• Odbierz prezent
kalendarz makroekonomiczny

Początek nowego tygodnia handlowego na rynku walutowym zapowiada się dość spokojnie. Na pierwsze istotne wydarzenia przyjdzie nam czekać do nocnej sesji azjatyckiej. Szczególną uwagę należy zwrócić na pary z jenem japońskim.

 

Sesja europejska powinna przebiegać dziś dość spokojnie z racji braku istotnych wydarzeń, które mogłyby wpływać na notowania walut. Mowa oczywiście o wydarzeniach o charakterze makroekonomicznym lub związanych z polityką pieniężną banków centralnych. Nieoczekiwane ruchy na rynku walutowym mogą wywołać wydarzenia niespodziewane (niezaplanowane w kalendarzu makroekonomicznym) lub np. o charakterze politycznym/geopolitycznym.

Podobnie może być podczas sesji amerykańskiej, podczas które jedynym istotnym odczytem będzie publikacja danych o obrotach w handlu hurtowym w Kanadzie. Nie powinny one jednak znacząco wpłynąć na notowania dolara kanadyjskiego. Pierwszy dzień nowego tygodnia handlowego zapowiada się więc raczej spokojnie i rynki mogą być dość leniwe po zakończonym weekendzie. Stąd zmienność kursów walut może okazać się niezbyt atrakcyjna do day-traderów.

Nieco ciekawiej zapowiada się nocna sesja azjatycka (druga w tym tygodniu). W nocy (a zapewne jutro nad ranem) poznam poznamy najnowszą decyzję Banku Japonii w sprawie polityki pieniężnej. W ostatnich miesiącach decyzje BoJ raczej nie wywoływały większych wahań jena japońskiego. Wszystko przez to, że bank centralny z Japonii jest daleki od zmiany nastawienia prowadzonej przez siebie polityki pieniężnej. Dopóki taka sytuacja będzie się utrzymywać to posiedzenia Rady Politycznej BoJ nie powinny wprowadzać większej zmienności na rynku walutowym. Jutrzejsze posiedzenie może być interesujące z jednego względu. Niespełna dwa tygodnie temu Bank Japonii zmniejszył swoją aktywność na rynku obligacji, co przez niektórych zostało odczytane jako sygnał zmniejszenia akomodacji w polityce pieniężnej. Dopiero dziś BoJ będzie mógł wyraźnie odnieść się do tej kwestii, więc w oświadczeniu publikowanym wraz z decyzją, będziemy zwracać uwagę na informacje dotyczące parametrów programu luzowania ilościowego i jakościowego.

 

Czytaj również: Banki centralne znów namieszają - "rozkład jazdy" na 2018 rok

 

Sesja europejska (22.01.18)

Brak istotnych wydarzeń

 

Sesja amerykańska (22.01.18)

14:30 – CAD – Sprzedaż hurtowa w Kanadzie

 

Sesja azjatycka (23.01.18)

03:00* - JPY - Decyzja BoJ ws. polityki pieniężnej

07:30 - JPY - Konferencja prasowa BoJ

*BoJ nie ma ściśle ustalonych godzin publikowania decyzji dotyczących polityki pieniężnej, ale najczęściej publikowane są one około 3:00 czasu polskiego

 

 

Oczekiwana zmienność

To, na których parach walutowych może wystąpić najwyższa zmienność, może zasygnalizować nam rynek opcji. Jest to rynek, dla którego kluczowy nie jest kierunek zmiany ceny/kursu poszczególnych walorów, ale ich zmienność. Cena opcji uzależniona jest od zmienności oczekiwanej przez inwestorów, dzięki czemu możemy ocenić jak silnych ruchów się spodziewają.

Rynek opcji wskazuje dziś na umiarkowaną zmienność notowań walut, pomimo tego, że w kalendarzu makroekonomicznym nie mieliśmy zbyt wielu wydarzeń, które mogłyby ją podnosić. Najsilniejszych ruchów możemy spodziewać się dziś w przypadku par z jenem japońskim i funtem brytyjskim. W przypadku pierwszej z tych walut jest to oczywiście związane z decyzją BoJ w sprawie polityki pieniężnej, natomiast w przypadku drugiej, jest to już w zasadzie ‘normalność’, wynikająca z ryzyka dotyczącego Brexitu. Podwyższoną zmienność mamy dziś również dla dolara nowozelandzkiego i dolara amerykańskiego. W obu przypadkach odpowiedzialny jest czynnik polityczny, przy czym w Stanach Zjednoczonych jest to czynnik ‘świeży’ – działalność rządu amerykańskiego została zawieszona w związku z nieuchwaleniem prowizorium budżetowego. Dopóki zwieszenie będzie trwać, sytuacja na rynkach może być dość nerwowa. Pary walutowe z najwyższą zmiennością w perspektywie overnight to dziś:

 • GBP/JPY – 0,94%
 • GBP/USD – 0,87%
 • GBP/CAD – 0,83%

Słabszych ruchów można się dziś spodziewać po parach z euro, frankiem szwajcarskim i dolarem australijskim. Szczególnie dotyczy to par łączących te trzy waluty. Nie wiążą się dziś z nimi żadne istotne wydarzenia, które mogłyby wpłynąć na ich kurs. W takich okolicznościach akurat te waluty zazwyczaj charakteryzują się najniższą zmiennością. Pary walutowe o najniższej zmienności w perspektywie overnight to dziś:

 • EUR/AUD – 0,49%
 • EUR/CHF – 0,53%
 • EUR/GBP – 0,57%

 

Ciekawy tydzień

Najciekawsze wydarzenia w tym tygodniu będą miały miejsce w jego drugiej połowie. Przed nami sporo bardzo ważnych publikacji makroekonomicznych – m.in. dane o inflacji z Nowej Zelandii i Kanady, a także pierwsze publikacje danych o PKB za IV kwartał 2017 roku (z Wielkiej Brytanii i USA). Na notowania walut wpływać może również polityka pieniężna, gdyż oprócz Banku Japonii, posiedzenie decyzyjne w tym tygodniu zaplanowane ma również Europejski Bank Centralny. Najważniejsze wydarzenia tygodnia to:

 • PMI (wstępne) dla gospodarki strefy euro (środa)
 • Dane z rynku pracy w Wielkiej Brytanii (środa)
 • Inflacja w Nowej Zelandii (środa)
 • Decyzja EBC w sprawie polityki pieniężnej (czwartek)
 • Sprzedaż detaliczna w Kanadzie (czwartek)
 • Inflacja w Japonii (piątek)
 • PKB Wielkiej Brytanii w IV kwartale (piątek)
 • PKB Stanów Zjednoczonych w IV kwartale (piątek)
 • Inflacja w Kanadzie (piątek)

 

 


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk