• Odbierz prezent
Przygotowanie do sesji - UWAGA DANE! [29.03.18]

Czwartkowa sesja wiąże się ze zdecydowanie bardziej ciekawym kalendarzem makroekonomicznym niż poprzednie dni w tym tygodniu. Zmienność notowań walut mogą podnosić publikacje istotnych danych z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Kanady.

 

Podczas sesji europejskiej poznamy między innymi dane na temat bezrobocie w Niemczech. Nie powinny one jednak wyraźnie wpłynąć na notowania euro. Dużo ważniejszą publikacją może być ta dotycząca dynamiki PKB Wielkiej Brytanii w IV kwartale ubiegłego roku. Szanse na reakcję ze strony funta istnieją, o ile dojdzie do rewizji wcześniejszych szacunków. Dziś mamy bowiem do czynienia z trzecim oszacowaniem tych danych, a ekonomiści oczekują, że potwierdzi ono poprzednie wskazania. Pierwotny odczyt wskazywał na to, ze gospodarka brytyjska rozwijała się pod koniec ubiegłego roku w tempie 1,5%, a drugi szacunek zrewidował tę dynamikę do 1,4%, co jest najgorszym wynikiem od 4,5 roku.

Interesująco zapowiada się dziś sesja amerykańska. Pierwszym istotnym wydarzeniem będzie tutaj publikacja dotycząca dochodów i wydatków osobistych Amerykanów. Wraz z nimi publikowany jest indeks PCE (indeks cen wydatków konsumpcyjnych - Personal Consumption Expenditures). Jest to preferowany przez Fed wskaźnik inflacji, co oznacza, że to w oparciu o niego kształtowana jest polityka pieniężna banku centralnego ze Stanów Zjednoczonych. Rynek walutowy reaguje co prawda silniej na odczyty wskaźników inflacji CPI, ale również dziś można spodziewać się, że publikacja danych wywoła jakieś ruchy na parach z dolarem amerykańskim (jeśli okaże się odmienna od prognoz), zwłaszcza, że decydenci z Fed oczekują, że w tym roku bazowy wskaźnik PCE zbliży się do poziomu docelowego (2,0%). Wzrost tego indeksu w przypadku danych za luty jest oczekiwany przez ekonomistów. Dolar może reagować dziś również na wypowiedzi jednego z przedstawicieli Fed. Przemówienie ma na dziś zaplanowane Patrick Harker, który w tym roku nie ma bezpośredniego wpływu na politykę pieniężną Fed.

Większe ruchy na rynku walutowym może wywołać publikacja dotycząca gospodarki kanadyjskiej. Kanada wyróżnia się wśród kluczowych gospodarek tym, że publikuje dane dotyczące PKB dla każdego miesiąca, a nie tylko co kwartał. Dziś poznamy styczniową dynamikę gospodarki północnego sąsiada Stanów Zjednoczonych. Dolar kanadyjski może mocno reagować na te dane, gdyż w ostatnim czasie jest bardzo wrażliwy na publikacje makroekonomiczne. Jest to oczywiście związane z polityką stóp procentowych Banku Kanady – kolejne podwyżki stóp uzależniane są od danych napływających z gospodarki, stąd te budują oczekiwania rynków, co przekłada się na zmiany kursu CAD.

W trakcie sesji azjatyckiej warto będzie zwrócić uwagę na dane dotyczące bezrobocia, a także produkcji przemysłowej w Japonii. Nie należy jednak spodziewać się silnych reakcji ze strony jena.

 

Sesja europejska (29.03.18)

09:55 – EUR – Bezrobocie w Niemczech

10:30 – GBP – PKB Wielkiej Brytanii w IV kwartale (trzecie oszacowanie)

 

Sesja amerykańska (29.03.18)

14:30 – USD – Dochody i wydatki Amerykanów; Inflacja PCE

14:30 – CAD – PKB Kanady w styczniu

16:00 – USD – Nastroje konsumentów w Stanach Zjednoczonych (wg Uniwersytetu Michigan)

19:00 – USD – Przemawia Patrick Harker (Fed)

 

Sesja azjatycka (30.03.18)

10:30 – JPY – Wydatki gospodarstw domowych; Bezrobocie w Japonii

10:50 – JPY – Sprzedaż detaliczna w Japonii

 

Oczekiwana zmienność

To, na których parach walutowych może wystąpić najwyższa zmienność, może zasygnalizować nam rynek opcji. Jest to rynek, dla którego kluczowy nie jest kierunek zmiany ceny/kursu poszczególnych walorów, ale ich zmienność. Cena opcji uzależniona jest od zmienności oczekiwanej przez inwestorów, dzięki czemu możemy ocenić jak silnych ruchów się spodziewają.

Suche liczby sugerowałyby, że rynek opcji wskazuje oczekuje dziś bardzo niskiej zmienności notowań walut. Nie możemy jednak dzisiejszych liczb porównywać z danymi z innych dni tygodnia, gdyż dziś poddają się one tej samej prawidłowości co zazwyczaj w piątek, a co związane jest z końcem tygodnia. Wszystko przez to, że dla giełd w Stanach Zjednoczonych(również instrumentów pochodnych – takich jak opcje) ostatnim dniem notowań w tym tygodniu jest czwartek. Jutro wypada bowiem dzień niesesyjny w związku z obchodami Wielkiego Piątku.

Oczekiwana zmienność na rynku walutowym jest raczej umiarkowana. Silniejszych ruchów możemy spodziewać się na parach z jenem japońskim, dolarem kanadyjskim, czy dolarem nowozelandzkim. Oczekiwana zmienność dla funta należy uznać za przeciętną, co wskazuje na to, że rynek opcji nie liczy, by odczyty dotyczące PKB mogły wyraźnie poruszyć kursem brytyjskiej waluty. Pary walutowe z najwyższą oczekiwaną zmiennością w perspektywie overnight to dziś:

  • GBP/JPY – 0,67%
  • USD/JPY – 0,61%
  • GBP/CAD – 0,58%
  • EUR/JPY – 0,56%

Zdecydowanie najsłabszych ruchów można spodziewać się dziś po parach z frankiem szwajcarskim. Niezbyt wysoką zmiennością powinny charakteryzować się także niektóre pary z euro. Pary walutowe z najniższą oczekiwaną zmiennością w perspektywie overnight to dziś:

  • EUR/CHF – 0,27%
  • USD/CHF – 0,38%
  • EUR/GBP – 0,40%
  • EUR/USD – 0,41%

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk