• Odbierz prezent
Przywrócenie tytułu „Cyberpunk 2077” do PlayStation Store od 21 czerwca - CD Projekt +6,5%
fot. freepik.com

We wtorek główne indeksy na Wall Street lekko zniżkowały. Wśród danych makro lekko zaskoczyła sprzedaż detaliczna, która w maju spadła o 1,3% m/m wobec oczekiwanego spadku o 0,8%. Jeszcze większą presję na zacieśnianie polityki monetarnej (po ostatnim odczycie CPI) dołożył kolejny odczyt inflacji – inflacja producentów PPI w maju wzrosła r/r o 6,6% wobec konsensusu 6,2%.

Dziś kluczowym wydarzeniem dla rynków będzie ogłoszenie decyzji Rezerwy Federalnej o godz. 20:00

Konsensus rynkowy nie spodziewa się zmian w polityce monetarnej, a zagrożenie płynące z podwyższonych odczytów inflacyjnych prawdopodobnie będzie marginalizowane, tłumacząc to jej przejściowym charakterem, dlatego dla inwestorów istotne mogą być inne czynniki, takie jak dot-plot obrazujący oczekiwania członków Fed co do stóp procentowych w przyszłości.

Na krajowym parkiecie przeceniły się o ok. 1% wszystkie główne indeksy

Wśród blue chipów największy spadek odnotował KGHM (-5,8%) – notowaniom spółki nie sprzyjają spadające ceny miedzi, która przecenia się m.in. ze względu na plany Chin dotyczące uwolnienia rezerw metali bazowych, co miałoby przynajmniej zahamować dalsze wzrosty kluczowych surowców. Słabą sesję odnotowały również spółki odzieżowe – CCC (-5,5%) i LPP (-3,3%).

Na przeciwległym biegunie w indeksie,

z solidną zwyżka, znalazł się jedynie CD Projekt (+6,5%) – spółka po długim trendzie spadkowym i przejściowym trendzie horyzontalnym, wybiła poziomy oporu, sygnalizując prawdopodobną zmianę trendu. Walory spółki intraday kosztowały nawet przeszło 200 zł, jednak finalnie cena na zamknięciu ukształtowała się na nieco niższym poziomie 199 zł.

Popyt na walory producenta gier wspiera seria wydarzeń

– zapowiedziany WitcherCon, plotki o możliwym kolejnym „short squeeze” i przywrócenie tytułu „Cyberpunk 2077” do PlayStation Store od 21 czerwca.

W indeksie mWIG40 najmocniej potaniało PKP Cargo (-5,2%) i XTB (-4,2%),

a dominowały walory Livechat (+2,5%) i Eurocash (+2,5%). W indeksie sWIG80 największą korektę odnotował Cognor (-7,7%) i Mabion (-6,3%), a liderem zwyżek został ASBIS (+6,2%) – notowania spółki sygnalizują spadek zainteresowania inwestorów tematami „covidowymi”, gdyż po pojawieniu się w mediach informacji o wprowadzeniu na rynek UE dyfuzora jonowego, który ma zdolność do zapobiegania chorobom wywoływanym przez różne patogeny (w planach opracowanie ochrony przeciwko grypie, astmie i różnym alergenom), w tym Sars-CoV-2, notowania spółki przeceniały się przez 3 kolejne sesje, aż do wczoraj.


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk