Reklama

Brak danych

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przygotowanie do sesji - UWAGA DANE! [21.03.18]

Jakub Wilk | 09:30 21 marzec 2018
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Środa zapowiada się niezwykle ciekawie dla rynku walutowego. Dziś waluty mogą regować na kilka ważnych publikacji makroekonomicznych, ale najważniejsze wydarzenia związane będą z polityką pieniężną czołowych banków centralnych.

 

W trakcie sesji europejskiej opublikowane zostaną dane na temat obrotów w handlu detalicznym w Polsce. Przy wyraźnych odchyleniach od prognoz mogą one wpłynąć na notowania złotego. Dużo ważniejszym wydarzeniem z perspektywy rynku walutowego będzie jednak publikacja raportu z rynku pracy w Wielkiej Brytanii. Funt może wyraźnie reagować szczególnie na dane o wynagrodzeniach. To już drugi dzień z rzędy, gdy brytyjska waluta ma do zdyskontowania bardzo ważne dane z gospodarki. Wczoraj reagowała osłabieniem na wieść o mocnym spadku inflacji. Ważne dane makroekonomiczne zostaną opublikowane jeszcze jutro – będą to dane o obrotach w handlu detalicznym. Wszystkie te odczyty stanowią jednak jedynie przygotowania dla rynku do posiedzenia MPC (Monetary Policy Committee – organ odpowiedzialny za kształtowanie polityki pienięznej Banku Anglii), które odbędzie się jutro i może znacząco wpłynąć na notowania brytyjskiej waluty.

Podczas sesji amerykańskiej rynek może zwrócić uwagę na dane z wtórnego rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych. Nie powinny one jednak znacząco ruszyć kursem dolara amerykańskiego. Z kolei na kurs dolara kanadyjskiego (już większy) wpływ mogą mieć dane o zapasach ropy naftowej w USA. Dane te mogą wywołać reakcje na rynku ropy naftowej, które przeniosą się na kurs dolara kanadyjskiego. Kurs tej waluty jest skorelowany z ceną ropy ze względu na duże znaczenie tego surowca dla gospodarki kanadyjskiej.

Reklama

Kluczowe wydarzenie dnia zaplanowane jest na godziny wieczorne. Jest nim zakończenie posiedzenia Komitetu ds. Operacji otwartego Rynku (FOMC – amerykański odpowiednik MPC). Dzisiejsza decyzja może być niezwykle ważna dla dolara, gdyż po pierwsze, oczekiwana jest podwyżka stóp procentowych, a po drugie, może dać rynkom wyraźne wskazówki odnoście kolejnych ruchów w tym roku. Marcowe posiedzenie FOMC wiąże się bowiem z nowymi projekcjami makroekonomicznymi, które zawierać będą również projekcję ścieżki zmian poziomu stóp procentowych. Wskazuje ona ilu podwyżek stóp procentowych spodziewają się decydenci w kolejnych latach i w długim terminie. W ostatnich tygodniach rynki zaczęły z niepokojem patrzeć na potencjalny scenariusz przyspieszenia tempa podwyżek stóp. Dziś powinniśmy się przekonać, czy decydenci obecnie widzą taką potrzebę. Dla kursu dolara to projekcje powinny mieć większe znaczenie od dzisiejszej podwyżki stóp, gdyż ta jest prawie w pełni zdyskontowana na rynkach. Zmienność na parach dolarowych może towarzyszyć także konferencji prasowej po posiedzeniu. Po raz pierwszy prowadzić ją będzie sprawujący od lutego funkcję Przewodniczącego Rady Gubernatorów Fed Jerome Powell. W trakcie konferencji opisze on bardziej szczegółowo podjęte decyzje i będzie opowiadał na pytania dziennikarzy.

Ciekawie zapowiada się także sesja azjatycka, szczególnie dla dolara nowozelandzkiego. On również będzie miał do zdyskontowania decyzję banku centralnego w sprawie stóp procentowych. W przypadku RBNZ nie oczekuje się jednak żadnych zmian w polityce pieniężnej. W ostatnim czasie bank centralny z Nowej Zelandii przyjął dość neutralną postawę, a rynki czekają na jakieś sygnały dotyczące potencjalnego czasu rozpoczęcia cyklu podwyżek stóp. Dla dolara nowozelandzkiego najważniejszy będzie więc charakter oświadczenia do decyzji i postawa przyjęta przez decydentów.

Druga waluta z Antypodów – dolar australijski – może z kolei reagować wyraźnie na dane z rynku pracy. Kluczowe powinny być dla niej dane na temat zatrudnienia, ze szczególnym uwzględnieniem zatrudnienia na pełny etat.

 

Sesja europejska (21.03.18)

10:00 – PLN – Sprzedaż detaliczna w Polsce

Reklama

10:30 – GBP – Raport z rynku pracy w Wielkiej Brytanii

 

Sesja amerykańska (21.03.18)

15:00 – USD – Sprzedaż istniejących domów w Stanach Zjednoczonych

15:30 – CAD, WTI – Zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych

19:00 – USD - Decyzja FOMC w sprawie polityki pieniężnej

Reklama

19:30 – USD – Konferencja prasowa FOMC 

 

Sesja azjatycka (21/22.03.18)

21:00 – NZD – Decyzja RBNZ w sprawie stóp procentowych

 

Oczekiwana zmienność

To, na których parach walutowych może wystąpić najwyższa zmienność, może zasygnalizować nam rynek opcji. Jest to rynek, dla którego kluczowy nie jest kierunek zmiany ceny/kursu poszczególnych walorów, ale ich zmienność. Cena opcji uzależniona jest od zmienności oczekiwanej przez inwestorów, dzięki czemu możemy ocenić jak silnych ruchów się spodziewają.

Reklama

Rynek opcji wskazują dziś na wysoką zmienność notowań walut. Najsilniejsze ruchy powinny wystąpić na parach dolarowych, ze względu na dzisiejsze wydarzenia związane z polityką pieniężną Fed. Sporych ruchów możemy spodziewać się także na parach z dolarem nowozelandzkim, co również związane jest z działaniami banku centralnego. Podwyższoną oczekiwaną zmienność widzimy także w przypadku dolara australijskiego i funta brytyjskiego, czyli walut, które mogą dziś reagować na publikacje makroekonomiczne. Pary walutowe z najwyższą oczekiwaną zmiennością w perspektywie overnight to dziś:

  • NZD/USD – 1,28%
  • AUD/USD – 1,13%
  • GBP/JPY – 1,11%
  • GBP/USD – 1,10%

Najsłabsze ruchy tradycyjnie powinny wystąpić na parach z frankiem szwajcarskim. Relatywnie niską zmienność możemy mieć również na parach z euro, choć i tak powinna być ona w miarę atrakcyjna. Pary walutowe z najniższą oczekiwaną zmiennością w perspektywie overnight to dziś:

  • EUR/CHF – 0,42%
  • EUR/GBP – 0,72%
  • EUR/CAD – 0,74%
  • EUR/AUD – 0,74%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Reklama

Czytaj dalej