• Odbierz prezent
PZU przedstawia wyniki za III kwartał 2020 r. Akcje spółki w górę

19 listopada znany ubezpieczyciel PZU opublikował wyniki finansowe za III kwartał. Zysk netto okazał się wyższy od szacunków analityków.

 

19 listopada przed sesją na GPW największy polski ubezpieczyciel PZU opublikował wyniki kwartalne. W III kwartale spółka osiągnęła zysk netto w wysokości 890 mln zł wobec 879 mln zł rok wcześniej, co stanowi wzrost o 1% rok do roku. Okazał się on wyższy o 23% od konsensusu analityków na poziomie 722 mln zł.

W III kwartale składka brutto wyniosła 5,6 mld zł wobec 5,66 mld zł w analogicznym okresie ubiegłego roku, co stanowi spadek o 1% rdr. Wynik ten był zgodny z oczekiwaniami analityków.

Odszkodowania netto wyniosły 4,06 mld zł wobec 3,99 mld zł przed rokiem, co stanowi wzrost o 2% rdr. Okazały się one o 6% wyższe od szacunków analityków, którzy spodziewali się odszkodowań na poziomie 3,84 mld zł.

W III kwartale dochody z działalności inwestycyjnej były niższe o 13% niż przed rokiem i wyniosły blisko 1,93 mld zł wobec 2,21 mld zł w analogicznym okresie zeszłego roku.

W minionym trzech kwartałach łącznie spółka wypracowała zysk netto w wysokości 1,19 mld zł wobec 2,36 mld zł w porównywalnym okresie zeszłego roku.

Spółka poinformowała, że w III kwartale odnotowała rekordową składkę z ubezpieczeń indywidualnych (476 mln zł), a w szczególności z ubezpieczeń na życie (wzrost o 33% rdr). Ubezpieczenia komunikacyjne natomiast znalazły się pod presją spowolnienia na rynku sprzedaży samochodów w ostatnim okresie.

Wyniki ubezpieczyciela ucieszyły inwestorów. W pierwszych minutach czwartkowej sesji na GPW kurs akcji PZU wzrósł o 2,2%.


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk