• Odbierz prezent
QuadrigaCX: portfele, do których utracono dostęp po śmierci prezesa giełdy są puste

Tajemnicza sprawa śmierci prezesa największej kanadyjskiej giełdy kryptowalut QuadrigaCX i utraty środków klientów, do których dostęp rzekomo posiadał jedynie zmarły właściciel wciąż rozwija się o kolejne wątki. Ostatnim z nich są wyniki niezależnego audytu, wedle którego cold wallety giełdy, na których miały znajdować się zamrożone środki są… puste.

 

Jak 1 marca poinformowała agencja Bloomberg, EY (dawniej Ernst&Young) zakończył audyt finansowy giełdy QuadrigaCX, który miał na celu odnalezienie i zbadanie historii transakcji cold walletów (w uproszczeniu: portfeli bez dostępu do sieci), na których miały znajdować się środki klientów do których klucze prywatne miał mieć wyłącznie zmarły w grudniu właściciel giełdy, Gerald Cotten. Audytorzy EY dotarli do sześciu portfeli bitcoina (BTC), które jednak okazały się puste. Co więcej, pięć z nich nie posiadało żadnych środków już od kwietnia zeszłego roku, podczas gdy szósty był portfelem transferowym, służącym do realizacji bieżących wypłat na portfele online giełdy, z których dokonywano wypłat zleconych przez klientów.

 

Kanadyjska giełda miała problemy z płynnością finansową przynajmniej od ostatniego kwartału 2018 r. Niektórzy klienci QuadrigaCX zwracali uwagę na fakt, że już w październiku zeszłego roku napotykali na komplikacje związane z wypłata środków.

Z tego też względu coraz częściej branym pod uwagę scenariuszem jest chęć fałszywego powiązania faktu śmierci założyciela giełdy z jej niewypłacalnością - zgon właściciela mógł stać się pretekstem do ogłoszenia niewypłacalności.

 

Mimo różnych szacunków, obecnie najczęściej przytacza się utratę środków klientów QuadrigaCX w kryptowalutach o wartości ok. 150 mln dolarów, do których rzekomy dostęp miał mieć wyłącznie właściciel kanadyjskiej giełdy.

O śmierci założyciela i prezesa QuadrigaCX, a także niewypłacalności poinformowano 15 stycznia, mimo tego że Gerald Cotten zmarł ok. miesiąc wcześniej w Indiach.

Czytaj także: Kanadyjska giełda QuadrigaCX straciła dostęp do ponad 190 mln dolarów po śmierci właściciela

W piątek informowaliśmy o poważnych problemach największej kanadyjskiej giełdy kryptowalut, QuadrigaCX, która oficjalnie poinformowała, że nie może odzyskać dostępu do swoich portfeli, na których znajdowały się środki klientów. Obecnie wiemy już co było przyczyną utraty kluczy portfeli oraz jak duż.. Czytaj
Kanadyjska giełda QuadrigaCX straciła dostęp do ponad 190 mln dolarów po śmierci właściciela

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk