Advertisement
  • Odbierz prezent
Przyszłość Bitcoina - czego można się po niej spodziewać?

Minęła zaledwie dekada od kiedy byliśmy świadkami kryzysu finansowego, za którego początek uważa się pęknięcie bańki w sektorze nieruchomości w USA. Dzisiaj przychodzi nam mierzyć się z kolejnym kryzysem gospodarczym, tym razem wywołanym pandemią koronawirusa i jej skutkami. Najpierw na samym początku pandemii, a później w styczniu i marcu w 2021 mogliśmy obserwować spadek wartości Bitcoina. Co było ich przyczyną? Handlować Bitcoinem można, korzystając między innymi z usług brokera NSBroker, ale czy Bitcoin nadal jest instrumentem finansowym wartym zainteresowania? I jak po pandemii kształtować będzie się przyszłość Bitcoina?

Bitcoin a kryzys

Bitcoin został wprowadzony w 2009 roku, a więc w czasie kryzysu finansowego, który rozpoczął się od załamania rynku w Stanach Zjednoczonych. Jego skutki były odczuwalne również w innych krajach, w tym także - choć w mniejszym stopniu - w Polsce.

 

Odpowiedzią ekonomistów na tę sytuację były dodruk pieniędzy, wspieranie nieopłacalnych branż i powiększanie długu publicznego. W Europie kryzys doprowadził do upadku bankowych gigantów w Wielkiej Brytanii, Francji, czy Włoszech, spowodował gwałtowne spadki na giełdzie i spowolnił gospodarkę. Grecja oparła swoją politykę na pożyczkach zaciąganych od innych krajów unijnych. Koncepcja zdecentralizowanej i niezależnej waluty była zatem odpowiedzią na niestabilność gospodarek, opartych na nic niewartych banknotach.

Najbliższa przyszłość Bitcoina

Przewaga Bitcoina nad walutami tradycyjnymi polega na tym, że nie jest on walutą deflacyjną. W przypadku klasycznych walut rządy mogą zadecydować o jego dodruku. Takie masowe dodrukowywanie pieniądza obniża jego wartość, a że jest to obecnie powszechne praktyka stosowana przez Stany Zjednoczone, to dochodzi do sytuacji, w której dewaluowany jest nie tylko dolar, ale i inne waluty. Dzieje się tak dlatego, że również banki centralne krajów EU i Azji muszą dokonać tego samego, aby utrzymać swoją przewagę. Jest to zatem sieć naczyń połączonych, w których decyzje polityczne jednego kraju, wpływają na wartość walut innych.

 

Bitcoin nie jest kontrolowany przez rząd żadnego z państw, jest walutą rozproszoną, będącą niejako ponad podziałami i obecnie nie ma sposobu, aby wpłynąć na jego wartość na poziomie politycznym. Ponadto podaż Bitcoina jest znana, wynosi ona 21 milionów coinów, co dla wielu oznacza, że kryptowaluty są bezpiecznym instrumentem finansowym. O najkorzystniejszych produktach inwestycyjnych można dowiedzieć się, korzystając z usług brokera NSBroker. Brokerzy finansowi posiadają aktualne informacje ze świata finansów i są w stanie doradzić najodpowiedniejsze formy inwestowania, dopasowane do oczekiwań i możliwości klientów, a także ryzyka, jakie są w stanie ponieść.

Dlaczego wartość Bitcoina poszła w dół?

Innym czynnikiem, który kształtuje wartość waluty, jest ogólna sytuacja polityczna kraju. Tę tendencję możemy obserwować nawet teraz, gdy funt brytyjski stoi wysoko, na co wpływ ma, chociażby, szybkie tempo szczepień w Zjednoczonym Królestwie. Ponadto, państwo znosi kolejne restrykcje, odmrażany jest handel, gastronomia, a także usługi turystyczne. Wszystko wskazuje na to, że w Wielkiej Brytanii pandemia jest już wygaszana i to właśnie umocniło pozycję funta. Ale – jak pokazał nam ostatni rok - we współczesnym świecie bardzo trudno jest cokolwiek przewidzieć.

 

Nadal pozostaje pytanie, co zatem wpłynęło na spadek wartości Bitcoina na samym początku pandemii? Cóż, jak to często bywa w świecie giełdy i inwestycji, chodziło o czynnik ludzki. Na całym świecie pojawiła się panika, związana z nowym szczepem wirusa, zamknięciem granic, problemami z dostawami. Wiele osób zdecydowało się na sprzedaż Bitcoina i inwestycję w tradycyjne waluty. W ogólnym rozrachunku wartość Bitcoina przez ostatni rok wzrosła jednak kilkukrotnie i - pomimo kilku niewielkich spadków w międzyczasie - wciąż idzie w górę.

Przewidywania ekspertów

Eksperci przewidują, że coraz więcej funduszy inwestycyjnych i emerytalnych będzie korzystało i wprowadzało do swojej oferty waluty cyfrowe. Już teraz możesz zdecydować się na handel kryptowalutami korzystając z platformy NSBroker. Odważniejsze teorie sugerują, że nawet banki centralne zaczną skupywać je, co może znacząco wpłynąć na ich wartość. Ogólne przewidywania są takie, że Bitcoin i inne kryptowaluty na stałe zagoszczą w naszym świecie.

 

Pojawiają się także obawy, że w pewnym momencie rządy krajów będą chciały kontrolować kryptowaluty. Wydaje się to jednak mało prawdopodobnie, co najlepiej obrazuje przykład Nigerii. Kraj ten zablokował korzystanie z walut cyfrowych, co sprawiło, że ich wartość jest tam znacznie wyższa niż gdziekolwiek indziej, co wpływa na jeszcze większą motywację Nigeryjczyków do ich posiadania. Zakazanie korzystania z kryptowalut w części krajów, wyłączyłoby je z dostępu do wszelkich wpływów, jakie w przyszłości może przynieść ten innowacyjny sektor. Na początku pandemii istniały obawy, że państwa będą chciały wykorzystać moment zamieszania do wprowadzenia regulacji dotyczących kryptowalut, jednak tak się nie stało. Nie wydaje się zatem, aby był to możliwy do spełnienia scenariusz na najbliższych kilka lat. W końcu, jako że Bitcoin jest tworem cyfrowym, nieposiadającym reprezentacji fizycznej, nie można zakazać korzystania z niego. Mogłoby to zostać uznane za niezgodne z podstawowymi prawami człowieka.

Bitcoin – instrument idealny?

Nie istnieją inwestycje całkowicie pozbawione ryzyka, które przynosiłyby równocześnie duży zwrot. Każdą decyzję finansową warto skonsultować ze specjalistami, np. z NSBroker, bo rynek finansów i inwestycji jest niezwykle dynamiczny. Eksperci, którzy posiadają najnowszą wiedzę, wskazują, że kryptowaluty zostaną z nami na dłużej, a rządy będą musiały dopasować do nich swoje rozwiązania.
Julia Zagórska

Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego i Akademii Górniczo-Hutniczej. Głównie zajmuje się analizą wpływu wydarzeń makroekonomicznych na sytuację na rynku. Aktywny trader Forex od 2013 roku. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk