• Odbierz prezent
kalendarz makroekonomiczny
Z artykułu dowiesz się:

- Jakie publikacje makroekonomiczne mogą być dziś źródłem podwyższonej zmienności na rynku

Najbliższa doba na rynku walutowym zapowiada się ciekawie. Będzie to interesujący okres dla par z EUR/PLN i AUD.

W trakcie sesji europejskiej kluczowym wydarzeniem będzie publikacja danych o inflacji w strefie euro. Już pod koniec ubiegłego tygodnia publikowane były wskaźniki inflacji dla niektórych gospodarek strefy, ale ze względu na to, że dla EBC kluczowe są te ogólne wskaźniki, to właśnie dzisiejsza publikacja ma największy wpływ na notowania euro. Dziś poznamy również dane o inflacji w Polsce, ale one mają mniejsze szanse wpłynąć na notowania złotego. Nie należy jednak wykluczać takiej opcji, gdyż miesiąc temu znaczny spadek inflacji sprawił, że złoty słabł.

Mniej interesująca może być sesja amerykańska, ale już podczas nocnej sesji azjatyckiej możemy spodziewać się silniejszych ruchów. Dotyczyć one będą par z AUD – we wtorek nad ranem poznamy najnowszą decyzję RBA w sprawie stóp procentowych. Choć nie oczekuje się zmiany nastawienia polityki pieniężnej Banku, to inwestorzy mogą oczekiwać sygnałów co do przyszłych ruchów – to jak bardzo jastrzębia lub gołębia będzie retoryka oświadczenia do decyzji powinno wpłynąć na kierunek notowań dolara australijskiego. Notowania AUD już wcześniej mogą być bardzo zmienne ze względu na publikację indeksu PMI dla przemysłu w Chinach – dane te w ubiegłym miesiącu wywołały znaczące osłabienie australijskiej waluty. Ta reaguje na dane z gospodarki Państwa Środka, ponieważ Chiny są głównym partnerem handlowym Australii zarówno pod względem eksportu, jak i importu.

 

Sesja europejska (31.07.17)

11:00 – EUR – Inflacja w strefie euro

14:00 – PLN – Inflacja w Polsce

 

Sesja amerykańska (31.07.17)

16:00 – USD – Indeks podpisanych umów kupna domów

 

Sesja azjatycka (01.08.17)

03:45 – AUD* - PMI dla przemysłu w Chinach

06:30 – AUD – Decyzja RBA w sprawie polityki pieniężnej

*wpływ na walutę poprzez powiązania handlowe Chiny-Australia


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk