• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
efekt wyniku
Z artykułu dowiesz się:

- Czym jest efekt wyniku
- Jak wpływa na trading

W kolejnym artykule z serii Umysłowe pułapki tradera odpowiemy na nurtujące nas (inwestorów) pytania. Dlaczego tak trudno jest trzymać się strategii? Dlaczego często nie testujemy skuteczności strategii na danych historycznych? Dlaczego nie potrafimy poprawnie ocenić jakości naszych decyzji inwestycyjnych?

 

Kluczem do odpowiedzi jest błąd poznawczy, który utrudnia nam racjonalne podejmowanie decyzji na rynkach finansowych - jest to efekt wyniku (outcome bias). Polega na tym, że oceniamy decyzje nie w momencie ich podjęcia (na podstawie procesu decyzyjnego), ale w momencie, gdy znany jest ich wynik (na podstawie wyniku). Z początku definicja ta może nam się wydawać nieco dziwna. Możemy zapytać: a co w tym złego? Czasami ciężko nam zrozumieć, że pozytywny efekt decyzji nie znaczy, że była ona dobra, a negatywny, że była zła. Problem tkwi tutaj w niezrozumieniu natury zjawiska jakim jest ryzyko.

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk