• Sklep
  • Odbierz prezent
wig nieruchomości raport nbp

Czujny obserwator zauważy rosnące miesiąc po miesiącu nowe osiedla, bloki, inwestycje. Co jest głównym powodem rosnących inwestycji? Jak rynek nieruchomości rozwijał się na przestrzeni lat?

 

Historyczne wzrosty

Rzeczywiście, spoglądając na wykres WIG-Nieruchomości, można dostrzec ciągłą tendencję wzrostową. Fakt ten wykorzystują deweloperzy, którzy skutecznie rozwijają swoje inwestycje w największych miastach Polski. Zróżnicowanie tej branży jest wielkie, część spółek zajmuje się głównie inwestycjami mieszkaniowymi, kolejne podejmują się tworzenia budynków korporacyjnych, bądź usługowych. Najbardziej zastanawiająca jest liczba budowanych mieszkań, która z roku na rok wzrasta. Oczywiste jest, że dla każdego produktu musi zaistnieć popyt, by dana inwestycja okazała się korzystna. Według raportu NBP, dotyczącego rynku nieruchomości na rok 2016, popyt na mieszkania wzrasta. Co więcej, ceny za metr kwadratowy w porównaniu do tych z 2008 roku zmalały. W Warszawie w 2008 roku ceny wahały się pomiędzy 8 – 9 tyś. zł, w 2016 roku cena za metr kwadratowy wynosiła 7–8 tyś. zł. Istotne jest, że są to ceny mieszkań z rynku pierwotnego.

 

FXMAG biznes przypływ niosący od czterech lat wzrosty – czyli jak wygląda rynek nieruchomości w polsce? nieruchomości rynek nieruchomości nbp 1

WIG-NRCHOM w zakresie 5 lat

 

Rosnący popyt, nowe inwestycje, malejące ceny mieszkań, a także statystyczny wzrost bogactwa Polaków to składowe, które mają swój wkład w rosnący poziom WIG-NRCHOM. Warto zauważyć, że nawet gwałtowne spadki z 6 lutego rynek nieruchomości przetrwał całkiem dobrze. Spoglądając na statystyki, liczba nowych mieszkań ma swoje uzasadnienie także w przystępnych warunkach kredytowych.

 

Cel inwestycji indywidualnych

Ostatnie wydarzenia odnoszące się do problemów emerytalnych skłania Polaków do myślenia na temat swojej przyszłości. Rosnący popyt mieszkaniowy, wzrost średnich stawek najmu mieszkania to czynniki, które zachęcają zamożniejsze gospodarstwa domowe do kupna mieszkań w celach inwestycyjnych. Dodatkowo w obecnej sytuacji inwestycja w wynajem mieszkania jest bardziej opłacalna niż inwestowanie w depozyty, obligacje, bądź lokaty bankowe. Innym celem kupna mieszkania jest po prostu chęć zamieszkania na swoim. Co istotne w ostatnich latach nie odnotowano nadpodaży mieszkań na rynku.

 

Sytuacja firm deweloperskich

Tendencja pozytywna ma wpływ na rozwój firm deweloperskich. Chociaż notowania tych firm rosną od 2012 roku, indeks WIG-NRCHOM kształtuje się nieznacznie poniżej wartości WIG20. Według raportu NBP, na stabilnym, bezpiecznym poziomie utrzymała się rentowność kapitału własnego oraz aktywów, co świadczy o efektywnym gospodarowaniu majątkiem i dobrej kondycji finansowej podmiotów. W działalności firm deweloperskich istotną rolę odgrywa kapitał własny. W 2016 r. w strukturze pasywów udział kapitału własnego stanowił ponad 43%. Do około 8% zmniejszył się udział kredytów bankowych i do około 18% wartość dłużnych papierów wartościowych, w tym głównie obligacji. Do ponad 6% udziału wzrosły przedpłaty nabywców mieszkań. Zwiększyła się aktywność inwestycyjna dużych firm oraz wzrost finansowania się obligacjami. Największy udział w portfelu WIG-NRCHOM mają cztery spółki, które stanowią łącznie 63,47 proc. udziału indeksu. Dokładniej są to GTC (22,93 proc.) spółka działająca głównie w obszarze biurowców i centr handlowo-rozrywkowych, LCCORP (17,92 proc.) działająca sektorze nieruchomości mieszkaniowych o podwyższonym standardzie, ECHO (13,17 proc.) spółka będąca częścią grupy kapitałowej  Griffin Real Estate – Oaktree – PIMCO, ostatnią spółką jest DOMDEV (9,45 proc.), która jest niekwestionowanym liderem warszawskiego rynku nieruchomości.

 

FXMAG biznes przypływ niosący od czterech lat wzrosty – czyli jak wygląda rynek nieruchomości w polsce? nieruchomości rynek nieruchomości nbp 2

Źródło: money.pl Wykres głównych spółek WIG-NRCHOM w zakresie 3 lat

 

Jak widać, wartość spółek rośnie. Przy czym największe wzrosty na przestrzeni trzech lat zanotowała spółka Echo Investment, a także Dom Development. Rynek nieruchomości radzi sobie całkiem dobrze. Istotnym elementem zapalnym tego wzrostu jest swoista tendencja do posiadania własnego mieszkania. Co ciekawe na rynkach zachodnich powoli ludzie odchodzą od tej tendencji.

 

Tendencje obecne i przyszłe

Rynek nieruchomości jest kluczowy dla utrzymania stabilności systemu finansowego. Najpowszechniejszym źródłem ryzyka na rynku nieruchomości jest z reguły nadmierna dynamika kredytu. Najkosztowniejsze kryzysy finansowe były wynikiem boomu na rynku nieruchomości finansowanego kredytem. Nie od dziś przecież wiadomo, że duża część mieszkań brana jest „pod kredyt”. Istotna część biznesu nieruchomości jest budowanie własnej marki i zaufania klientów.
Niskie koszty prac budowlanych, dobrze dopasowanie oferty do możliwości finansowych nabywców i utrzymująca się liczba sprzedanych mieszkań pozwoliły na stabilny zarobek firm deweloperskich.
Czynniki takie, jak poprawa ekonomicznej sytuacji gospodarstw domowych, niska stopa bezrobocia i  rosnący poziom wynagrodzeń, korzystnie wpływają na rynek nieruchomości. Rynek nieruchomości głównych miast w Polsce rośnie w siłę wraz z napływem nowych mieszkańców, w efekcie czego powoli brakuje dostępnego terenu na budowę nowych inwestycji. Inwestorzy dostrzegają, że korzystnym i w miarę bezpiecznym aktywem mogą być nieruchomości, co stanowi kolejny czynnik napędzający ten rynek. Czy żyjemy w dobie „boomu” na nieruchomości? Raczej nie, szczególnie że oficjalne dane NBP podkreślają racjonalne działanie inwestorów.


Szymon Maj

Działacz społeczny, autor. Zwolennik analizy fundamentalnej, przy jednoczesnej obserwacji wartości wolumenu. Po godzinach baczny obserwator społecznego aspektu giełdy.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk