Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31-0,17%
USD / PLN3,99-0,01%
CHF / PLN4,43+0,41%
GBP / PLN5,04+0,05%
EUR / USD1,08-0,18%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 801,34+0,10%
S&P 5005 253,00+0,09%
ROPA BRENT86,76+1,24%
ROPA WTI82,97+1,53%
ZŁOTO2 221,52+1,36%
SREBRO24,88+1,26%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przygotowanie do sesji - UWAGA DANE! [22.02.18]

Jakub Wilk | 09:15 22 luty 2018
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Najbliższa doba związana będzie ze sporą ilością ważnych publikacji makroekonomicznych, które mogą wyraźnie odbić się na notowaniach głównych walut. Najsilniejsze reakcje na dane mogą wystąpić w przypadku dolara kanadyjskiego, dolara nowozelandzkiego i jena japońskiego.

 

W trakcie sesji europejskiej pierwszym wydarzeniem, na które warto będzie zwrócić uwagę jest publikacja indeksów Ifo, dotyczących nastrojów biznesowych w gospodarce niemieckiej. Euro nie reagowało na ostatnie odczyty analogicznych wskaźników, opracowywanych przez instytut ZEW – wskazały one na pogorszenie się nastrojów ekonomicznych, ale nie tak duże jakiego spodziewali się ekonomiści. Indeksy instytutu Ifo mają dla rynku walutowego większą wagę, więc dziś mają szanse wywołać na podstawowych parach z euro ruchy o zasięgu od kilku do kilkunastu pipsów. Dla waluty wspólnoty dużo ważniejsza może okazać się jednak publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego. Zapiski ze spotkania mogą zawierać istotne informacje, które nie zostały ujęte w oświadczeniu do decyzji, ani w komentarzach Mario Draghiego z konferencji prasowej. Ewentualne sygnały dotyczące zmiany nastawienia choćby części decydentów mogą poruszyć kursem euro.

Z kolei funt może dziś reagować na dane o dynamice brytyjskiego PKB w IV kwartale ubiegłego roku. Będzie to już jednak drugie oszacowanie tych danych, co sprawia, że potencjał do zaskoczenia jest dużo mniejszy niż w przypadku pierwotnych odczytów. Nieoczekiwane rewizje mogą jednak ruszyć kursem zmiennego funta.

Reklama

Podczas sesji amerykańskiej w centrum uwagi znajdzie się dolar kanadyjski. Waluta ta będzie miała do zdyskontowania istotne dane na temat obrotów w handlu detalicznym. Rynek cały czas obserwuje ważne publikacje makroekonomiczne z Kanady, zdając sobie sprawę, że mają one obecnie duże znaczenie dla przyszłych podwyżek stóp procentowych. Bank Kanady dokonał takiej podwyżki w styczniu i obecnie budowane są oczekiwania co do kolejnych ruchów. Na kurs dolara kanadyjskiego wpływ może mieć dziś także publikacja dotycząca zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Wpływ ten jest pośredni – odczyty mogą poruszyć ceną ropy naftowej, co z kolei może znaleźć odzwierciedlenie w kursie skorelowanego z nią dolara kanadyjskiego.

Dolar amerykański nie będzie miał do zdyskontowania istotnych danych z gospodarki, ale może reagować na wypowiedzi przedstawicieli banku centralnego. Dziś będziemy mieli okazję usłyszeć Williama Dudleya, Raphaela Bostica i Roberta Kaplana. Tylko ostatni z nich nie posiada w tym roku prawa do głosowania podczas posiedzeń Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC). Komentarze Dudleya i Bosticia mają więc większe znaczenie w kontekście polityki pieniężnej Fed.

W trakcie sesji azjatyckiej warto będzie zwrócić uwagę na dolara nowozelandzkiego i jena japońskiego. Pierwsza z tych walut będzie miała do zdyskontowania dane na temat obrotów w handlu detalicznym. Druga z nich może reagować na dane o inflacji. Prognozy wskazują na wzrost inflacji w Japonii, ale przy spadku inflacji bazowej.

 

Sesja europejska (22.02.18)

10:00 – EUR – Nastroje biznesowe w Niemczech (wg Ifo)

Reklama

10:30 – GBP – PKB Wielkiej Brytanii w IV kwartale (drugie oszacowanie)

13:30 – EUR – Protokół z posiedzenia Rady Prezesów EBC

 

Sesja amerykańska (22.02.18)

14:30 – CAD – Sprzedaż detaliczna w Kanadzie

16:00 – USD – Przemawia William Dudley (Fed/FOMC)

Reklama

17:00 – CAD – Zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych

18:10 – USD – Przemawia Raphael Bostic (Fed/FOMC)

21:30 – USD – Przemawia Robert Kaplan (Fed/FOMC)

 

Sesja azjatycka (22/23.02.18)

22:45 – NZD – Sprzedaż detaliczna w Nowej Zelandii

Reklama

00:30 – JPY – Inflacja w Japonii

 

Oczekiwana zmienność

To, na których parach walutowych może wystąpić najwyższa zmienność, może zasygnalizować nam rynek opcji. Jest to rynek, dla którego kluczowy nie jest kierunek zmiany ceny/kursu poszczególnych walorów, ale ich zmienność. Cena opcji uzależniona jest od zmienności oczekiwanej przez inwestorów, dzięki czemu możemy ocenić jak silnych ruchów się spodziewają.

Rynek opcji wskazuje dziś na umiarkowaną zmienność notowań walut. Najsilniejsze ruchy mogą mieć miejsce na parach z funtem brytyjskim i dolarem nowozelandzkim. Obie waluty będą miały do zdyskontowania ważne dane z gospodarki, choć silniejszych reakcji na publikację można spodziewać się po drugiej z nich. Podwyższona oczekiwana zmienność widoczna jes także w przypadku dolara kanadyjskiego i jena japońskiego, czyli kolejnych walut, które mogą reagować na publikacje makroekonomiczne. Pary walutowe z najwyższą oczekiwaną zmiennością w perspektywie overnight to dziś:

  • GBP/JPY – 1,04%
  • NZD/USD – 0,92%
  • GBP/CAD – 0,92%

Słabszych ruchów można spodziewać się z kolei po parach z euro i frankiem szwajcarskim. Rynek opcji nie wskazuje tym samym, by waluta wspólnoty mogła silnie reagować na indeksy Ifo lub protokół z posiedzenia Rady Prezesów EBC. Pary walutowe z najniższą oczekiwaną zmiennością to dziś:

  • EUR/CHF – 0,42%
  • EUR/GBP – 0,56%
  • EUR/AUD – 0,71%
  • EUR/USD – 0,72%
  • GBP/CHF – 0,74%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Reklama

Czytaj dalej