• Odbierz prezent
Punkt zwrotny w świecie fintechów

Punkt zwrotny w świecie fintechów

Technologie zawsze były kluczowym czynnikiem wyróżniającym usługi z branży finansowej. Zaspokajanie głównych potrzeb obliczeniowych, tworzenie nowych kanałów i rozwój bankowości internetowej wpłynęły na zmianę potrzeb i oczekiwań konsumentów. Dzięki czynnikom wpływającym na napędzanie popytu oraz wzrostowi podaży, branża fintech znajduje się aktualnie w punkcie zwrotnym. Obecna tendencja tempa jej rozwoju jest nieodwracalna i spotyka się z silną absorpcją rynkową, zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się.

Analitycy UBS oszacowali, że światowy rynek fintech w 2018 r. wygenerował przychody o łącznej wartości 150 mld USD, które stanowią ok. 5 proc. całościowych wpływów z sektora finansów. Wśród światowych liderów rynku od lat znajdują się Stany Zjednoczone, Chiny i Wielka Brytania. Jednak najbardziej dynamicznym rynkiem nowych technologii jest obszar Azji Środkowej i Południowej, gdzie pod względem liczby startupów z branży finansowej Indie uplasowały się na drugim miejscu na świecie. Według danych brytyjskiego urzędu statystyki krajowej bezpośrednie inwestycje zagraniczne Anglików w Indie wzrosły o 9,7 proc. w 2017 r. do 14,4 mld GBP, podczas gdy indyjskie FDI (foreign direct investment) w Zjednoczonym Królestwie w tym samym roku wyniosły 7,5 mld GBP.

 - Startupy finansowo-technologiczne zauważyły potencjał w obszarach świata mniej zurbanizowanych, a przez to głodnych nowych rozwiązań z zakresu zarządzania pieniędzmi czy ubezpieczeń. Podobnie podmioty bankowe coraz częściej doceniają i sięgają po innowacyjne rozwiązania oferowane przez fintechy. Współpracę między tymi dwoma sektorami już wyznaczają nowe trendy współczesnych finansów i stanowią uzupełnienie, a nie konkurencję dla tradycyjnych instytucji finansowych. Pomimo tego, że liczba inwestycji na globalnym rynku nieznacznie spadła, to ich skala rośnie. Jest to naturalne zjawisko, pokazujące dojrzewanie branży - dodaje Aleksander Beresford, CMO Finiata.pl

Wykres 1 fintech

Światowy rynek fintech

Według CB Insights, w drugim kwartale 2019 r. na globalnym rynku było 48 unicornów działających w branży fintech, nienotowanych na giełdzie z wyceną przekraczającą 1 mld USD. Wzrost branży jest napędzany cyfrową transformacją zachodzącą w światowym segmencie usług finansowych. 

 -Nadal uważamy, że globalny przemysł fintech znajduje się w punkcie zwrotnym ze względu na czynniki i popytu, i podaży. Jeżeli chodzi o popyt, jesteśmy zdania, że szybka urbanizacja i potrzeba integracji finansowej powinny zwiększyć skalę zapotrzebowania na usługi fintech, które w obszarach cyfrowych preferują mobilność, przetwarzanie w chmurze, analizy, media społecznościowe i nowe technologie, takie jak blockchain i sztuczna inteligencja (AI). Silniejszy popyt ze strony millenialsów i korzystne regulacje są kolejnymi czynnikami stymulującymi popyt. Jeżeli chodzi o podaż, potrzeba oszczędności i zwiększona wydajność usług fintech zmuszają dominujących operatorów finansowych do uruchomienia tego rodzaju usług. W połączeniu z dużym zainteresowaniem ze strony firm technologicznych i sprawdzonego ekosystemu powinno to zwiększyć ich dostępność. Spodziewamy się wzrostu przychodów w branży fintech z poziomu 150 mld USD w 2018 r. do poziomu 500 mld USD do 2030 r. Oznacza to średnią roczną stopę wzrostu około trzy razy większą niż wzrost przychodów w szeroko pojmowanym sektorze finansowym. Przy dwucyfrowym corocznym wzroście zysków w ciągu najbliższych ośmiu lat branża fintech stanie się jednym z najszybciej rozwijających się segmentów gospodarki na świecie. Naszym zdaniem, inwestorzy mogliby odnieść największe korzyści stosując dywersyfikację, ze szczególnym naciskiem na liderów branży płatniczej, firmy technologiczne oferujące przełomowe usługi fintech oraz dominujących operatorów finansowych, realizujących jasną strategię w branży. Firmy, które potrafią tworzyć platformy z efektem sieci wokół nowych technologii, takich jak sztuczna inteligencja, blockchain i analityka, również należą do grona potencjalnych zwycięzców - komentuje Sundeep Gantori , Equity Strategist, UBS.

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Marta Zalewska

Fintech PR Manager. Od 9 lat specjalizuje się w PR i komunikacji fintechów, szeroko pojętych finansów, technologii i innowacji, m.in. dla UBS, Finiata, Ingenico, Citi Handlowy czy PKO Leasing. Współtworzyła też komunikację dla Carlsberg BPO oraz Novartis. Odpowiedzialna za media relations i komunikację ekspercką.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk