Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,20%
USD / PLN3,98-0,18%
CHF / PLN4,42-0,21%
GBP / PLN5,03-0,25%
EUR / USD1,08-0,02%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przygotowanie do sesji - UWAGA DANE! [20.10.17]

Jakub Wilk | 10:30 20 październik 2017
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dziś w kalendarzu makroekonomicznym mamy już niewiele istotnych wydarzeń, ale jedno z nich może mocno wpłynąć na notowania dolara kanadyjskiego. Rynek opcji sugeruje dodatkowo podwyższoną zmienność na parach z jenem japońskim, ze względu na przedwczesne wybory parlamentarne w Japonii.

 

Po trzech dniach z bardzo istotnymi publikacjami dla notowań funta, dziś kalendarz makroekonomiczny da brytyjskiej walucie ‘odpocząć’. W zasadzie piątkowa sesja powinna być spokojna również dla innych europejski walut, gdyż w trakcie trwania sesji europejskiej nie mamy zaplanowanych żadnych wydarzeń, które mogłyby wpłynąć na kursy walut.

Inaczej jest już w przypadku sesji amerykańskiej. Kluczowym wydarzeniem okresu popołudniowo-wieczornego będzie publikacja danych o inflacji w Kanadzie. Wraz z tymi danymi publikowane będą dane o obrotach w handlu detalicznym, które również mogą zaważyć na reakcji kursu. Największą uwagę przykładać będziemy mimo wszystko do tych pierwszych, gdyż są one kluczowe dla dalszych podwyżek stóp procentowych w Kanadzie. Po dokonaniu dwóch podwyżek stóp procentowych na dwóch kolejnych posiedzeniach, BoC zapewne zwolni tempo zacieśniania polityki pieniężnej. Na taki scenariusz wskazał już Stephen Poloz, prezes Banku Kanady, mówiąc, że od tego momentu decydenci nie mają już ściśle określonego planu podwyżek i ich ruchy będą uzależnione od danych z gospodarki. Właśnie z tego względu odczyty ważnych danych makroekonomicznych z gospodarki Kanady, a przede wszystkim dane o inflacji, będą miały znaczący wpływ na kształtowanie się oczekiwań co do dalszych podwyżek stóp w Kanadzie. Za tym idzie oczywiście istotny wpływ na notowania dolara kanadyjskiego. Dziś oczekuje się, że odczyty wskażą na wzrost inflacji we wrześniu z 1,4% do 1,6%. Taki ruch nie oznaczałby jeszcze dużej presji na dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej, gdyż dynamika cen znajdowałaby się wciąż w dolnym przedziale celu inflacyjnego (1-3%). W takim scenariuszu zakotwiczone są obecnie oczekiwania rynków i odchylenia od wartości prognozowanej mogą istotnie wpłynąć na notowania CAD.

Reklama

W drugiej części dzisiejszego dnia dolar amerykański również znajdzie się pod presją wydarzeń zaplanowanych w kalendarzu makroekonomicznym. Nie będą to jednak wydarzenia o tak dużym znaczeniu jak w przypadku dolara kanadyjskiego. Dziś poznamy m.in. dane z wtórnego rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych. Ich potencjał do wywołania silnych ruchów kursów par z USD jest jednak niewielki i możemy spodziewać się reakcji na poziomie od kilku do kilkunastu pipsów. Wieczorem na notowania dolara mogą wpłynąć komentarze Loretty Mester. Szefowa Fed z Cleveland w przyszłym roku będzie już miała prawo do głosowania podczas posiedzeń FOMC, co sprawia, że jej słowa będą miały dla nas coraz większe znaczenie. Dziś spodziewamy się stosunkowo jastrzębich komentarzy, do których przyzwyczaiła nas Mester.

 

Sesja europejska (20.10.17)

Brak istotnych wydarzeń

 

Sesja amerykańska (20.10.17)

14:30 – CAD – Inflacja i sprzedaż detaliczna w Kanadzie

Reklama

16:00 – USD – Sprzedaż istniejących nieruchomości

20:00 – USD – Przemawia Loretta Mester (Fed)

 

Oczekiwana zmienność

To, na których parach walutowych może wystąpić najwyższa zmienność, może zasygnalizować nam rynek opcji. Jest to rynek, dla którego kluczowy nie jest kierunek zmiany ceny/kursu poszczególnych walorów, ale ich zmienność. Cena opcji uzależniona jest od zmienności oczekiwanej przez inwestorów, dzięki czemu możemy ocenić jak silnych ruchów się spodziewają.

Dziś, jak w każdy piątek, dane o oczekiwanej zmienności są nieco zniekształcone przez początek weekendu, stąd nie można ich porównywać wielkościowo z danymi dla pozostałych dni.

Wśród walut o najwyższej oczekiwanej zmienności mamy dziś jena, co wynika nie z zaplanowanego na dziś rano przemówienia Haruhiko Kurody (omawianego wczoraj), a z odbywających się w weekend wyborów parlamentarnych w Japonii. Zmienność na parach z jeden, wywołana przez to wydarzenie, może być na tyle wysoka, że niektórzy brokerzy Forex zmniejszają przed weekendem poziom maksymalnej dźwigni na tych właśnie parach walutowych (głównym ryzykiem dla traderów jest tutaj wystąpienie luki weekendowej). Stosunkowo wysoką oczekiwaną zmienność mamy również w przypadku dolara nowozelandzkiego i funta brytyjskiego. W obu przypadkach wynika ona również z podwyższonego ryzyka politycznego. Rynek opcji nie wskazuje za to, na wyższą oczekiwaną zmienność w przypadku dolara kanadyjskiego, pomimo istotnych odczytów, jakie nas czekają. Najwyższej zmienności można spodziewać się w przypadku par:

  • GBP/JPY – 0,76%
  • USD/JPY – 0,68%
  • EUR/JPY - 0,59%
  • NZD/USD -0,57%
Reklama

 

Waluty o stosunkowo niskiej oczekiwanej zmienności to dziś frank szwajcarski, euro i dolar australijski. Najniższej zmienności w perspektywie overnight oczekuje się w przypadku par:

  • EUR/CHF – 0,23%
  • EUR/AUD – 0,32%
  • EUR/USD -0,34%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Reklama

Czytaj dalej