• Sklep
  • Odbierz prezent
Qumak kończy działalność - jedna z najstarszych polskich firm IT upadła

Borykająca się od dłuższego czasu z problemami finansowymi spółka informatyczna Qumak we wtorek 6 lutego została oficjalnie uznana za upadłą. Sąd rejonowy w Warszawie wezwał wszystkich wierzycieli spółki do zgłoszenia swoich wierzytelności w terminie 30 dni.

 

Zarząd spółki złożył wniosek o ogłoszenie upadłości jeszcze w zeszłym roku, 31 października. Wcześniej próbowano ratować, mającą ponad 75 mln zł straty spółkę, składając wniosek o przyśpieszenie postępowania restrukturyzacyjnego, finalnie jednak nie udało się uniknąć upadłości, m.in. ze względu na nieudaną próbę znalezienia inwestora strategicznego.

 

Qumak debiutował na giełdzie w sierpniu 2006 r., z kursem 8,35 PLN za akcję. Spółka swój historyczny szczyt notowań miała w kwietniu 2012 r., przy wycenie 17,75 PLN za akcję. Od listopada 2013 r. Qumak niemal nieprzerwanie notował spadki, aktualnie będąc wycenianym po 0,16 PLN. W ciągu ostatniego roku kurs spadł o ponad 90%. Na dzisiejszej, środowej sesji, ze zrozumiałych względów dominuje podaż, skutkująca ponad 27% spadkiem.

W grudniu zeszłego roku wnioski o upadłość złożyły również dwie spółki zależne od Qumak - Star ITS oraz Skylar.

 

Qumak S.A. był spółką informatyczno-technologiczną, dostarczającą rozwiązania IT dla firm i jednostek sektora publicznego. Spółka oferowała wdrożenia baz danych, centrów kontaktowych, zabezpieczeń sieci, a także pracowała nad koncepcją smart city w zakresie inteligentnego transportu oraz internetu rzeczy (IoT).

Ostatnie miesiące obfitowały w wypowiedzenia umów, w tym również z karami umownymi, nałożonymi na Qumak przez jego kontrahentów (wśród nich Port Lotniczy Balice, czy Energa).

 

Qumak powstał w 1985 r. jako przedsiębiorstwo Od 1990 r. działało pod nazwą Sekom. Po połączeniu w 2002 r. z Qumak International stało się jedną z najsilniejszych grup informatycznych w kraju jako Qumak-Sekom. W 2012 r. przyjęła ona nazwę Qumak SA

Spółka została założona w 1985 r. pod nazwą Wyrób i Naprawa Urządzeń Elektronicznych. W 1990 r. doszło do zmiany nazwy na Sekom, zaś w 2002 r. na Qumak-Sekom (po połączeniu z Qumak International). Obecną nazwę spółka przyjęła  w 2012 r.


Dariusz Dziduch

Project Manager FXMAG, prowadzący program satyryczno-edukacyjny "O kryptowalutach". Nietuzinkowy promotor technologii blockchain oraz walut cyfrowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk