Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31-0,20%
USD / PLN3,99-0,13%
CHF / PLN4,43+0,45%
GBP / PLN5,04+0,09%
EUR / USD1,08-0,07%
DAX18 504,51+0,15%
FT-SE7 959,96+0,35%
CAC 408 212,80+0,10%
DJI39 765,71+0,01%
S&P 5005 251,33+0,05%
ROPA BRENT86,64+1,10%
ROPA WTI82,78+1,30%
ZŁOTO2 222,99+1,43%
SREBRO24,88+1,26%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przygotowanie do sesji - UWAGA DANE! [20.03.18]

Jakub Wilk | 09:30 20 marzec 2018
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Przed nami drugi dzień, w którym na notowania walut wpływ mogą mieć wydarzenia związane ze szczytem grupy G20. Zmienność na rynku walutowym będzie jednak podnoszona również przez publikacje makroekonomiczne, a szczególnie dotyczy to dziś funta brytyjskiego.

 

W trakcie sesji europejskiej czekają nas bardzo ważne dane z Wielkiej Brytanii, które mogą mocno ruszyć kursem funta. Dziś poznamy dane o inflacji konsumentów w lutym. Prognozuje się spadek inflacji zarówno w przypadku ogólnego wskaźnika, jak i bazowego. Poziom dynamiki cen w Wielkiej Brytanii i tak powinien pozostać jednak wyraźnie powyżej celu Banku Anglii. Waga dzisiejszych odczytów wynika z wpływu danych o inflacji na politykę pieniężną brytyjskiego banku centralnego. BoE jest coraz bliżej decyzji o podwyżce stóp procentowych, a o jej przyspieszeniu lub zwolnieniu w dużym stopniu decydować powinny zmiany w poziomie inflacji. Podwyżki stóp procentowych oczekuje się dopiero w maju, ale dzisiejsze odczyty mogą mieć spore znaczenie pod kątem czwartkowego posiedzenia MPC (Monetary Policy Committee – organ odpowiedzialny za kształtowanie polityki pieniężnej BoE). Część decydentów może bowiem już teraz zasygnalizować poparcie dla podwyżki stóp, a sam ruch może zostać zasygnalizowany jako potrzebny w najbliższym czasie. Wyższa inflacja oczekiwań mogłaby podnieść oczekiwania względem rynków względem jastrzębiej postawy decydentów z MPC. W Europie i gospodarkach rozwiniętych w innych częściach świata widoczny jest w tym roku trend słabnięcia inflacji, ale należy zauważyć, że w lutym funt brytyjski mocno tracił na wartości co mogło hamować spadek dynamiki cen. Spodziewamy się, że reakcje na dzisiejszy odczyt mogą sięgnąć kilkudziesięciu pipsów. Publikacją danych o inflacji funt rozpocznie trzydniowy maraton ważnych wydarzeń – jutro opublikowany zostanie raport z rynku pracy, a w czwartek czekają nas dane o sprzedaży detalicznej i decyzja MPC w sprawie stóp procentowych. Powinien to więc być okres wysokiej zmienności kursu brytyjskiej waluty.

Podczas sesji europejskiej warto będzie zwrócić uwagę także na publikację indeksów nastrojów ekonomicznych w Niemczech i strefie euro, opracowywanych przez instytut ZEW. Mogą one nieznacznie wpłynąć na notowania euro. Rynek walutowy zazwyczaj silniej reaguje jednak na publikację analogicznych indeksów, przygotowywanych przez instytut Ifo. Ta będzie miała miejsce w najbliższy czwartek i to wtedy euro może reagować silniej na wskaźniki dotyczące największej gospodarki w strefie. Dziś oczekuje się, że indeksy ZEW wykażą pogorszenie nastrojów i sytuacji gospodarczej w Niemczech (prognozy dla indeksów Ifo mają taki sam charakter).

Reklama

Sesja amerykańska nie powinna być związana z silnymi reakcjami rynku walutowego na publikacje danych makroekonomicznych. Jedynym wydarzeniem, na które można w tym przypadku zwrócić uwagę, jest publikacja danych o sprzedaży hurtowej w Kanadzie. Nie spodziewamy się jednak w tym przypadku silnej reakcji ze strony dolara kanadyjskiego.

W przypadku sesji azjatyckiej nie mamy w kalendarzu makroekonomicznym żadnych wydarzeń, które mogłyby odbić się na notowaniach walut z Azji, Australii lub Nowej Zelandii. Warto jednak odnotować, że w środę inwestorzy z Japonii będą poza rynkami ze względu na dzień wolny od pracy w tym kraju. Może to wiązać się z nieco niższą zmiennością i płynnością podczas sesji azjatyckiej.

 

Sesja europejska (20.03.18)

10:30 – GBP – Inflacja w Wielkiej Brytanii

11:00 – EUR – Nastroje gospodarcze w Niemczech i strefie euro (wg ZEW)

Reklama

 

Sesja amerykańska (20.03.18)

13:30 – CAD – Sprzedaż hurtowa w Kanadzie

 

Sesja azjatycka (21.03.18)

Brak istotnych wydarzeń

Dzień wolny w Japonii

Reklama

 

Oczekiwana zmienność

To, na których parach walutowych może wystąpić najwyższa zmienność, może zasygnalizować nam rynek opcji. Jest to rynek, dla którego kluczowy nie jest kierunek zmiany ceny/kursu poszczególnych walorów, ale ich zmienność. Cena opcji uzależniona jest od zmienności oczekiwanej przez inwestorów, dzięki czemu możemy ocenić jak silnych ruchów się spodziewają.

Rynek opcji wskazuje dziś na umiarkowaną zmienność notowań walut. Najsilniejszych ruchów możemy dziś spodziewać się na parach z funtem brytyjskim co jest związane z publikacją ważnych danych makroekonomicznych. Podwyższona oczekiwana zmienność widoczna jest także w przypadku jena japońskiego, dolara kanadyjskiego. Większość z pozostałych walut również powinna zapewnić dziś traderom w miarę atrakcyjną zmienność, choć już mniejszą niż w czoraj. Należy mieć na uwdze, że na ruchy kursów wpływ mogą dziś mieć wiadomości ze szczytu G20 w Argentynie, który rozpoczął się wczoraj. To sprawia, że handel dziś będzie się wiązał z podwyższonym ryzykiem. Pary walutowe z najwyższą oczekiwaną zmiennością w perspektywie overnight to dziś:

  • GBP/JPY – 1,00%
  • GBP/CAD – 0,80%
  • GBP/USD – 0,76%

Niższa zmienność jak zwykle powinna być widoczna na parach z frankiem szwajcarskim i na niektórych parach z euro. Pary walutowe z najniższą oczekiwaną zmiennością w perspektywie overnight to dziś:

  • EUR/CHF – 0,53%
  • EUR/USD – 0,58%
  • USD/CHF – 0,59%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Tematy

Reklama

Czytaj dalej