• Odbierz prezent
Publikacja danych o inflacji wywołała zamieszanie i niepokój na krajowym rynku długu!

Przełomowym momentem na krajowego rynku obligacji była piątkowa publikacja danych o inflacji CPI w Polsce, która okazała się znacząco wyższa od konsensusu prognoz i zadecydowała o ponownym w ostatnim czasie nasileniu oczekiwań na normalizację polityki pieniężnej w Polsce. Konsekwencją był dynamiczny wzrost rentowności obligacji z krótkiego końca krzywej (głównie 3-letnich). Dochodowość 10-letniego długu wzrosła natomiast przede wszystkim z powodów technicznych (zmiana benchmarku na papier DS0432).

Co znamienne zmiany polskiego rynku odbywały się

przy niewielkiej zniżce dochodowości rynków bazowych dzięki czemu powiększeniu uległ między innymi spread do niemieckiej 10-latki (do 216 bps). Emocji nie wzbudziła natomiast prezentacja przez Ministerstwo Finansów planu podaży na sierpień, która zakłada jeden przetarg zamiany długu, w trakcie której resort odkupi papiery DS1021, PS0422 i OK072. Podobnie jak jedyny w ubiegłym tygodniu przetarg, na którym Bank Gospodarstwa Krajowego sprzedał papiery serii FPC0631 i FPC0328 za 1,08 mld PLN przy deklarowanym popycie niemal 2,21 mld PLN. Uzupełnieniem sprzedaży był przetarg dodatkowy, na który BGK pozyskał dodatkowe „symboliczne” 75 mln PLN.

FXMAG obligacje publikacja danych o inflacji wywołała zamieszanie i niepokój na krajowym rynku długu! obligacje, rentowność obligacji, rentowność polskich obligacji, obligacje skarbu państwa, obligacje 10 letnie, rentowność 10 letnich obligacji, rynek obligacji, krajowy rynek obligacji, rynek akcji, rynek długu 1

FXMAG obligacje publikacja danych o inflacji wywołała zamieszanie i niepokój na krajowym rynku długu! obligacje, rentowność obligacji, rentowność polskich obligacji, obligacje skarbu państwa, obligacje 10 letnie, rentowność 10 letnich obligacji, rynek obligacji, krajowy rynek obligacji, rynek akcji, rynek długu 2  FXMAG obligacje publikacja danych o inflacji wywołała zamieszanie i niepokój na krajowym rynku długu! obligacje, rentowność obligacji, rentowność polskich obligacji, obligacje skarbu państwa, obligacje 10 letnie, rentowność 10 letnich obligacji, rynek obligacji, krajowy rynek obligacji, rynek akcji, rynek długu 3


Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk