan | 13:53 09 lipiec 2020

Rafał Trzaskowski zapowiada: "Będę podpisywał tylko takie ustawy, które przejdą konsultacje społeczne"
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
  • Będę podpisywał tylko takie ustawy dotyczące warunków prowadzenia działalności gospodarczej, które zostały przedyskutowane i skonsultowane z organizacjami pracodawców oraz ze stroną społeczną – zapowiedział Rafał Trzaskowski, kandydat na prezydenta, odpowiadając na pytania przedsiębiorców zrzeszonych w Konfederacji Lewiatan.
  • Zapowiedział również, że Polska powinna poprzeć unijne cele związane z ochroną klimatu, zielonym ładem i zobowiązać się do osiągnięcia neutralności klimatycznej gospodarki do 2050 r.

Do obu kandydatów na urząd prezydenta wysłaliśmy pięć pytań, które najczęściej powtarzały się w ankiecie, którą przeprowadziliśmy wśród przedsiębiorców, członków Konfederacji Lewiatan. Odpowiedź uzyskaliśmy od sztabu Rafała Trzaskowskiego. Mamy nadzieję, że sztab Andrzeja Dudy jeszcze jej udzieli.

Poniżej pięć pytań i odpowiedzi na nie Rafała Trzaskowskiego:

  1. Czy ustawa zmieniająca warunki prowadzenia działalności gospodarczej musi mieć zachowane vacatio legis umożliwiające jej wdrożenie, nie krótsze niż 3 miesiące. Czy będzie Pan tego wymagał przed podpisaniem ustaw?

- Długość vacatio legis powinna być uzależniona od charakteru i treści ustawy. Co do zasady, vacatio legis powinno umożliwić osobom i podmiotom, których zmiana dotyczy, przygotowanie się do nowych przepisów. Jestem jednak w stanie wyobrazić sobie sytuacje, w których vacatio legis musi być krótsze – np. dla ustaw będących częścią działań antykryzysowych.

2. Czy podpisze Pan ustawy dotyczące warunków prowadzenia działalności gospodarczej, które nie zostały skonsultowane z reprezentatywnymi organizacjami pracodawców?

Reklama

- Nie. Wielokrotnie mówiłem, że jako prezydent będę podpisywał tylko te ustawy, których skutki są precyzyjnie opisane i które są skonsultowane społecznie, zwłaszcza z tymi, których w największym stopniu dotyczą. Ustawy, które dotyczą warunków prowadzenia działalności gospodarczej, muszą być przedyskutowane z organizacjami pracodawców oraz ze stroną społeczną. Nawet w przypadku “pilnych” ustaw, takich jak tzw. tarcze antykryzysowe, organizacja takich konsultacji jest możliwa i konieczna.

3. Czy Polska powinna poprzeć unijne cele związane z ochroną klimatu, zielonym ładem, bezemisyjną lub nisko emisyjną gospodarką i zobowiązać się do osiągnięcia neutralności klimatycznej gospodarki do 2050 r.?

- Zdecydowanie tak. Groźne zmiany klimatyczne są faktem, także w Polsce zaczynamy doświadczać już ich skutków. I tak jak inne kraje Unii Europejskiej, musimy włączyć się w globalne działania powstrzymujące klimatyczną katastrofę. Dlatego proponuję: przyjmijmy Zielony Ład dla Polski. Od węgla w gospodarstwach domowych odejdźmy do 2030 a w elektroenergetyce - do 2040. W 2050 roku powinniśmy osiągnąć klimatyczną neutralność gospodarki do 2050 roku. To ambitny projekt i wymagający transformacji polskiej gospodarki – ale jeśli przyjmiemy Zielony Ład, dostaniemy fundusze europejskie na przeprowadzenie zmian.

4. Skarb Państwa powinien angażować się w przedsięwzięcia gospodarcze (jako właściciel firm):

  1. w jak największym stopniu, bo najlepiej będzie realizował cele gospodarcze Polski
  2. w ograniczonym stopniu, w ramach strategicznych obszarów tj. infrastruktura, bezpieczeństwo, system finansowy
  3. w jak najmniejszym stopniu, tylko wtedy gdy prywatny kapitał nie dostarcza niezbędnych produktów lub usług
  4. w ogóle nie powinien się angażować
  5. Proszę wpisać jaki Pana zdaniem powinien być poziom wydatków państwa (% PKB) na poszczególne obszary jego działania:
  6. Zdrowie co najmniej 6 % PKB
  7. Edukacja > 5 % PKB
  8. Nauka i szkolnictwo wyższe >2,5 % PKB
  9. Kultura i sztuka > 1% PKB
  10. Zabezpieczenie społeczne i pomoc społeczna >17% PKB
  11. Rynek pracy (wydatki na usługi i środki rynku pracy) > 0,5% PKB
  12. Środowisko > 0,8 % PKB
  13. Infrastruktura > 2,1 % PKB
  14. Wymiar sprawiedliwości (liczony razem z bezpieczeństwem wewnętrznym!) – co najmniej 2,1% PKB

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Konfederacja Lewiatan

Konfederacja Lewiatan

Jesteśmy wpływową polską organizacją biznesową. Dzięki naszym działaniom firmy wpływają na kształt prawa, prowadzą dialog z administracją i otrzymują narzędzia do rozwoju swojego biznesu. Reprezentujemy naszych członków w Polsce i Unii Europejskiej. Mamy stałe przedstawicielstwo w Brukseli i jako jedyna organizacja z Polski należymy do BusinessEurope – największej europejskiej organizacji biznesu. Jesteśmy członkiem międzynarodowej organizacji Business at OECD. Skupiamy ponad 4100 firm, zatrudniających ponad milion pracowników.


Reklama

Czytaj dalej