• Odbierz prezent
Puławy - wykresy
Z artykułu dowiesz się:

- O wypłacie dywidendy przez Grupę Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" S.A.
- o strukturze akcjonariatu Spółki
- o kursie akcji Spółki

Zwyczajne Walne Zgromadzenie Grupy Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" S.A., podjęło decyzję o wypłacie dywidendy, z zysku za rok 2016. Rynek zareagował wzrostem kursu akcji spółki.

 

Dywidenda od "Puław"

Grupy Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" S.A., jest spółką zależną Grupy Azoty S.A., której największym akcjonariuszem jest Skarb Państwa.

 

Spółka osiągnęła w ubiegłym roku ponad 273 mln zysku, co stanowiło 14,30 zł zysku na jedną akcję. Jak poinformowała spółka w raporcie 20/2017, Zwyczajne Walne Zgromadzenie podjęło decyzję o wypłacie dywidendy w kwocie 164 006 700 zł, co stanowi 60% zysku Spółki. Na jedną akcję przypadnie więc 8,58 zł.

 

Niewielu skorzysta

Niestety niewielu inwestorów skorzysta z wypłacanej przez Spółkę dywidendy. Według struktury akcjonariatu znajdującej się na stronie internetowej spółki w dniu 1 czerwca 2017 r., większościowym udziałowcem Spółki jest Grupa Azoty S.A., posiadająca 95,98% akcji Spółki. W wolnym obrocie znajduje się jedynie 4,02% akcji. W związku z tym, niewielu inwestorów będzie mogło cieszyć się wypłacaną przez Spółkę dywidendą. Jej głównym beneficjentem będzie Grupa Azoty S.A.

 

Ci, którzy będą jednak mogli skorzystać z dywidendy Spółki powinni wiedzieć, że dniem ustalenia prawa do dywidendy będzie 12 czerwca 2017 r. Dniem wypłaty dywidendy będzie natomiast 30 czerwca 2017 r.

 

Kurs akcji w górę

Akcje Spółki nie należą do najbardziej płynnych, co prawdę mówiąc nie dziwi mnie, ze względu na strukturę akcjonariatu Spółki. Niemniej jednak, dzisiejsza informacja mogła mieć wpływ na ceny kursu akcji Spółki. Po godzinie 16:00, akcje Spółki zyskiwały ponad 3,5% na wartości.

 

 Puławy 1d 01-06-2017

 

W ostatnich miesiącach kurs akcji silnie spadał.

 

 Puławy 5MN 01-06-2017

 

Czy mamy do czynienia z odbiciem kursu od dna? Zmiana trendu jest oczywiście możliwa, jednak przy takiej płynności oraz tak silnym uzależnieniu od jednostki dominującej, trudniej o wiarygodne prognozy. Dużo zależy od sytuacji jednostki dominującej oraz od podejmowanych przez nią decyzji.


Kamil Marszycki

Analityk finansowy specjalizujący się w rynkach akcyjnych. Zainteresowany finansami behawioralnymi i wpływem rachunkowości na wycenę spółek. Wyznaje zasadę głoszącą, że nawet w najgorszych sytuacjach można odnaleźć perspektywę osiągnięcia sukcesu.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk