• Sklep
  • Odbierz prezent
Putin - władca absolutny w obliczu ekonomicznych wyzwań
Z artykułu dowiesz się:

- Jakie wyzwania stoją przed gospodarką rosyjską w najbliższym czasie

- Jakie są największe problemy gospodarcze w Rosji

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że Rosja przeżyła ostatnio jeden z najgorszych kryzysów gospodarczych, po tym jak dramatycznie spadły ceny ropy naftowej. Wymusiły one na rządzie obniżenie dotychczasowych prognoz makroekonomicznych i rewizję bieżącej strategii gospodarczej. Obecnie rosyjski rząd zakłada, że PKB w przyszłym roku wzrośnie o 0,7%, a to przyczyni się do braku konieczności ingerowania w ustalony plan budżetowy.

 

Na konferencji prasowej w Moskwie, Putin wyraził swoje wielkie poparcie dla działań banku centralnego, mówiąc, że obniżki stóp procentowych nie mogą być nieprzemyślane i muszą być oparte na rzeczywistych danych gospodarczych. Według niego poważnym zagrożeniem dla Rosji jest obecnie inflacja, podczas gdy inne kraje mają do czynienia z narastającym wyzwaniem deflacji.

 

Obecny prezydent Rosji stoi w obliczu jednego z najtrudniejszych wyzwań w jego prawie 16-letniej kadencji. Ceny ropy naftowej spadły już bowiem do poziomów ostatnio widzianych podczas początków kryzysu finansowego z 2007 roku. Pomimo tego, że jego kraj jest na skraju recesji, poparcie społeczne Prezydenta osiągnęło ostatnio kolejny rekord, z powodu nalotów na syryjskie pozycje wojowników Państwa Islamskiego. Nie maleje ono nawet w obliczu narastającej biedy wśród coraz większej ilość ludności rosyjskiej. W tym roku według doniesień Federalnej Służby Statystyki, aż 21,7 miliona osób, czyli około 15 % populacji, żyje w Rosji poniżej minimum socjalnego. te dane są zatrważające, ale władzę najwyraźniej nie podejmą żadnych działań, które miałyby polepszyć warunki życia dla najbiediejszych.

 

Źródło informacji: Bloomberg


Jacek Suder

Doktorant Wydziału Finansów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Klasyk, zainteresowany rynkiem Forex. Swoją pracę zawodową łączy z nauką oraz pasją odkrywania rynków finansowych. Szczególną uwagę przywiązuje do właściwego połączenia fundamentów z sygnałami płynącymi z analizy technicznej.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk