• Odbierz prezent
Przyjdzie korekta kursie funta? Euro nadal będzie spadało? Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Choć odniesienia o nowych przypadkach zarażenie wirusem COVID-19 mają coraz mniejszy wpływ na rynki, ukazanie ekonomicznych skutków epidemii może przyczynić się do powrotu nerwowości. Ryzyka przed odczytami indeksów PMI na świecie przeważają po negatywnej stronie.


Zakładam konto maklerskie

Załóż konto maklerskie w regulowanej instytucji w 8 min i zacznij inwestować!


 

Przyszły tydzień: PMI z USA/Eurolandu/Wielkiej Brytanii, minutki FOMC/EBC/RBA, ZEW, produkcja z Polski, rynek pracy z Australii, CPI/sprzedaż z Kanady

Dane z USA w ostatnim czasie wypadały solidnie,

więc teraz rynek będzie wypatrywał znaków, czy epidemia koronawirusa zakłóciła ten obraz. Odczyty indeksów PMI (pt) będą pierwszą wskazówką, ale PPI (śr) może wykazać pierwsze szoki. Dane z rynki budowlanego (śr) potwierdzą kontynuowaną poprawę w dobie niskich stóp procentowych. Minutki FOMC (śr) prawdopodobnie będą zawierać wyrazy zadowolenia członków komitetu z obecnej sytuacji gospodarczej. Dolar korzysta zarówno na relatywnie dobrych danych, jak i ze statusu bezpiecznej przystani.

W strefie euro PMI (pt) oraz niemiecki ZEW (wt) będą istotne w związku niepewnością o skutki epidemii na globalny łańcuch dostaw, jak również dowody słabej postawy europejskiego przemysłu jeszcze pod koniec ubiegłego roku. Silne odczyty byłyby wyjątkową niespodzianką, a bez tego presja na osłabienie kursu euro EUR nie zniknie. Po minutkach EBC (pt) nie spodziewamy się niczego interesującego. Styczniowe posiedzenie nie wniosło nic nowego do komunikacji, podczas gdy pogląd na perspektywy gospodarcze (sprzed wybuchu epidemii) będzie nieaktualny.

Dane z Wielkiej Brytanii będą testem zaufania inwestorów do funta. Jakkolwiek raport z rynku pracy (wt) jeszcze nie w pełni uwzględni powyborczą euforię, tak w indeksach PMI (pt) będzie poszukiwane podtrzymanie optymizmu przedsiębiorców. Ponieważ aktualnie BoE bardziej się martwi o wzrost gospodarczy niż inflację, dane o CPI (śr) schodzą na dalszy plan. Po rajdzie kursu funta GBP w reakcji na zmianę kanclerza skarbu sądzimy, że teraz waluta jest bardziej wrażliwa na cofnięcie.

Z Polski otrzymamy główną paczkę danych o aktywności,

spośród których najważniejsza będzie produkcja przemysłowa (czw). Raport będzie warto przeanalizować pod kątem odporności segmentu na wiatr spowolnienia z Niemiec oraz wpływu poprawy nastrojów w Wielkiej Brytanii. Nie spodziewamy się wyraźnego wpływu odczytu/ów na złotego. Na kursie euro do złotego EUR/PLN od strony taktycznej widzimy wzrost ryzyka na powrót osłabienia złotego.

W Australii protokół z RBA (wt) może ukazać dyskusję o zasadność niższych stóp procentowych w obliczu nasilenia ryzyka zewnętrznych. Jakkolwiek RBA utrzymuje dość optymistyczny pogląd na gospodarkę, minutki mogą pozwolić określić, jak dużo trzeba, by bank zmienił nastawienie. Ostatnie dwa raporty z rynku pracy (czw) zaskoczyły pozytywnie, więc rośnie ryzyko odreagowania. Wzrost stopy bezrobocia z 5,1 proc. może dostarczyć fundamentalnej presji na kursie dolara australijskiego AUD pośród wpływu wahań globalnego apetytu na ryzyko.

W Kanadzie CPI (śr) i sprzedaż detaliczna (pt) dostarczą świeżych informacji o stanie gospodarki,

a rynek będzie szukał odpowiedzi napytanie, czy w najbliższym czasie BoC będzie szykował się do złagodzenia polityki. Przy niepewności o globalne skutki koronawirusa je stało realne, aby pozytywne zaskoczenia w danych znalazły silne przełożenie na kurs dolara kanadyjskiego CAD, chyba że będzie do dopełniać efekt wynikający z rajdu cen ropy naftowej. Ale bez tego drugiego, dane krajowe będą tylko bladym tłem.

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.

Notowania: EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

Konrad Białas

Główny Ekonomista TMS Brokers Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Odpowiedzialny za analizę fundamentalną walut G10 i rynków wschodzących. Zwycięzca rankingu Bloomberga na najtrafniejsze prognozy walutowe (Q32015) oraz laureat I miejsca w rankingu Pulsu Biznesu dla prognoz EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN (marzec 2016 r.). Komentator wydarzeń ekonomicznych w telewizji i prasie

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk