Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,22%
USD / PLN3,98-0,34%
CHF / PLN4,41-0,28%
GBP / PLN5,03-0,24%
EUR / USD1,08+0,12%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przygotowanie do sesji - UWAGA DANE! [15.12.17]

Jakub Wilk | 09:50 15 grudzień 2017
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Koniec tygodnia handlowego na rynku walutowym powinien przebiegać dość spokojnie. Nie mamy dziś zaplanowanych wielu publikacji makroekonomicznych, które mogłoby podnieść zmienność kursów walut. Najwyższej zmienności możemy spodziewać się w przypadku par z dolarem kanadyjskim i funtem brytyjskim.

W trakcie sesji europejskiej zabraknie jakichkolwiek publikacji makroekonomicznych, które mogłyby mieć istotny wpływ na notowania walut ze starego kontynentu. Jedynym wydarzeniem, które możemy wyróżnić, będzie przemówienie  głównego ekonomisty Banku Anglii - Andy'ego Haldane. Haldane to jedna z najważniejszych postaci w brytyjskim banku centralnym. Jego podejście do polityki pieniężnej jest najczęściej gołębie, choć w tym roku był jednym z pierwszych decydentów, którzy zasygnalizowali poparcie dla podwyżki stóp procentowych. Jego wypowiedzi często wpływały na notowania funta i dziś może być podobnie, o ile Haldane odniesie się do kwestii podwyżek stóp procentowych. Obecnie rynki czekają na sygnały dotyczące terminu pierwszej podwyżki stóp w przyszłym roku i liczby podwyżek w całym 2018 roku.

Podczas sesji amerykańskiej rynek walutowi skupi się na odczytach z gospodarek Stanów Zjednoczonych i Kanady. Będą to jednak publikacje danych o średniej istotności. W przypadku Kanady, poznamy dane o sprzedaży detalicznej. Mogą one mieć mimo wszystko znaczący wpływ na kurs dolara kanadyjskiego, z racji tego, że ten w ostatnim czasie jest dość wrażliwy na publikacje makroekonomiczne. Wynika to z tego, że Bank Kanady uzależnia kolejną podwyżkę stóp procentowych od danych z gospodarki, stąd mają one obecnie duży wpływ na oczekiwania rynków.

Dziś poznamy jeszcze dane o produkcji przemysłowej w Stanach Zjednoczonych. Ta publikacja powinna mieć nieznaczny wpływ na notowania dolara amerykańskiego. W przypadku głównych par dolarowych spodziewamy się reakcji w granicach od kilku do kilkunastu pipsów.

Reklama

 

Sesja europejska (15.12.17)

14:15 – GBP – Przemawia Andy Haldane (BoE)

 

Sesja amerykańska (15.12.17)

14:30 – CAD – Sprzedaż przemysłowa w Kanadzie

15:15 – USD – Produkcja przemysłowa w Stanach Zjednoczonych

Reklama

 

Oczekiwana zmienność

To, na których parach walutowych może wystąpić najwyższa zmienność, może zasygnalizować nam rynek opcji. Jest to rynek, dla którego kluczowy nie jest kierunek zmiany ceny/kursu poszczególnych walorów, ale ich zmienność. Cena opcji uzależniona jest od zmienności oczekiwanej przez inwestorów, dzięki czemu możemy ocenić jak silnych ruchów się spodziewają. Dziś, jak w każdy piątek, dane dotyczące oczekiwanej zmienności są nieco zniekształcone z racji niepełnej doby, jaka została przed nami w tym tygodniu handlowym. Z tego względu nie możemy ich porównywać z wartościami, jaki obserwujemy w pozostałych dniach tygodnia.

Rynek opcji wskazuje dziś na dość niską zmienność na rynku walutowym. Silniejszych ruchów możemy spodziewać się na parach z funtem brytyjskim, który dziś nie ma już do zdyskontowania żadnych istotnych danych makroekonomicznych, ale wciąż jest podatny na podwyższone ryzyko polityczne związane z Brexitem. Dziś na zmienność kursu brytyjskiej waluty wpływ mogą mieć także wypowiedzi przedstawiciela Banku Anglii. Wyższa oczekiwana zmienność niż zazwyczaj widoczna jest także w przypadku dolara kanadyjskiego, który może reagować dziś na publikację danych z gospodarki. Podwyższona oczekiwana zmienność w przypadku dolara nowozelandzkiego wynika z kolei z utrzymującego się wysokiego ryzyka politycznego, związanego ze zmianą partii rządzącej. Pary walutowe z najwyższą oczekiwaną zmiennością w perspektywie overnight to dziś:

  • GBP/JPY – 0,44%
  • GBP/AUD – 0,40%
  • GBP/CHF – 0,40%

Niższej zmienności możemy spodziewać się dzisiaj w przypadku par z euro i dolarem australijskim. Są to waluty, których kursy cechują się dość niską zmiennością w okresach, w których nie publikowane są istotne dane z gospodarek strefy euro i Australii. Pary walutowe z najniższą oczekiwaną zmiennością na koniec tygodnia to:

  • USD/CHF – 0,25%
  • EUR/USD – 0,26%
  • EUR/AUD – 0,29%
  • AUD/USD – 0,29%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Tematy

Reklama

Czytaj dalej