• Sklep
  • Odbierz prezent
„Publiczny Kapitał Oszczędności”

Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega przed podmiotem podszywającym się pod PKO BP. Podmiot ten próbuje wyłudzić od ofiar środki pieniężne.

 

UKNF wydał komunikat ostrzegający przed podmiotem „Publiczny Kapitał Oszczędności” (wykorzystującego również nazwę „PKO Bank Warszawa”) w związku z sygnałami wskazującymi na próby wyłudzenia środków pieniężnych. Podmiot ten, kontaktując się z potencjalnymi ofiarami wskazuje na rzekomą koniecznością uiszczenia opłaty za „certyfikat poświadczający brak zaległości podatkowych dla nierezydentów” (ang. NRTCC - Non Residential Tax Clearance Certificate) w celu umożliwienia wypłaty środków z rachunku prowadzonego przez podmiot „Publiczny Kapitał Oszczędności” (w korespondencji elektronicznej także jako ”PKO Bank Warszawa”). UKNF zwrócił również uwagę na posługiwanie się przez nieznane osoby sfałszowanymi dokumentami opatrzonymi logotypem KNF, a także podpisem Przewodniczącego KNF – Marka Chrzanowskiego.

 

W komunikacie wskazano m.in., że:

  • KNF nie jest autorem wspomnianych dokumentów („KNF/PIT/PLN NRTCC PAYMENT NOTIFICATION” i „KNF/PIT/PLN NRTCC CALCULATION TRANSCRIPT”)
  • podmiot Publiczny Kapitał Oszczędności (PKO Bank Warszawa) posługujący się stroną internetową www.publicnzykapital.com (nazwa domeny zawiera błąd) nie ma siedziby na terytorium RP oraz nie jest nadzorowany przez KNF
  • podmiot ten nie jest nadzorowany przez brytyjski odpowiednik KNF (FCA – Financial Conduct Authority), wbrew informacjom, które podaje na swojej stronie internetowej
  • pod adresem podanym na stronie internetowej jako siedziba podmiotu (Warszawa, Piotra Skargi 61) faktycznie znajduje się siedziba oddziału PKO Banku Polskiego S.A.

 

„Jednocześnie UKNF zwraca się z prośbą do wszystkich osób, które otrzymały ww. dokumenty o przesłanie ich na adres knf@knf.gov.pl, a także o przekazanie wszelkich informacji mających związek ze sprawą. Prosimy o zatytułowanie wiadomości: „Publiczny Kapitał Oszczędności”.” – apeluje UKNF.

 

Ostrzeżenie dotyczące działalności podmiotu opisanego w komunikacie KNF już pod koniec czerwca wydał PKO BP, kierując je w szczególności do klientów banku w Wielkiej Brytanii.


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk